Pogoda długoterminowa na cały październik 2019. Ciepły miesiąc, dużo opadów, dominacja strefowej cyrkulacji i burze

Pogoda długoterminowa na październik 2019. Sprawdźmy, co stanie się w pogodzie, w 10 miesiącu roku. Wiele wskazuje, że czeka nas dużo opadów, dominacja strefowej cyrkulacji atmosfery, ale niewykluczone są nawet burze.

Wrzesień pożegnał się z nami potężną wichurą. Straty są bardzo duże, straż interweniowała ponad 4500 razy, ale jest to bilans niepełny. 1 osoba straciła życie na skutek upadku drzewa na samochód w woj. podkarpackim, natomiast 4 osoby odniosły obrażenia. W kulminacyjnym momencie wichury blisko 300000 odbiorców było bez prądu. Silny wiatr uszkodził wiele budynków, przez nasz kraj przechodziły liczne burze, którym towarzyszył silny wiatr.

Jako portal Fanipogody.pl już blisko tydzień wcześniej ostrzegaliśmy o możliwości wystąpienia groźnej wichury na obszarze Polski. Zalecaliśmy już wtedy śledzić prognozy na koniec września. Jak się okazało słusznie i wichura, która przeszła 30 września przez Polskę była bardzo groźna. Na stacji IMGW, na Śnieżce porywy wiatru przekraczały 170 km/h, niewiele mniej wiało na Kasprowym Wierchu. Również na nizinach wiatr był niebezpieczny i miejscami osiągał ponad 100 km/h.

Pogoda w październiku. Co może wydarzyć się w pogodzie?

Poddając analizie prognozy na październik rysuje się scenariusz długiej dominacji cyrkulacji strefowej. Temperatura będzie na ogół powyżej normy wieloletniej. Nie zabraknie jednak w najbliższych tygodniach opadów deszczu a nawet burz. Wiatr również ma być dokuczliwy i w perspektywie najbliższych kilkunastu dni może pojawić się wichura, bądź wichury, ale są to prognozy obarczone dużym błędem. Na ten moment przez kilka dni czeka nas względny spokój w pogodzie i chłodniejszy okres synoptyczny.

Dominacja strefowej cyrkulacji będzie długa w październiku, ale nie można wykluczyć w kolejnych tygodniach niżu z południa niosącego intensywne opady deszczu, natomiast w górach możliwy jest silniejszy atak zimy.

Średnia temperatura powietrza na najbliższe 10 dni w Polsce wyniesie około 10 stopni

Maksymalna temperatura powietrza na 10 dni może sięgnąć miejscami przez krótki okres czasu 20 stopni

Prawdopodobnie październik 2019 charakteryzować ma się dużą dynamiką w pogodzie. Zdarzyć mogą się jednak okresy z większą stabilizacją pogody, gdy aurę kształtować będą układy wysokiego ciśnienia. Niestety w miesiącach jesiennych i zimowych wyże nie zawsze gwarantują pogodną aurę. Zazwyczaj zalega wtedy zachmurzenie podinwersyjne typu Stratocumulus i Stratus, odcinając dopływ promieni słonecznych na wiele dni. Uciążliwe w nadchodzących tygodniach mogą być również mgły. Ile ich będzie, ciężko na ten moment powiedzieć, ale zdarzać mogą się okresy, gdy w wielu miejscach mgły ograniczać będą widoczność poniżej 200 metrów.

W październiku uciążliwy może być również smog. Zazwyczaj występować będzie on mógł przy występowaniu wyżowej pogody. Pod warstwą inwersyjną zalegać mogą zanieczyszczenia. Problem ten może być uciążliwy zwłaszcza w dużych aglomeracjach miejskich. Październik jest miesiącem, gdy rozpoczyna się sezon grzewczy a temperatura w wielu miejscach potrafi spadać do ujemnych wartości zwłaszcza nocami i rano, takie dni mogą mieć miejsce w najbliższych tygodniach.

W październiku 2019 silny atak zimy jest mało prawdopodobny, lecz epizody z opadami śniegu, który nie powinien długo utrzymać się mogą wystąpić. W górach jednak tych opadów śniegu może być całkiem sporo.

Podsumowując, październik będzie na ogół miesiącem bardzo ciepłym, temperatura może być wyższa nawet o 2 stopnie względem normy wieloletniej. Zdarzyć mogą się jednak okresy chłodniejsze, nawet z ujemnymi temperaturami w nocy. Opadów będzie zdecydowanie więcej niż w miesiącach letnich, głównie za sprawą istotnie nasilonej strefowej cyrkulacji atmosfery i wędrówki niżów z południa.

Anomalia temperatury na październik 2019 dla Europy

Anomalia temperatury na 4 tygodnie, interwał co 7 dni dla Europy

Anomalia temperatury na 2 m w okresie od 30 września do 7 października 2019
Anomalia temperatury w okresie od 7.10.2019 do 14.10.2019
Anomalia temperatury w okresie od 14 października do 21.10.2019
Anomalia temperatury w okresie od 21 października do 28 października 2019