Przymrozki będą silne. Spadki temperatury poniżej -7°C w Polsce. Widać również śnieg w prognozach

Przymrozki mogą uderzyć ponownie. Spadki temperatury poniżej -7°C w Polsce. W prognozach numerycznych pojawia się również śnieg, ale nie wcześniej niż w trzeciej dekadzie listopada. Trwałej zimy w mijającym miesiącu nie będzie.

Listopad w skali miesięcznej będzie ciepły. Jednak przymrozki przy bezchmurnym niebie nocami i w godzinach porannych będą częste. Śnieg nie wcześniej niż w 3 dekadzie

W ostatnich prognozach informowaliśmy, że listopad 2022 powinien wyjść powyżej normy, jeśli chodzi o temperaturę, natomiast ilość opadów powinna być poniżej normy klimatycznej. Do połowy listopada utrzyma się na ogół napływ łagodnych mas powietrza, lecz większość wiodących nie pokazuje nam długich okresów chłodu do końca miesiąca. Jeśli pojawią się adwekcje chłodnego powietrza z wyższych szerokości geograficznych, to będą one krótkie i wówczas na skutek mocnego obniżenia się izotermy zero i nałożenia się stref wilgoci możemy spodziewać się pierwszych w tym sezonie jesiennym opadów śniegu. Jednak prawdopodobnie nie stanie się to jeszcze w drugiej dekadzie listopada.

Nie można wykluczyć, że to właśnie w drugiej połowie mijającego miesiąca przymrozki staną się częstsze na obszarze Polski. Szczególnie w rejonach potencjalnych przejaśnień i rozpogodzeń. Z prognoz amerykańskich i europejskich modeli wynika, że spadki temperatury poniżej zera będą występować również w drugiej dekadzie listopada.

Ubiegła noc przyniosła przymrozki w rejonach przejaśnień i rozpogodzeń

Podczas ubiegłej nocy na obszarze Polski przymrozki pojawiły się nie tylko przy gruncie, ale także na wysokości 2 metrów. Sprzyjała temu sytuacja baryczna. Niewielki gradient pola ciśnienia, obecność słabnącego klina wyżu, mała prędkość wiatru, ale także brak chmur. Nocami dlatego w rejonach przejaśnień i rozpogodzeń są dogodne warunki do wypromieniowania ciepła w przestrzeń kosmiczną. Lokalnie tworzyły się mgły radiacyjne ograniczające widzialność w nocy i godzinach porannych. Po wschodzie Słońca w wielu regionach poprawiała się widzialność. Od zachodu zaczęliśmy dostawać się w zasięg zatoki niżu z rejonu Wysp Brytyjskich i nasuwa się do nas front chłodny. Ze zdjęć satelitarnych wynika, że obecnie mgły i niskie chmury warstwowe zalegają na południu Podkarpacia i miejscami w rejonach górskich Małopolski.

Temperatura minimalna w nocy ze środy na czwartek, która zarejestrowana została na stacjach pomiarowych IMGW w klatkach meteorologicznych. Źródło: CMM IMGW-PIB

przymrozki polska, 8/9 listopada 2022 na 2 metrach
Przymrozki w klatkach meteorologicznych podczas ubiegłej nocy

Zdecydowanie większy obszar przymrozków był na wysokości 5 cm nad poziomem gruntu. W poletkach meteorologicznych temperatura spadła miejscami do -4°C. Najchłodniej było na stacji pomiarowej w Zakopanem, gdzie zmierzono o poranku -4°C. Przymrozki pojawiły się także lokalnie na Ziemi Świętokrzyskiej, Małopolsce. Wystąpiły także południowym Mazowszu i Lubelszczyźnie, gdzie przy bezchmurnym niebie dochodziło do silnego wypromieniowania ciepła w przestrzeń kosmiczną, mając na uwadze długą listopadową noc. Najniższe wartości temperatury były notowane o wschodzie Słońca.

Silne przymrozki. Temperatura minimalna na 5 cm w tzw. poletkach IMGW-PIB. Źródło obrazu: CMM IMGW-PIB

Sine spadki temperatury przy gruncie
Przymrozki w wielu regionach

Przymrozki staną się częstsze w okolicach najbliższego weekendu po przejściu frontu chłodnego

Najbliższa noc prawdopodobnie bez przymrozków. Sytuacja ma szanse zmienić się w weekend. Wówczas to w obszarach rozpogodzeń i przejaśnień, w zasięgu silnego i mobilnego układu wysokiego ciśnienia, dochodzić ma do silnego wypromieniowania ciepła z gruntu po zachodzie słońca. Za dnia jednak na przeważającym obszarze Polski, w tym również w górach utrzymywać ma się dodatnia temperatura. Tam, gdzie utworzą się w porze nocnej mgły i niskie chmury warstwowe, to potencjał do silnych spadków temperatury będzie ograniczony i na ogół przymrozki nie wystąpią. W najbliższy długi weekend pogoda kształtowana ma być przez silny antycyklon. Dlatego nie powinno padać. Chociaż wyjątek stanowić mogą regiony, gdzie zalegać mogą chmury niskie, z których może padać mżawka bądź słaby deszcz.

Zimna noc z piątku na sobotę

Na przeważającym obszarze Polski, spadki temperatury poniżej zera są prognozowane w nocy z piątku na sobotę. Wówczas to znajdziemy się pod wpływem wyżu, w warunkach radiacyjnych nocy spodziewane są silne spadki temperatury, mimo że zalegać ma dość ciepła masa jak na listopad. Spadki temperatury poniżej zera możliwe są na południu, południowym zachodzie i zachodzie oraz miejscami na północy. Wartości mogą okazać się niższe, niż pokazują nam to modele o różnej rozdzielczości i nie można wykluczyć, że obszar przymrozków okaże się większy, niż obecnie pokazują nam to modele numeryczne.

Orientacyjna prognoza temperatury na 12 listopada 2022, 06 UTC według modelu kanadyjskiego GEM. Lokalnie wartości okażą się niższe, szczególnie poza aglomeracjami miejskimi, gdzie w warunkach pogodnej nocy przymrozki mogą wystąpić w wielu miejscach

chłodna noc z 12/13 listopada 2022
Kolejna noc przymrozkowa w nocy z 12/13 listopada 2022 po przejściu frontu

Noc z 12/13 listopada 2022 może być zimna. Powszechne przymrozki w wielu regionach

Kolejna noc przymrozkowa jest prognozowana w nocy z 12/13 listopada 2022. Wówczas to w warunkach niewielkiego gradientu, małej prędkości wiatru i bezchmurnym niebie, oczekiwane są korzystne warunki do spadków temperatury. Tam, gdzie będzie bezchmurnie w porze nocnej, to możemy oczekiwać przymrozków, mając na uwadze długie noce. Również na wysokości pomiarowej 2 metrów n.p.g, a przy gruncie wartości mogą być o kilka stopni niższe względem standardowej wysokości, na której prowadzi się standardowe pomiary w klatkach meteorologicznych i profesjonalnych osłonach radiacyjnych.

Prognozowana temperatura na 13 listopada 2022, 06 UTC według kanadyjskiego modelu GEM. Widzimy, że model ten widzi spadki poniżej zera głównie na południu, zachodzie kraju, ale obszar przymrozków może być większy, obejmując również wschód i częściowo centrum Polski

przymrozki w wielu regionach
Przymrozki powszechne w najbliższy weekend

Zimny koniec bieżącego i początek przyszłego tygodnia nocami

Bardzo chłodna zapowiada się noc z 13/14 listopada 2022. Wówczas to silne spadki temperatury prognozowane są południu, częściowo centrum i wschodzie. Wygląda jednak na to, że w warunkach wyżowej pogody i długiej listopadowej nocy przymrozki mogą objąć przeważający obszar Polski. Istotną role odegra jednak brak chmur, słaby wiatr, długa listopada noc, ale także lokalne uwarunkowania terenu. Poza aglomeracjami miejskimi przymrozki będą powszechne, natomiast w miastach rzadsze, ale nie oznacza to jednak, że nie wystąpią wcale. Model GEM widzi spadki temperatury do -5°C na wysokości 2 metrów. Przy gruncie nie można wykluczyć, że będą to wartości niższe o nawet 2-4 stopnie.

Wstępnie prognozowana temperatura na wysokości 2 metrów według modelu kanadyjskiego GEM

niska temperatura w Polsce
Zimno nocami w Polsce. Przy gruncie jeszcze niższe wartości

W okolicach połowy listopada zauważalnie chłodniej także w ciągu dnia w wielu regionach Polski

Jeśli prognozy się sprawdzą, to druga połowa listopada będzie jeszcze chłodniejsza. Zwłaszcza we wschodniej części kraju. Wówczas to w zasięgu wyżu, braku chmur spodziewane są silne przymrozki. Jeśli nie zawiodą nas prognozy zachmurzenia, to korzystnych warunków do radiacyjnego wypromieniowania ciepła spodziewamy się na przeważającym obszarze Polski. Wówczas to zasięg spadków temperatury poniżej zera może okazać się większy, niż widzą to modele. Warunkiem jest jednak brak chmur niższego piętra, które chronią nocami przed przymrozkami. W listopadzie przy wyżowej pogodzie i braku chmur, są korzystne warunki do radiacji ciepła z gruntu po zachodzie słońca. Wygląda na to, że także w ciągu dnia temperatury będą dużą niższe niż obecnie i prawdopodobnie nie przekroczą 5°C/12°C. Może wystąpić podział w pogodzie na cieplejszy zachód i chłodniejszy wschód.

Prognozowana wstępnie temperatura na 2 metrach, 16 listopada 2022, 06 UTC według modelu GEM

chłodno w Polsce
Niska temperatura nocami w Polsce

Jeszcze większe przymrozki widzi model kanadyjski w okolicach 16-17 listopada dla Polski. W tym okresie powinniśmy być w zasięgu wyżu ze wschodu. Jeśli wyż nie zgnije, to w rejonach przejaśnień i rozpogodzeń spadki temperatury mogą okazać się silne. Miejscami temperatura na 2 metrach spadać ma do -4°C/-7°C. Miejscami do nawet -8°C. Szczególnie poza aglomeracjami miejskimi, w obniżeniach terenu. Jeszcze większe przymrozki, być może nawet poniżej -10°C, pojawią się miejscami przy gruncie. Szczególnie w takich miejscach jak Kotlina Orawsko-Nowotarska

Wstępna prognoza temperatury na 2 m na 17 listopada 2022, 06 UTC według modelu GEM

przymrozki. silne spadki temperatury w Polsce
Zimno w Polsce. Coraz częstsze przymrozki od połowy listopada w wielu regionach

Druga dekada listopada z powszechnymi przymrozkami nocami i w godzinach porannych. Jednak epizodu z opadami śniegu jeszcze nie będzie. Sytuacja ma szanse zmienić się dopiero w 3 dekadzie miesiąca

Wygląda więc na to, że w drugiej dekadzie listopada temperatury zauważalnie spadną. W okolicach połowy miesiąca może zaznaczyć się wyraźny podział w pogodzie na chłodniejszy wschód i cieplejszy zachód. Przymrozki staną się powszechne w wielu regionach już podczas nadchodzącego weekendu i mogą występować przez wiele nocy i poranku z rzędu. Zwłaszcza w rejonach przejaśnień i rozpogodzeń. Tam, gdzie utrzyma się zachmurzenie warstwowe, bądź utworzy się mgła z wypromieniowania, to utrudni radiacje ciepła do wyższych warstw. W okolicach 15 listopada 2022 silny wyż znajdzie się nad Rosją. Nocami przy bezchmurnym niebie i słabym wietrze silne spadki temperatury w wielu regionach są bardzo prawdopodobne.

Śnieg prawdopodobnie nie spadnie do końca 2 dekady listopada. Być może szansa na pierwsze epizody zimowe wzrośnie z biegiem czasu w ostatniej dekadzie 11 miesiąca roku. Będzie to jednak zależne, czy strefy wilgoci pokryją się z chłodniejszym powietrzem i czy izoterma zero stopni obniży się na tyle, aby potencjalne opady deszczu przeszły w deszcz ze śniegiem i śnieg. Coraz niższe dobowe temperatury zmuszać będą nas do podkręcenia ogrzewania. Warto już teraz pomyśleć o zmianie opon na zimowe, gdyż w wielu regionach średnia dobowa temperatura zbliża się do 7 stopni.

Należy jednak dodać, że przy wyżowej pogodzie i słabym wietrze może powrócić problem smogu, gdyż na skutek ruchów osiadających w wyżu, rozwoju inwersji termicznych zanieczyszczenia pod postacią PM 2.5 i PM 10 mogą akumulować się blisko ziemi, niekorzystnie wpływając na nasze zdrowie. Szczególnie zła jakość powietrza będzie panować nocami, gdy to tworzyć mają się inwersje temperatury oraz zmniejszy się prędkość wiatru. Po wschodzie Słońca wraz ze wzrostem temperatury, likwidowane będą inwersje przyziemne, wzrastać ma również prędkość wiatru, skutkując rozpraszaniem zanieczyszczeń. Rozwiązania modeli numerycznych stale monitorujemy i o wszelkich zmianach będziemy informować ze stosownym wyprzedzeniem.

Fanipogody.pl