Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa na grudzień 2020. Silna dominacja Atlantyku, dodatnia anomalia i burzePogoda długoterminowa na grudzień 2020. Silna dominacja Atlantyku, dodatnia anomalia i burze. Sprawdź, co czeka nas w pogodzie w ostatnim miesiącu roku.

Model CFS sugeruje, że w grudniu czeka nas wyraźna dominacja pogody niżowej. Głównie w naszej części Europy pojawiać będą się układy niskiego ciśnienia znad Atlantyku, ale także znad Morza Śródziemnego. Okresami swój wpływ zaznaczą przejściowe wyże.

Miesiąc ten będzie najprawdopodobniej wilgotny. W wielu miejscach ilość opadów będzie w normie, bądź powyżej normy wieloletniej.

Jeśli chodzi o temperaturę, to model klimatu prognozuje, że w skali miesięcznej będzie to miesiąc ciepły. Związane będzie to najprawdopodobniej z wyraźną dominacją cyrkulacji strefowej. Wtedy też najczęściej z zachodu na wschód wędrować będą niże z frontami. Przy prognozowanej dodatniej anomalii zdecydowanie częściej występować będą opady deszczu, rzadziej śniegu i deszczu ze śniegiem. Ponownie grudzień przez wiele tygodni może być bezśnieżny. Opady śniegu mogą być tylko w formie epizodów.

Nie można wykluczyć pojawienia się wichur w naszej części Europy oraz burz. Nocami mogą występować przymrozki, ale często temperatura całodobowa może być dodatnia, a na termometrach możliwe są dwucyfrowe wartości.

Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie.

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz