Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa na grudzień 2022. Anomalia temperatury może zaskoczyć. Ataki zimy, mróz i burze możliwe w Polsce

zimowo

pogoda na 16 dni

Pogoda długoterminowa na grudzień 2022. Anomalia temperatury może zaskoczyć. Akcenty zimowe, a nawet ataki zimy są możliwe. Mróz i burze, a czasem również duże dodatnie odchylenia temperatury od normy wieloletniej.

Pogoda długoterminowa. IMGW pokazuje grudzień 2022 w normie klimatycznej. Duże ryzyko opadów śniegu na nizinach

Z prognoz IMGW wynika, że zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza, jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych w całym kraju powinna kształtować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020

Pogoda długoterminowa na grudzień 2022 wraz ze średnią temperaturą i opadami według CMM IMGW-PIB

Pogoda długoterminowa na grudzień 2022. Anomalia temperatury może zaskoczyć. Ataki zimy, mróz i burze możliwe w Polsce
Grudzień 2022 miesiącem w normie

Pogoda długoterminowa. Prognoza z CMM IMGW, dotycząca średniej temperatury powietrza i sumy opadów atmosferycznych dla grudnia z lat 1991-2020 dla wybranych miast w Polsce wraz z prognozą na grudzień 2022 r.

Anomalia temperatury może zaskoczyć. Ataki zimy, mróz i burze możliwe w Polsce
Prognoza temperatury i opadów. Pogoda długoterminowa na grudzień 2022

Tak ciepła prognoza model CFS może się nie sprawdzić

Zupełnie inaczej prognozuje to model CFS, który wylicza skali miesięcznej grudzień 2022 temperaturę powyżej średniej klimatologicznej, ale co należy podkreślić, że zredukowana została duża dodatnia anomalia temperatury do wartości bliżej normy wieloletniej względem ubiegłych tygodni. Najczęściej pokrywa śnieżna zalegać ma górach i na obszarach podgórskich. Jednak na nizinach śnieg również może leżeć śnieg i może być go czasem całkiem sporo. Pogoda długoterminowa będzie jednak przez nas weryfikowana.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana wstępnie średnia anomalia temperatury na grudzień 2022 według amerykańskiego modelu CFSv2

pogoda długoterminowa na grudzień 2022.
Temperatura w normie wieloletniej według IMGW. Cieplejszy CFS, ale anomalia w kolejnych tygodniach może zostać zredukowana. Pogoda długoterminowa na grudzień 2022 według Amerykanów

Należy mieć na uwadze fakt, że CFS daje nam sygnał, który sugeruje miesiąc ciepły. Mimo to nie można wykluczyć, że poszczególne tygodnie mogą charakteryzować się ujemnymi odchyleniami od średniej klimatologicznej. Prawdopodobne są epizody z atakami zimy na nizinach, a nawet większy mróz. Szczególnie w sytuacji nadejścia niżów z rodowodem śródziemnomorskim. Dość wysoka temperatura może się utrzymać 40-70% czasu, wskazując na napływ dość ciepłych mas powietrza jak na grudzień, jeśli realizacje modelu CFS sprawdzą się.

Opady śniegu i mróz pomimo ciepłej prognozy CFS mogą nie być rzadkie w Polsce

Jest jednak bardzo duże prawdopodobieństwo, że w chłodniejszych masach powietrza okresami pojawią się opady śniegu i mieszane. Nie można wykluczyć, że zdarzą się także ataki zimy związane z wkroczeniem aktywnych ośrodków niżowych znad Morza Śródziemnego. Z uwagi na odległy termin, należy śledzić prognozy kolejne rozwiązania modeli numerycznych.

Mamy podwyższone prawdopodobieństwo, że w grudniu 2022 czekają nas dynamiczne warunki pogodowe. Przemieszczanie się cyklonów umiarkowanych szerokości geograficznych może być częstsze, niż w latach ubiegłych. Wyliczenia różnych ośrodków wskazują, że na obszarze Europejskiego Obszaru Synoptycznego. Panować może aktywna cyrkulacja strefowa o różnych składowych przez dłuższy okres czasu, skutkując wystąpieniem dynamicznych warunków pogodowych. Niejednokrotnie pojawią się ponadto zgniłe antycyklony. Co spowoduje utrzymywanie się podinwersyjnych chmur typu stratus oraz stratocumulus nawet przez kilka dni z rzędu. Mogą pojawiać się mgły, również marznące i osadzające szadź przy ujemnych temperaturach. Dni z pogodnym niebem w wielu regionach Polski ma być niewiele. Należy dodać, że najwięcej okresów z pogodnym niebem spodziewamy się w szczytowych partiach gór, gdzie możliwe są okresy z zaleganiem morza mgieł pod warstwami inwersji.

Pogoda długoterminowa. Wstępna prognoza anomalii miesięcznej na grudzień 2022 według modelu ECMWF

ECMWF temperatura powyżej normy
Pogoda długoterminowa.ECMWF i temperatura powyżej normy

ECMWF pokazuje ilość opadów w normie, ale nie można wykluczyć, że w wielu regionach będzie to miesiąc wilgotny i chłodniejszy, niż widzi to najnowsza aktualizacja europejskiego modelu.

Pogoda długoterminowa. Prognoza anomalii miesięcznej na grudzień 2022 według modelu ECMWF dla Europy i obszarów przyległych

opady w normie klimatycznej
Pogoda długoterminowa. Opady w normie wieloletniej na grudzień 2022 według ECMWF

Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Prognozy monitorujemy i o wszelkich zmianach będziemy informować ze stosownym wyprzedzeniem.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz