Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Wieje ponad 100 km/h w Polsce. Wiatr łamie drzewa i zrywa dachy, są burze

Pogoda. Wieje ponad 100 km/h w Polsce. Wiatr łamie drzewa i zrywa dachy, są również burze.

Głęboki niż umiarkowanych szerokości geograficznych psuje pogodę w ostatnim dniu września. Sytuacja jest tak dynamiczna, że oprócz wiatru z gradientu ciśnienia występują również burze z silnym wiatrem powyżej 80 km/h.

Według danych pomiarowych centrum aktywnego niżu „MORTIMER” , jaki jest układem umiarkowanych szerokości geograficznych przemieszcza się znad wód Morza Bałtyckiego nad Litwę. Ciśnienie w centrum tego wiru niżowego spadło do 985 hPa. Po południowo zachodniej i zachodniej stronie występuje tego cyklonu zaznacza się duży gradient baryczny, co objawia się występowaniem silnego, miejscami niszczącego wiatru. Dodatkowo przechodzą fronty atmosferyczne, chłodny powinien już opuszczać Polskę, natomiast okluzja wkroczyła do kraju. W jej obrębie też obserwowane są burze i opady oraz silny wiatr.

SIGNIFICANT IMGW – PIB na dzień 30 września 2019, godzina 18 UTC

Pogoda. Burze dają się we znaki, główna fala wiatru zmierza z zachodu na wschód

W niemal całym kraju silnie wieje, ale obecnie szczególnie groźnie jest na zachodzie Polski, gdzie występuje „fala wiatru gradientowego”. Wieczorem dotrze ona do centralnej i wschodniej Polski, powodując liczne szkody oraz przerwy w dostawach energii elektrycznej.

Wybrane dane pomiarowe ze stacji IMGW w Polsce

Meteoprognoza.pl informuje

Obecnie w głębi kraju i na południu kraju porywy sięgają 100 km/h. W Gnieźnie zanotowano 105.1 km/h, w Nowym Sączu 101.5 km/h, Sulejowie 91.1 km/h. Strażacy muszą interweniować do wielu połamanych gałęzi i drzew oraz uszkodzonych linii energetycznych. Już ponad 500 interwencji z powodu przechodzenia dzisiejszej wichury.

Najsilniejsze porywy:
ŚNIEŻKA 172.8 km/h
POŁONINA WETLIŃSKA 110.2
GNIEZNO 105.1
KASPROWY WIERCH 104.8
NOWY SĄCZ 101.5

Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu ostatnich 120 minut

Opady za ostatnie 10 minut w Polsce

W kolejnych godzinach fala wiatru przesuwać będzie się na wschód Polski, słabnąć docierając do ostatniego obszaru, lecz zdolna będzie do przynoszenia niszczącego wiatru

Bieżące położenie opadów i burz poniżej

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz