Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa na grudzień 2019. Duże anomalie temperatury, susza i burze w Europie


Pogoda długoterminowa na grudzień 2019. Duże anomalie temperatury, susza i burze w Europie. Sprawdźmy możliwy trend w pogodzie na ostatni miesiąc roku.

Coraz więcej wskazuje, że grudzień zapisze się na obszarze Polski powyżej normy pod względem temperatury powietrza. W dalszym ciągu pogłębiać ma się susza w naszym kraju.

Najnowsza prognoza modelu CFS wskazuje, że grudzień będzie ciepły w naszej części Europy. Okresami temperatura wzrosnąć może powyżej 10 stopni. Częściej niż w ostatnich latach panować ma dodatnia temperatura przez całą dobę, ale okresami zimne masy powietrza dadzą się we znaki i na termometrach lokalnie zobaczymy dwucyfrowe wartości ujemne.

Niewykluczona jest dominacja cyrkulacji południkowej i napływ cieplejszych mas powietrza znad basenu Morza Śródziemnego przez dłuższy okres czasu.

Całkiem sporą aktywnością wykazać może się również Ocean Atlantycki. Do naszej części Europy w sprzyjających warunkach docierać będą mogły układy niżowe wraz z frontami znad tego akwenu. Napływ powietrza znad Atlantyku ograniczy ryzyko śnieżnej zimy i częściej zamiast śniegu padać może deszcz.

W sprzyjających warunkach pojawić mogą się również lokalne burze z piorunami. Zjawiska te w sprzyjających warunkach mogą pojawić się przez cały rok. Szczególnie, gdy pojawiają się głębokie niże baryczne, bądź następuje spływ zimnych mas powietrza, szczególnie arktycznego morskiego za frontem chłodnym.

Utrzymująca się strefa dużego gradientu ciśnienia prowadzić może okresami do wietrznej aury w Polsce. W górach niewykluczone są silne epizody z wiatrem halnym powyżej 130 km/h, natomiast na nizinach przy dużej aktywności Atlantyku niewykluczona jest wichura.

Pomimo prognozowanej dodatniej anomalii temperatury na grudzień. Niewykluczone są okresy chłodne, z napływem zimnych mas powietrza z północy i wschodu kontynentu. W grudniu możliwe są epizody śnieżne, nawet w formie incydentów zimowych. Mogą pojawić się układy niżowe z południa Europy, niosące duże wilgoci i opadów.

W grudniu prawdopodobnie wystąpi najmniej dni z pogodną aurą. Zalegać mogą okresami nieprzyjemne chmury Stratus oraz mgły i zamglenia, zwłaszcza przy wyżowej pogodzie.

Natomiast w większych aglomeracjach miejskich przy bezwietrznej aurze zbierać mogą się pod warstwą inwersyjną zanieczyszczenia, potocznie nazywane smogiem.

Prognozowane dodatnie odchylenie temperatury w grudniu na obszarze Polski sugeruje, że może nie zabraknąć ciepłych okresów. Epizody z zimnym powietrzem w grudniu jednak na pewno wystąpią

Model CFS sugeruje, że czeka nas wilgotny miesiąc, aczkolwiek załagodzenie suszy nie wydaje się możliwe

Pierwsze dni grudnia będą prawdopodobnie ciepłe. Tak wynika z prognozy ECMWF

Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie