Silny antycyklon wpłynie na pogodę w Polsce. Ciśnienie zbliży się do 1040 hPa. Prognozowane są miejscami mgły, chmury niskie oraz lokalne przymrozki.
Silny antycyklon zaznaczy się nad Polską pod koniec tygodnia
Już w ostatniej prognozie pogody na 16 dni sygnalizowaliśmy, że w drugi weekend listopada dostaniemy się w zasięg silnego, ale wędrownego układu wyżowego, w którym ciśnienie atmosferyczne wzrosnąć może do około 1036 hPa – 1040 hPa. Nie wszędzie jednak prawdopodobnie tak silny wyż zapewni pogodną aurę, bo miejscami zalegać może podinwersyjne zachmurzenie. Charakterystyczne często dla układów wyżowych w chłodnej porze roku.
Antycyklon ten będzie kształtował pogodę Europie Centralnej, Zachodniej i Wschodniej. Zablokuje on w istotny sposób swobodny pochód atlantyckich cyklonów ze strefami frontowymi. Z prognoz numerycznych wynika, że druga połowa mijającego tygodnia przyniesie wyraźną stabilizacje pogody po przejściu frontu chłodnego związanego z atlantyckim niżem barycznym. Pod koniec tygodnia na barometrach wyskalowanych do poziomu morza zobaczymy nawet 1036-1040 hPa. Najwyższe w południowej części Polski. Niestety warunki pogodowe nie we wszystkich regionach będzie korzystne. Z prognoz modeli o wysokiej rozdzielczości wynika, że prawdopodobieństwo zalegania nieprzyjemnych chmur podinwersyjnych i mgieł może być wysokie. Będą regiony, gdzie niskie chmury i zamglenia oraz mgły utrzymają się przez całą dobę. Wyraźnie hamując dopływ promieni słonecznych i wzrost temperatury za dnia.
Silny antycyklon wpłynie na pogodę w Polsce. Prognoza pola ciśnienia na 12 listopada 2022, 00Z dla Europy i obszarów przyległych według modelu ECMWF
Na początku drugiej dekady listopada przez Polskę przejdzie front atmosferyczny o charakterze chłodnym. Stanie się to dokładnie pomiędzy 9 a 10 listopada 2022. W obrębie strefy frontowej wystąpią opady atmosferyczne. Strefa frontowa przejdzie od dzielnic zachodnich, przez centrum na wschód, południowy wschód. Jedynie w szczytowych partiach Tatr zdarzyć mogą się opady śniegu i mieszane. Na nizinach na opady śniegu poczekamy prawdopodobnie do 3 dekady mijającego miesiąca.
Prognoza pola ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 10 listopada 2022, 09 UTC według modelu ECMWF
Wyż baryczny wpłynie na pogodę w Polsce. Ciśnienie wzrośnie powyżej 1035-1039 hPa
Już w piątek po przejściu frontu chłodnego, rozbudowywać zacznie się wyż baryczny. Ciśnienie atmosferyczne ma wyraźnie rosnąć na barometrach i przekroczy 1030 hPa na przyrządach wyskalowanych do poziomu morza. Oczywiście lokalne ciśnienie, czyli na poziomie miejscowości będzie niższe, ale w wielu regionach przekroczy 1000-1010 hPa. W centrum antycyklonu według różnych prognoz numerycznych, możemy spodziewać się wzrostu ciśnienia do około 1036-1040 hPa.
Blokada wyżowa obecna będzie nie tylko w polu przyziemnym, ale również w środkowej i górnej troposferze. W skuteczny sposób zablokuje to pochód atlantyckich cyklonów z frontami atmosferycznymi na wschód w pierwszych dniach drugiej dekady mijającego miesiąca.
Silny antycyklon w pierwszych dniach 2 dekady listopada. Prognoza pola geopotencjału wyrażona w dekametrach na 12 listopada 2022, 00Z dla Europy i obszarów przyległych według modelu ECMWF
Z uwagi na zaleganie wyżu w weekend, w wielu regionach będzie na ogół bez opadów, ale musimy pamiętać, że antycyklon nie wszędzie przyniesie pogodną aurę. W weekend najbliższy z tego powodu na ogół bez opadów. Jednak lokalnie przez cały dzień utrzymają się chmury niskie, mgły i zamglenia, tak charakterystyczne dla półrocza chłodnego. Na przełomie 1 i 2 dekady listopada ilość opadów jest poniżej normy, suchy okres synoptyczny z opadami mniejszymi niż norma wieloletnia utrzymać powinien się nawet do pierwszych dni 3 dekady mijającego miesiąca. Dynamika w pogodzie może wzrosnąć dopiero w trzeciej dekadzie 11 miesiąca roku, ale ilość opadów w wielu regionach wyjść może poniżej normy wieloletniej, bądź w normie.
Silny antycyklon. Prognozowana anomalia opadów na okres od 7.11.2022 do 13.11.2022 według modelu ECMWF dla Europy i obszarów przyległych
Silny antycyklon może miejscami zgnić, pojawić może się także smog
Najwięcej pogodnych okresów zdarzyć może się na południu Polski. Należy podkreślić, że przy silnej inwersji osiadania, mogą wystąpić w wielu regionach dogodne warunki do rozwoju smogu, mgieł i chmur niskich stratus utrzymujących się przez całą dobę. Lokalnie z chmur niskich niewykluczone są opady mżawki i słabego deszczu, które każdego roku zdarzają się. Masa w obrębie wyżu może cechować się gdzieniegdzie całkiem sporą wilgotnością względną, mała różnica ciśnienia dodatkowo przełoży się kumulacje wyżej wymienionego smogu pod postacią PM 2.5 i PM 10, niekorzystnie wpływając na nasze zdrowie. Tam, gdzie zalegać będzie suchsze powietrze i wystąpią dogodne warunki lokalne, to pojawią się dłuższe chwile ze Słońcem i rozpogodzenia. Nie ulega jednak wątpliwości, że stanowi to zawsze duże wyzwanie dla modeli numerycznych. Nawet tych o dużej siatce, dlatego najlepiej śledzić prognozy pogody z dnia na dzień.
Przykład podinwersyjnego morza mgieł w półroczu chłodnym nad Polską
Nie widać w prognozach gwałtownego ochłodzenia. Za dnia na termometrach będzie zaledwie 6°C/16°C do połowy listopada. Będą to wartości znacznie powyżej średniej wieloletniej dla tego konkretnego okresu roku. Aczkolwiek nocami w rejonach przejaśnień i rozpogodzeń oraz słabego wiatru, mają występować sprzyjające warunki do radiacyjnego wypromieniowania ciepła w przestrzeń kosmiczną. Przymrozki w warunkach wyżowej pogody występować mają nie tylko przy gruncie, ale również na wysokości 2 metrów. Głównie nocami i w godzinach porannych. Za dnia na nizinach i wyżynach temperatura ma być przeważnie dodatnia. Zauważalnie niższa w zasięgu chmur niskich i mgieł, wyższa w obszarach potencjalnych rozpogodzeń i przejaśnień. Wkrótce podamy więcej informacji na łamach naszego portalu. Prognozy monitorujemy z dużą uwagą. Jednak z obecnych prognoz nie wynika, aby do końca 2 dekady listopada pojawiły się opady śniegu. Być może ryzyko opadów zimowych poza obszarami górskimi wzrośnie w trzeciej dekadzie mijającego miesiąca, lecz trwałej zimy z tego nie będzie.
Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
3 komentarze do “Silny antycyklon sięgnie Polski. Ciśnienie do 1040 hPa. Grożą nam mgły, przymrozki i niebezpieczny smog”
Możliwość komentowania została wyłączona.