Pogoda długoterminowa na cały luty 2020 dla Polski. Silne odchylenie temperatury od normy i susza oraz burze

Pogoda długoterminowa na cały luty 2020 dla Polski. Silne odchylenie temperatury od normy i susza oraz burze. Sprawdźmy możliwy trend w pogodzie na drugi miesiąc 2020 roku.

Wiele wskazuje, że luty 2020 będzie miesiącem z temperaturą powyżej normy wieloletniej. Temperatura może być wyższa nawet o 3 stopnie w skali miesięcznej. Tak prognozuje to zarówno model CFS, jak i też ECMWF.

Prawdopodobnie ilość opadów będzie poniżej normy wieloletniej.

Również europejski ECMWF prognozuje, że luty ma być miesiącem z temperaturą powyżej normy wieloletniej.

Podobnie jak CFS, europejski model ECMWF prognozuje, że miesiąc luty będzie poniżej normy opadowej w Polsce.

W lutym prawdopodobne są okresy, gdy temperatura wzrośnie powyżej 10 stopni na nizinach. Okresami zaznaczą się niże znad Atlantyku, prowadząc do zwiększonej zmienności w pogodzie. Niewykluczone okresy wilgotne, więcej chmur i wiatr. Ogólnie jednak luty powinien być suchy.

Opady śniegu na pewno wystąpią. Pokrywa śnieżna ma być jednak niższa względem lat ubiegłych. Okresami epizody zimowe dadzą się we znaki, lecz nie powinny silne. Możliwe są spływy zimnego powietrza. Blokady wyżowe, które prowadzić będą do występowania stabilnej aury mogą powodować występowanie niskich podinwersyjnych chmur Stratus oraz Stratocumulus oraz mgieł, nawet o charakterze marznącym.

Możliwe są również burze. Głównie typu adwekcyjnego, gdy nastąpi przejściowy spływ powietrza arktycznego, morskiego, prowadząc do rozwoju chmur Cumulonimbus z przelotnymi opadam i nielicznymi opadami.

Wkrótce więcej informacji o pogodzie w lutym.