Pogoda długoterminowa na cały marzec 2020 dla Polski. Nawet 3 stopnie powyżej normy, prawdopodobna pogłębiająca się susza, ale także lokalne burze

Pogoda długoterminowa na cały marzec 2020 dla Polski. Nawet 3 stopnie powyżej normy, prawdopodobna pogłębiająca się susza, ale także lokalne burze.

Dysponujemy już najnowszymi prognozami modeli na marzec 2020 dla naszej części Europy. Sprawdźmy zatem prawdopodobny trend w pogodzie.

Już na początku przyszłego miesiąca temperatura przekroczy w wielu miejscach 10 stopni według prognoz modeli numerycznych.

Amerykański model klimatyczny CFS prognozuje odchylenie temperatury od normy wieloletniej o 3 stopnie w skali miesięcznej.

W marcu prawdopodobnie decydujący wpływ na warunki pogodowe będą mieć wyże.

Duża aktywność cyrkulacji strefowej występować będzie według modelu CFS przynajmniej do 6-10 dnia miesiąca. ECMWF prognozuje nawet do połowy miesiąca.

Potem model CFS i ECMWF prognozują, że przeważający wpływ na warunki pogodowe będą mieć wyże, ale okresami zaznaczą się atlantyckie niże wraz z frontami. Niewykluczone jest pojawienie się niżów znad Morza Śródziemnego.

Prawdopodobnie w marcu aktywność cyrkulacji atlantyckiej będzie niższa niż w lutym.

W pierwszym tygodniu nowego miesiąca ilość opadów będzie powyżej normy, natomiast po 8 marca prognozowana jest ilość opadów w normie i miejscami poniżej normy.

W kolejnych tygodniach prawdopodobny jest deficyt opadów. Należy mieć jednak na uwadze, że prognozy opadów to jeden z najsłabszych elementów modeli długoterminowych.

Marzec będzie przeważnie miesiącem powyżej normy wieloletniej, jeśli chodzi o temperaturę. Niewykluczone są jednak spływy chłodu. Zdecydowanie częściej będzie padał deszcz, ale epizodów z opadami śniegu nie można wykluczyć. Aktywność cyrkulacji strefowej może niższa niż w lutym. Ilość opadów ma być poniżej normy według większości najnowszych prognoz, co może utrudnić wegetacje na początku wiosny. Meteorologiczna wiosna nadejdzie już 1 marca, natomiast astronomiczna 20 marca.

W trzecim miesiącu roku nie można wykluczyć burz. Szczególnie w sytuacji adwekcji chłodnych mas powietrza arktycznego, morskiego i polarno morskiego o chwiejnej równowadze termodynamicznej. Komórki konwekcyjne przynosić będą mogły w porze przejściowej opady deszczu ze śniegiem, śniegu i krupy.

Zagrożenie wichurami w marcu będzie niższe niż w lutym, chociaż incydenty wiatrowe są prawdopodobne, lecz najprawdopodobniej nie na tak dużym obszarze jak w lutym. Dużo częściej według aktualnych prognoz wpływ mają mieć stabilne układy wysokiego ciśnienia. Okresy chłodne mogą wystąpić, ale nie są prognozowane dwucyfrowe mrozy na przeważającym obszarze Polski. Chłodne okresami będą poranki.

Aktualna temperatura tutaj

Położenie opadów i burz tutaj