Mróz już w Polsce. Antycyklon Jasper zmienia pogodę. Nawet -11°C. Kiedy czeka nas apogeum chłodu?

Mróz i przymrozki sięgnęły naszego kraju. Antycyklon Jasper zmienia przebieg warunków pogodowych. Niskie temperatury zagrażać mają w czasie kolejnych nocy i poranków roślinom, gdyż rozpoczęła się wczesna wegetacja roślin. Pierwsza fala niskich temperatur na przeważającym obszarze Polski potrwa kilka dni i oczekujemy największych spadków temperatur w czasie radiacyjnych nocy.

Ujemna temperatura objęła wiele regionów

Temperatura minimalna przy gruncie ubiegłej nocy w Polsce najniższa była na północy, natomiast najwyższa na południu, co było zasługą zalegania zachmurzenia z opadami śniegu i deszczu ze śniegiem, które hamowało nocne wypromieniowanie ciepła do wyższych warstw. Miejscami w pasie dzielnic południowych utworzyła się niewielka pokrywa śnieżna.

Temperatura minimalna na wysokości 5 cm na stacjach IMGW-PIB w Polsce

Mróz nawet -8 stopni w Polsce

Najchłodniej było na stacjach synoptycznych w Kętrzynie, Olsztynie i Suwałkach, gdzie przy gruncie zmierzono aż -8°C. Poniżej tabela przedstawiająca zanotowane wartości minimalne przy gruncie na stacjach synoptycznych IMGW-PIB. Jeszcze niższe wartości zmierzono na stacjach telemetrycznych. Przykładem niech tu będzie Gołdap, gdzie zmierzono -10.7°C

Mróz na stacjach synoptycznych przy gruncie

Spory mróz blisko Polski, dwucyfrowe wartości przy gruncie na północnym wschodzie miejscami

Zmiana sytuacji barycznej nad Europą doprowadziła do wystąpienia warunków do pojawienia się marcowych spadków temperatury. Przymrozki, a miejscami nawet niewielki mróz wystąpiły na przeważającym obszarze Polski. Sprawcą dużego ochłodzenia w naszej części Starego Kontynentu jest antycyklon Jasper z centrum nad Skandynawią. Wpływ wyżu objawia się nie tylko niskimi wartościami na termometrach, ale również ciśnieniem atmosferycznym dochodzącym na północy do 1030-1031 hPa oraz coraz większą ilością rozpogodzeń, które wynikają z napływu coraz suchszego powietrza polarno kontynentalnego. Więcej chmur i niewielkie opady śniegu są obserwowane w pasie dzielnic południowych, gdzie mróz ubiegłej nocy na ogół nie wystąpił z uwagi na utrzymujące się zachmurzenie. Szczególnie pomiędzy Podhalem a Bieszczadami doszło do zabielenia krajobrazów.

Zobacz też: Mróz zaleje Europę.

Temperatura powietrza na 7 marca 2024, 6:50 UTC dla Europy i obszarów przyległych według danych z sieci pomiarowo-obserwacyjnych

mróz w Europie
Mróz w wielu regionach europejskich

Niska temperatura w Polsce

Wygląda na to, że przed nami przynajmniej dwie noce z apogeum niskich temperatur na przeważającym obszarze Polski. Mniejsze szanse na silne spadki temperatury będą na południu kraju, gdzie utrzymywać ma się zachmurzenie warstwowe z opadami śniegu, które utrudniać ma proces radiacyjnego wypromieniowania ciepła w porze wieczornej i nocnej. Na przeważającym obszarze naszego kraju prognozujemy spadki do około -10°C/-6°C, uwzględniając nie tylko pomiary w klatkach meteorologicznych, ale także na wysokości 5 cm w poletkach meteorologicznych. Największy mróz jest prognozowany na północnym wschodzie Polski, szczególnie w pasie od Podlasia aż po Warmię i Mazury. Głównie na północy oraz miejscami południu kraju utworzą się mgły ograniczające widzialność poziomą do 200 metrów, lokalnie też osadzające szadź.

Mróz i przymrozki w wielu regionach

Prognozowana temperatura powietrza na wysokości 2 m – 8 marca 2024, 06 UTC według modelu GEM dla Polski

silne spadki temperatury w kraju
Spadki temperatury do wartości ujemnych w całym kraju

Jeszcze chłodniejsza zapowiada się noc z piątku na sobotę. Szczególnie w obszarach dłuższych przejaśnień i rozpogodzeń, gdzie spodziewamy się dogodnych warunków do radiacyjnego wypromieniowania ciepła. Najniższe wartości odnotowane zostaną na wschodzie oraz w rejonie Podhala.

Prognozowana temperatura powietrza na 9 marca 2024, 06 UTC według modelu GEM dla Polski

mróz w kraju
Mróz większy w nocy z piątku na sobotę. Przy gruncie może być dwucyfrowy

Silne spadki temperatury nocami

Okres z niskimi temperaturami szybko ustąpi i potrwa przynajmniej do przełomu 1 i 2 dekady marca 2024 r. Wraz z początkiem drugiej dekady miesiąca czeka nas wzrost temperatury powietrza i częstsze opady atmosferyczne. Obszar z przymrozkami ograniczać będzie się głównie do rejonów, gdzie wystąpią większe przejaśnienia i rozpogodzenia. Jednak w drugiej i trzeciej dekadzie miesiąca jeszcze niejednokrotnie na obszarze Polski pojawi się mróz i przymrozki, a nawet akcenty zimowe ze śniegiem.

Prognozowana temperatura powietrza na 10 marca 2024, 06 UTC według modelu GEM dla Polski

mróz w kraju
Mróz i przymrozki w Polsce

Silne spadki temperatury w czasie kolejnych nocy i poranków stanowić będą istotne zagrożenie dla wegetacji roślin. Niewykluczone, że przy gruncie podczas słabego wiatru i pogodnej aury temperatura obniżać będzie się do -11/-6°C. Poszkodowane mogą zostać m.in drzewa owocowe, głównie na tych obszarach, gdzie w minionych tygodniach została zainicjowana wegetacja roślin.

Źródło: Fanipogody.pl, weatheronline.pl, meteociel.fr, wxcharts.com