Pogoda długoterminowa na cały luty 2020 dla Polski. Śnieg w prognozach, duża aktywność cyrkulacji strefowej oraz wysoka anomalia i burze

Pogoda długoterminowa na cały luty 2020 dla Polski. Wysoka anomalia, epizody z arktycznym powietrzem, śnieg i burze. Sprawdźmy najnowsze prognozy modeli numerycznych o różnym zasięgu na drugi miesiąc bieżącego roku.

Pojawiły się aktualizacje modeli sezonowych na luty 2020. Sprawdźmy zatem, co przewiduje model ECMWF i CFS. Dla pierwszych 13 dni lutego użyjemy również modelu GFS prognozującego na 384 godziny do przodu i europejskiego modelu liczącego do 10 dni.

Średnie odchylenie temperatury w okresie najbliższych 10 dni, uwzględniając ostatnie 3 dni stycznia i 7 dni lutego sięgnie w naszej części Europy od 5 °C do 7 °C powyżej normy.

Okresami temperatura będzie wyższa o nawet 12-14 stopni powyżej normy wieloletniej na początku lutego.

Średnia temperatura dobowa w perspektywie najbliższych 10 dni oscylować ma w przedziale od 10 °C do 12 °C na obszarze Polski.

Mało prawdopodobne są silne spadki do ujemnych wartości nocami w najbliższych 10 dniach na obszarze Polski.

Decydujący wpływ na przebieg warunków pogodowych będą mieć niże wędrujące znad Atlantyku. Aktywna cyrkulacja strefowa o różnych składowych prowadzić ma do dużej zmienności pogody. Szczególnie w ostatnich dniach stycznia i w pierwszej dekadzie lutego. Niewykluczone są również burze. Głównie typu adwekcyjnego, ale także na frontach chłodnych dynamicznych niżów.

Wilgotne fronty atmosferyczne przynosić będą opady w wielu miejscach Polski. Ma być to zarówno deszcz, jak i też deszcz ze śniegiem, okresowo i miejscami śnieg. Obszar i typ opadów powyżej 120 godzin może ulegać jeszcze zmianie przy tak dynamicznej sytuacji. Przyjmuje się, że przy dynamicznych sytuacjach wysoka sprawdzalność modeli pogodowych sięga 3-4 dni do przodu.

Punktowo w pierwszej dekadzie lutego może pojawić się niewielka pokrywa śnieżna poza obszarami górskimi. Wiele wskazuje, że nie utrzyma się ona wielu tygodni i szybko będzie topnieć. Obszary i wysokość pokrywy śnieżnej ze względu na odległy termin ulegać ma zmianom.

Już na początku nowego miesiąca w wielu miejscach Polski temperatura przekroczy 10 stopni w wielu miejscach naszego kraju.

Dynamika w pogodzie na początku miesiąca będzie bardzo duża. W ciepłych wycinkach niżów wędrujących znad Atlantyku zaciągane ma być do Polski nadzwyczaj ciepłe powietrze z południowego-zachodu i południa Europy.

Przy dużej dynamice w pogodzie na początku lutego niewykluczone są nawet wichury. Obecnie silny wiatr prognozowany jest na 3 lutego. Jednak prognozy powyżej 5 dni przy tak dynamicznej sytuacji ulegają ciągłym zmianom. Raz głębokie niże znajdują się bliżej Polski, raz dalej, co ma duże znaczenie w kontekście możliwych wichur. Silny wiatr może nam jednak okresami dokuczać w pierwszej dekadzie lutego.

Model ECMWF obejmujący swoimi prognozami cały luty prognozuje dodatnie anomalie przez cały miesiąc. Okresami jednak należy mieć na uwadze możliwość wystąpienia ujemnej temperatury. Szczególnie nocami i w godzinach porannych. Prawdopodobne są także opady śniegu, szczególnie typu konwekcyjnego, ale także na frontach atmosferycznych. Zima prawdopodobnie utrzyma się głównie w górach.

Wilgotna może być pierwsze dekada lutego. Potem ilość opadów ma zmaleć według modelu ECMWF do normy wieloletniej. Niewykluczone, że duży wpływ zaczną mieć stabilne układy wysokiego ciśnienia, które nie zawsze przyniosą nam pogodną aurę. Jednak Atlantyk i związana z nim cyrkulacja strefowa może być aktywna przez cały miesiąc, przynosząc okresami zróżnicowane warunki pogodowe.

Amerykański model CFS prognozuje, że luty może być nadzwyczaj ciepły i anomalia temperatury przekroczyć może nawet 4 stopnie w skali miesięcznej, co nie wyklucza jednak okresów chłodniejszych i opadów śniegu poza obszarami górskimi. Zdecydowanie częściej padać może za to deszcz. Mogą pojawić się ujemne temperatury nie tylko nocami, ale także za dnia, zwłaszcza po pierwszej dekadzie miesiąca.

CFS prognozuje, że ilość opadów tylko na północy będzie powyżej normy, natomiast na pozostałym obszarze w okolicach normy wieloletniej. Załagodzenie suszy, która panuje od dłuższego czasu jest jednak mało prawdopodobne.