Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa na cały styczeń 2020 dla Polski. Zimowe epizody, napływy ciepła z południa, ale także burze i okresami śniegPogoda długoterminowa na cały styczeń 2020 dla Polski. Zimowe epizody, napływy ciepła z południa, ale także burze. Sprawdźmy możliwy trend w pogodzie na styczeń 2020 dla naszej części Europy.

Amerykański model CFS prognozuje, że styczeń będzie miesiącem powyżej normy wieloletniej, jeśli chodzi o temperaturę. Średnie odchylenie temperatury sięgnąć może od 1°C do 3°C.

Prognozowana przez model CFS wysoka anomalia, nie oznacza, że przez cały miesiąc w styczniu temperatura będzie nadzwyczaj wysoka. Niewykluczone są okresy chłodne, gdy do naszej części Europy zawitają masy pochodzenia arktycznego oraz polarno kontynentalnego.

W pierwszym miesiącu nowego roku prawdopodobne są okresy z temperaturami poniżej zera przez całą dobę. Niewykluczone, że wystąpią nawet dwucyfrowe mrozy. Obecnie nie da się jednak określić skali i długości chłodnych epizodów.

Model ECMWF prognozuje, że temperatury poniżej normy termicznej wystąpić mogą już na początku stycznia.

Duży wpływ na przebieg warunków pogodowych będzie mieć Ocean Atlantycki. Okresami fronty atmosferyczne niżów z rodowodem atlantyckim zaznaczać mają się w Polsce, przynosząc chmury i opady atmosferyczne, ale także silny wiatr. W ciepłych wycinkach niżów napływać będzie do nas powietrze z południowego zachodu i południa.

Przejściowo znajdować będziemy się pod wpływem układów wysokiego ciśnienia, które nie zawsze zagwarantują nam pogodną aurę.

Niewykluczone jest pojawienie się tzw. zgniłych wyżów, przynoszących nieprzyjemne podinwersyjne zachmurzenie, mgły oraz zamglenia.

W styczniu możliwe są napływy ciepła nawet znad Morza Śródziemnego i Afryki Północnej. Ulokowanie niżów na zachodzie Europy sprzyjać będzie adwekcji ciepła do Europy. Tych okresów z wysokimi temperaturami może być całkiem sporo, nawet z temperaturą powyżej 10-13 stopni, szczególnie na południu Polski.

Przeważnie ilość opadów będzie poniżej normy wieloletniej, okresami jednak możliwe są większe opady deszczu i śniegu. Cały miesiąc według wyliczeń wielu modeli ma być suchy w całej Polsce.

Podsumowując, styczeń 2020 będzie w Polsce prawdopodobnie miesiącem ciepłym. Okresami jednak spłyną do nas zimne masy powietrza. Możliwe są nawet burze śnieżne, szczególnie typu adwekcyjnego, gdy za frontami chłodnymi napływać mogą masy o chwiejnej równowadze termodynamicznej. Na północy kraju możliwy jest tzw. „efekt morza”, który objawia się rozwojem chmur Cumulonimbus z przelotnymi opadami nad Morzem Bałtyckim. Strefy opadów docierać będą mogły nawet do województw północnych. Konwekcja z przelotnymi opadami śniegu wystąpić może w sprzyjających sytuacjach na obszarze całej Polski w styczniu.

Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz