Mróz zaleje Europę. Nawet -20 stopni. Powrót zimy do Polski

Nie wiem co się dzieje z tą pogodą, ale wcale mi się to nie podoba. Rozmawiałem wczoraj z małżonką, że my to w sumie nie mamy co narzekać. Mróz, który pojawi się w kraju w najbliższym czasie dla nas, zwykłych ludków sprawi, że co najwyżej będziemy musieli nałożyć rękawiczki i poskrobać rano szyby w aucie. Co mają powiedzieć rolnicy i sadownicy? We wpisie sprawdzimy jak silne spadki temperatury przed nami i kiedy zima odpuści.

Mróz w regionie. Czym będzie spowodowany?

Tradycyjnie, by wytłumaczyć zjawiska pogodowe zachodzące w regionie, użyję mapy z prognozami warunkami atmosferycznymi w Europie.

Silny wyż na północy przyniesie mróz w naszym regionie
Mróz w regionie. Przyczyny synoptyczne

Widzimy, że na północy i wschodzie Europy rozwija się coraz silniejszy wyż. Przyczyni się do to silnej adwekcji chłodu w nasz region. Masy powietrza na półkuli północnej krążą wokół wyżu zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Dlatego też chłodne, arktyczne masy powietrza spływają z północy na wschód kontynentu. Wraz z adwekcją chłodnych i bardzo chłodnych mas powietrza, w regionie pojawia się mróz.

Spływ chłodnych mas powietrza. Mróz pojawia się w wielu regionach Europy
Mróz w wielu regionach Europy. Spływ chłodnych mas powietrza

Powyżej mapa z prognozą temperatur powietrza w wyższych partiach troposfery na końcówkę tygodnia. Widzimy jak chłodne masy powietrza „wlewają” się do znacznej części naszego kontynentu. Sprawdźmy teraz gdzie i kiedy mróz będzie najsilniejszy.

Mróz w Polsce. Kiedy i gdzie pojawią się najniższe temperatury?

Zacznijmy od prognoz temperatury dla naszego kraju. Z jednej strony pozytywem jest, że ujemne temperatury prawdopodobnie nie będą dotyczyły zachodnich regionów kraju (przynajmniej nie co noc). Z drugiej jednak strony, negatywną informację jest, że mróz pozostanie z nami przez praktycznie cały kolejny tydzień marca nocami i o poranku.

Mróz pozostanie w Polsce na dłużej

Powyżej animacja prognoz temperatury dla Polski wg. modelu GDPS. Widzimy tu, że pierwsze spadki temperatury poniżej zera zanotowaliśmy już ubiegłej nocy. Ujemne temperatury tej nocy jeszcze ograniczyły się do regionów wschodnich kraju. Mróz w nocy z czwartku na piątek dotyczył będzie już praktycznie całej Polski. Podczas gdy na zachodzie temperatury spadną zaledwie o stopień, dwa poniżej zera, tak na wschodzie kraju temperatura spadnie nawet do -8 stopni Celsjusza. Za dnia ujemne temperatury odpuszczą, jednak nie mamy co spodziewać się temperatur powyżej 5 stopni na plusie. Podobny scenariusz czeka nas w weekend, jednak mróz ograniczy się nocami wyłącznie do wschodniej połowy kraju. Bardzo niestabilne są jeszcze wyliczenia modeli na przyszły tydzień. Aktualizacje modeli ze środy prognozowały nawet dwucyfrowe spadki temperatury. Obecne wyliczenia modelu GDPS widzą ujemne temperatury nocami już wyłącznie na wschodzie kraju. Model GFS wycofał ujemne temperatury na wschód od Polski. Podobnie w najnowszych wyliczeniach zachowuje się europejski model ECMWF. Ten model również wycofał się z prognoz mówiących o silnych spadkach temperatury w przyszłym tygodniu. Może jest jeszcze nadzieja na szybki odwrót zimy? Dam znać w weekend, kiedy to prognozy pogody będą bardziej stabilne. Przeczytaj również: Śnieżyca nad Polską. Kiedy możliwy jest atak zimy w kraju?

Silne spadki temperatury na wschodzie Europy

Wiemy już, że mróz pojawi się w Polsce w końcówce tygodnia oraz nocami w weekend. Nie mam do końca pewności, czy zima będzie straszyła nas jeszcze w przyszłym tygodniu, ponieważ wyliczenia modeli mocno zmieniły się w ostatnich aktualizacjach. Sprawdźmy zatem jak wyglądają prognozy temperatury na kolejne dni dla Europy. Czy ujemne temperatury będą straszyć mieszkańców również innych regionów, niż wschód kontynentu?

Mróz w Europie jest bardzo silny
Mróz w Europie nadal jest bardzo silny

Widzimy, że nawet ostatniej doby mróz w Europie sięgał -20 stopni Celsjusza. Obecnie jednak tak niskie temperatury występują wyłącznie na krańcach północno wschodnich (Rosja) oraz północnych (Finlandia, Szwecja) kontynentu. Wiemy, że w kolejnych dniach adwekcja chłodu postępować będzie bardziej na południe i zachód kontynentu. Prognozowanie temperatur utrudniają mi mocno niestabilne wyliczenia modeli numerycznych. Jednak jako taki trend wciąż można wyczytać z map temperatury nawet na bardziej odległe terminy.

Duże spadki temperatury w Europie w połowie marca
Duże spadki temperatury w Europie w połowie marca

A trend w prognozach nie wygląda najlepiej dla całej wschodniej połowy kontynentu. Powyżej prognoza temperatury na 15 marca. Wiem, że to jeszcze odległy termin, jednak w obecnych aktualizacjach nie wygląda to najlepiej. Mróz miałby objąć również wschodnią część Bałkanów, czy większość terytorium Turcji. Wpływ chłodu na południowy wschód Europy według obecnych wyliczeń modelu ma być bardzo, ale to bardzo silny w kolejnych dniach marca. Mi pozostaje trzymać tylko kciuki, by prognozy uległy jeszcze korektom. Nie chcę zimy. Zarówno w Polsce, jak i w znacznie cieplejszych regionach kontynentu jak Bałkany, czy Turcja.