Pogoda długoterminowa na kwiecień 2024 r. Przymrozki, śnieg i burze oraz fale ciepła. Aura może zaskoczyć Polaków

Pogoda długoterminowa na kwiecień 2024 r. Mamy najnowsze prognozy modeli numerycznych wprost z modeli europejskich i amerykańskich.

Pogoda długoterminowa na czwarty miesiąc roku

Według prognoz modeli amerykańskich kwiecień 2024 r. w całej Polsce przyniesie średnią miesięczną temperaturę powietrza powyżej normy wieloletniej. Natomiast miesięczna suma opadów atmosferycznych w całym kraju najprawdopodobniej będzie się kształtować w wielu regionach w normie i powyżej normy wieloletniej.

Prognoza długoterminowa odchylenia temperatury od normy wieloletniej na kwiecień 2024 według modelu CFS dla Europy i obszarów przyległych

prognoza pokazuje ciepły miesiąc
Pogoda długoterminowa na kwiecień pokazuje ciepły miesiąc z CFS

Prognoza anomalii opadów na kwiecień 2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

pogoda długoterminowa pokazuje wilgotny kwiecień 2024 r.
Dodatnia anomalia opadów sugeruje wilgotny kwiecień 2024 r. wstępnie

Niżowy wzór pogody widnieje wstępnie w prognozach

Kwiecień okaże się najprawdopodobniej miesiącem ciepłym. Jednak niewykluczone są okresy, kiedy to temperatura obniży się do wartości zbliżonych do normy wieloletniej, a poszczególne tygodnie mogą charakteryzować się wartościami poniżej normy klimatologicznej. Istnieje także ryzyko częstszych przymrozków, a nawet mrozu całodobowego szczególnie w górach i na obszarach podgórskich. Ujemne wartości na nizinach są prognozowane głównie nocami i godzinach porannych, dużo rzadziej za dnia. Przeważnie poza obszarami górskimi w ciągu dnia utrzymywać będzie się dodatnia temperatura i rozkwitać ma fenologiczna wiosna. Wegetacja roślin ma postępować w coraz większym stopniu za sprawą coraz wyższej średniej dobowej temperatury powietrza.

Pogoda długoterminowa pokazuje ciepły okres w pogodzie

Prognoza anomalii miesięcznej ciśnienia wstępnie na kwiecień 2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

pogoda długoterminowa i zmienna aura
Możliwa dominacja pola niżowego i dynamiczne warunki pogodowe

Pogoda długoterminowa z ECMWF zbliżona do CFS na kwiecień 2024 r.

Natomiast realizacje modeli sezonowych wskazują, że w kwietniu możliwe są akcenty zimowe spowodowane wtargnięciem chłodniejszych mas powietrza. Aczkolwiek pogoda długoterminowa będzie przez nas zweryfikowana w kolejnych tygodniach. Niczym nadzwyczajnym nie powinny być okresowe wiosenne ochłodzenia, którym towarzyszyć mogą opady śniegu i deszczu ze śniegiem oraz krupy na nizinach i wyżynach. Niewykluczone są burze o zróżnicowanym natężeniu. Pojawiać mają się jeszcze częściej niż w marcu. Mogą być one charakterze wewnątrzmasowym, jak i też na liniach zbieżności wiatru oraz frontu chłodnego i okluzji.

Zobacz też: Mróz już w Polsce. Antycyklon Jasper zmienia pogodę. 

Prognoza długoterminowa odchylenia temperatury od normy wieloletniej na kwiecień 2024 r. według modelu ECMWF

pogoda długoterminowa z ECMWF
Pogoda długoterminowa pokazuje w skali miesięcznej ciepły miesiąc, ale nie wyklucza to okresów z chłodem i śniegiem w poszczególnych tygodniach

Chłód i mróz, a nawet większe opady śniegu będą jednak się zdarzać. Na wielotygodniową pokrywę śnieżną na nizinach nie zanosi się, gdzieniegdzie krótkotrwale na nizinach krajobrazy mogą ulec zabieleniu. Zimowo ma być jeszcze w górach. Prognozy modeli sezonowych wskazują, że temperatura powinna być częściej typowa dla wiosny. Niewykluczone, że pojawią się również niże z południa Europy, niosąc więcej opadów.

Prognoza anomalii opadów na kwiecień 2024 r. według modelu ECMWF dla Europy i obszarów przyległych

pogoda długoterminowa sygnalizuje opady w normie i poniżej normy
Pogoda długoterminowa pokazuje opady w normie i powyżejj normy

Prognoza długoterminowa ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Wkrótce podamy kolejne informacje. Nie można wykluczyć zjawisk o charakterze ekstremalnym.

Źródło: Fanipogody.pl