Pogoda długoterminowa na czerwiec 2023 r. Gwałtowne burze nie okażą się rzadkością, wystąpią również fale upałów

Pogoda długoterminowa na czerwiec 2023 r. Gwałtowne burze, fale upałów. Sprawdzamy, jak wyglądają najnowsze prognozy.

Pogoda długoterminowa. Czerwiec według IMGW-PIB miesiącem powyżej normy wieloletniej

Z prognoz CMM IMGW-PIB wynika, że w całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całym kraju powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej.

Pogoda długoterminowa na czerwiec 2023, średnia temperatura i suma opadów według modeli liczonych w IMGW-PIB

pogoda długoterminowa. czerwiec 2023 r. miesiącem powyżej normy
Pogoda długoterminowa. Czerwiec powyżej normy termicznej i możliwymi falami upałów

Norma średniej temperatury powietrza i sumy opadów atmosferycznych dla czerwca z lat 1991-2020 dla wybranych miast w Polsce wraz z prognozą na czerwiec 2023 r.

Pogoda długoterminowa. Ciepły miesiąc i opady w normie według IMGW-PIB

Model CFS pokazuje, że temperatura będzie przeważnie 1-2,5 stopnia powyżej normy wieloletniej w Polsce. Na północnym wschodzie prawdopodobnie poniżej 1°C. Wysokie wartości na termometrach mogą utrzymać się przeważnie przez 40-70% czasu, przynosząc nawet fale upałów. Okresy chłodu są możliwe. Spowodowane spływem mas powietrza zwłaszcza znad Atlantyku Północnego.

Prognozowana średnia anomalia temperatury na czerwiec 2023 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

pogoda długoterminowa na czerwiec 2023 r.
Pogoda długoterminowa. Dodatnia anomalia w wielu regionach Polski

CFS pokazuje nam deficyt opadów w całym kraju. Taki trend jest jednak mało prawdopodobny

Wyliczenia opadów na czerwiec 2023 z modelu klimatycznego CFS może jeszcze ulec diametralnym zmianom. Widzimy, że na przeważającym obszarze kraju opady mają być poniżej normy wieloletniej. Spodziewamy się jednak dużych zmian w wyliczeniach modeli klimatycznych w kierunku opadów w normie wieloletniej, a gdzieniegdzie na skutek większych opadów powyżej normy.

Zobacz też: Pogoda na weekend załamie się. Uderzenie chłodu. Przymrozki do -3°C. Przez Polskę przejdzie płytki niż

Pogoda długoterminowa. Prognoza anomalii opadów na czerwiec 2023 r. w oparciu o model CFS dla Europy i obszarów przyległych

pogoda długoterminowa. Opady poniżej normy wieloletniej
Ilość opadów poniżej normy wieloletniej według CFS, choć to mało prawdopodobna prognoza dla całej Polski

Najprawdopodobniej zjawiska burzowe w czerwcu będą groźniejsze niż w 5 miesiącu roku. Oczekiwane są zarówno burze termiczne, jak i też frontowe oraz na przedfrontowych strefach zbieżności wiatru. Możliwe są w naszej części Europy zorganizowane układy burzowe w formie MCS, jak i też superkomórki burzowe. Utworzyć mogą się lokalne burze spowodowane napływem ciepłego, wilgotnego powietrza z rejonu Morza Czarnego. Możliwe są lokalne podtopienia, powodzie błyskawiczne, silne gradobicia, a nawet lokalne trąby powietrzne.

Pogoda długoterminowa anomalii miesięcznej temperatury na czerwiec 2023 r. w oparciu o model ECMWF dla Europy i obszarów przyległych

pogoda długoterminowa. Temperatura powyżej normy klimatycznej
Pogoda długoterminowa. Temperatura powyżej normy wieloletniej

Możliwe częste gwałtowne burze

Najnowsza prognoza anomalii opadów ECMWF jest mocniej zróżnicowana niż w przypadku CFS. Model ECMWF sugeruje, że najwięcej opadów będzie na południu, centrum i wschodzie. Najmniej na północy. Należy spodziewać się głównie opadów o charakterze burzowym, które są z pewnością niedoszacowane przez model. Burze miejscami spowodują duże szkody i podtopienia. Okresami przez wiele dni wystąpią sprzyjające warunki do rozwoju głębokiej, wilgotnej konwekcji. Zarówno przy napływie z rejonu Morza Czarnego oraz znad Morza Śródziemnego. Mało prawdopodobne wydaje się, aby czerwiec był w całym kraju jako suchy, ale należy mieć na uwadze, że przy wysokiej temperaturze i długim usłonecznieniu mogą być sprzyjające warunki do silnego parowania.

Prognozowana miesięczna anomalia opadów na czerwiec 2023 r. według modelu ECMWF dla Europy i obszarów przyległych

Opady w normie i poniżej normy według ECMWF

Śledź na bieżąco najnowsze prognozy pogody dla Polski.

Pamiętaj.Pogoda długoterminowa ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Nie jest możliwy bardziej precyzyjny opis warunków pogodowych z tak dużym wyprzedzeniem czasowym. Dlatego prezentuje się pewne trendy modeli pogodowych, które również nie są w żaden sposób wiążące.

Fanipogody.pl