Pogoda długoterminowa na czerwiec 2023 r. Silne upały możliwe, będą niebezpieczne burze. Aura zaskoczy w wielu regionach

Pogoda długoterminowa na czerwiec 2023 r. Silne upały możliwe, spodziewane są gwałtowne burze. Aura zaskoczy na początku lata. Zerkniemy na najnowsze realizacje modeli numerycznych na szósty miesiąc roku.

Pogoda długoterminowa na czerwiec według IMGW wskazuje na miesiąc w całym kraju powyżej normy termicznej i w normie opadowej

Według CMM IMGW, średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Natomiast miesięczna suma opadów atmosferycznych w całej Polsce powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej.

Prognoza długoterminowa średniej temperatury i sumy opadu na czerwiec 2023 według CMM IMGW-PIB

pogoda długoterminowa na czerwiec 2023
Pogoda długoterminowa. Prognoza średniej temperatury i sumy opadu według CMM IMGW

Norma średniej temperatury powietrza i sumy opadów atmosferycznych dla czerwca z lat 1991-2020 dla wybranych miast w Polsce wraz z prognozą na czerwiec 2023 r.

pogoda długoterminowa na czerwiec 2023 r.
Pogoda długoterminowa na czerwiec 2023 r. według CMM IMGW dla Polski

Model CFS pokazuje, że temperatura będzie przeważnie 1.5-2.5 stopni powyżej normy wieloletniej w Polsce. Najprawdopodobniej wysokie wartości na termometrach mogą utrzymać się przeważnie przez 40-70% czasu. Okresy chłodniejsze będą mieć miejsce. Spowodowane spływem mas powietrza zwłaszcza znad Atlantyku Północnego.

Zobacz też: Upał w kraju coraz bliżej. Koszmarna fala upałów w Polsce przez kilka miesięcy? 28-31 stopni w prognozach

Prognoza opadów na czerwiec 2023 pochodząca z modelu CFS może jeszcze ulec diametralnym zmianom. Dostrzegamy, że na przeważającym obszarze kraju opady mają być w normie wieloletniej. Na krańcach mogą być poniżej normy. Spodziewamy się jednak dużych zmian w wyliczeniach modeli klimatycznych w kierunku wilgotniejsza wzorca w związku z większą aktywnością burzową.

Prognoza miesięcznej anomalii opadów na czerwiec 2023 r. według modelu CFSv2

pogoda długoterminowa na czerwiec 2023 r.
Prognoza długoterminowa na czerwiec 2023 r. według CFS

ECMWF widzi analogiczny trend jak CFS. Fale upałów mogą być silne

Najnowsze prognozy wskazują, że zjawiska burzowe w czerwcu będą groźniejsze niż w 5 miesiącu roku. Oczekiwane są zarówno burze termiczne, jak i też frontowe i formujące na przedfrontowych konwergencjach wiatru. Mogą przechodzić przez naszą część Europy zorganizowane układy burzowe w formie MCS, jak i też superkomórek burzowych. Utworzyć mogą się burze spowodowane napływem ciepłego, wilgotnego powietrza z rejonu Morza Czarnego. Możliwe są lokalne podtopienia, powodzie błyskawiczne, silne gradobicia, ale nawet lokalne trąby powietrzne.

Pogoda długoterminowa. Prognoza anomalii temperatury na czerwiec 2023 według modelu ECMWF

pogoda długoterminowa. Prognoza na czerwie 2023 r.
Pogoda długoterminowa. Anomalia miesięczna na czerwiec 2023 r.

Burze miejscami spowodują duże szkody i podtopienia. Okresami przez wiele dni wystąpią sprzyjające warunki do rozwoju głębokiej, wilgotnej konwekcji. Także przy napływie z rejonu Morza Czarnego oraz znad Morza Śródziemnego. Ostatnia aktualizacja ECMWF widzi pierwszy miesiąc lata jako w normie i miejscami powyżej normy.

Pogoda długoterminowa. Prognoza miesięcznej anomalii opadów na czerwiec 2023 r. według modelu ECMWF

na czerwiec 2023 r. i wyliczenia opadów
Pogoda długoterminowa opadów na czerwiec 2023 r.

Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl