Atak zimy spowoduje duży przyrost pokrywy śnieżnej w Europie. Ponad 50-80 cm białego puchu w krótkim czasie.
Zmienna pogoda w kolejnych dniach i śnieżyce miejscami w Europie
W najbliższych dniach czeka nas kilkudniowa stabilizacja pogody, która wynikać ma z obecności wyżu barycznego nad Skandynawią. Dzięki niemu druga część tygodnie minie z powszechnymi spadkami temperatury poniżej zera w porze nocnej i porannej. Jednak, gdy w Polsce czeka nas kilkudniowy okres praktycznie bez opadów od czwartku, to w innych krajach europejskich prognozowane są wichury i śnieżyce. Wyjątkiem mogą być obszary górskie i podgórskie Polski, gdzie jeszcze w czwartek może spaść 3-5 cm. Szczególnie wysoko w Tatrach i Beskidach. Opady zaczną wracać do naszego kraju w okolicach niedzieli i pojawi się więcej chmur.
Prognoza sytuacji barycznej na 7.03.2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD
Niżowa pogoda i burze oraz obfite opady i atak zimy
W czwartek dynamiczne warunki pogodowe i atak zimy są prognozowane głównie na obszarze Półwyspu Iberyjskiego. Oprócz tego spodziewane są silne ulewy powodujące podtopienia i wichury związane z atlantyckim niżem barycznym. Największy przyrost pokrywy śnieżnej jest spodziewany na obszarze górskim i podgórskim na południowym zachodzie Starego Kontynentu. Prognozowany jest tam silny atak zimy i duży przyrost pokrywy śnieżnej, który sięgnie nawet 50-90 cm.
Prognozowane ulewy i atak zimy na 7 marca 2024, 09 UTC według modelu ECMWF dla Półwyspu Iberyjskiego
Czwartek zapowiada się więc z silnym załamaniem pogody na obszarze południowo zachodniej części Starego Kontynentu. Dynamiczna pogoda jest prognozowana m.in na obszarze Portugalii i Hiszpanii. Sprawcą gwałtownego załamania pogody okaże się aktywny front chłodny. Przyniesie on obfite opady deszczu, silny wiatr, burze, śnieżyce i wichury. Warunki pogodowe w drugiej części tygodnia będą niezwykle dynamiczne w tej części Europy.
Prognozowany zasięg silnych ulew, burz i ataku zimy na 7 marca 2024, 12 UTC na obszarze Półwyspu Iberyjskiego
Dynamiczne warunki atmosferyczne utrzymują się zwłaszcza w południowo zachodniej części Europy. Silne opady zimowe są prognozowane m.in na obszarze północnej i wschodniej części Półwyspu Iberyjskiego. Co ciekawe w minionych tygodniach temperatura w tej części Europy jest nawet chłodniej niż w Polsce i obserwowane jest często ujemne odchylenie temperatury od normy wieloletniej. Niejednokrotnie to właśnie w Polsce pod koniec lutego i na początku marca było cieplej niż w opisywanej części kontynentu europejskiego.
Prognozowany zasięg i intensywność opadów na 7 marca 2024, 15 UTC według modelu ECMWF dla Półwyspu Iberyjskiego
Dynamiczna pogoda i atak zimy miejscami
Przyczyną gwałtownego załamania pogody będzie m.in cyklon atlantycki z układem frontów atmosferycznych. Niż baryczny przynosić będzie nie tylko intensywne opady deszczu, ale także śnieżyce, wichury i burze. W obszarach górskich i podgórskich prognozowane są na południowym zachodzie Europy porywy wiatru sięgające 70-150 km/h. Iście huraganowe porywy wiatru są prognozowane zwłaszcza na obszarze Pirenejów. Oprócz tego na tym obszarze prognozują modele numeryczne silne opady śniegu. Gwałtowny atak zimy spowodować może przyrost pokrywy śnieżnej do 50-80 cm, a w wyższych partiach gór nawet 90-100 cm w kilka dni, co spowodowane będzie przez kolejne niże baryczne.
Prognozowany atak zimy m.in w Pirenejach, 8 marca 2024, 03 UTC według modelu ECMWF dla południowo – zachodniej części Europy
Prognozowany atak zimy na 9 marca 2024, 03 UTC według modelu ECMWF dla południowo zachodniej części Europy
Silne śnieżyce w Europie i ulewy
Co ciekawe w najbliższych dniach prognozowane obfite opady śniegu spowodują nawrót zimowych warunków pogodowych w wielu regionach na południowym zachodzie Starego Kontynentu. Dynamiczna niżowa pogoda utrzyma się przynajmniej do przełomu 1 i 2 dekady marca 2024 r. Następnie w okolicach 10 marca 2024 r. zacznie nad ten obszar nasuwać się klin wyżu, który ustabilizuje przebieg warunków pogodowych. Wkrótce podamy kolejne informacje pogodowe.
Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w okresie od 6.03.2024 r. do 10.03.2024 r. według modelu ARPEGE dla Półwyspu Iberyjskiego
Źródło: Fanipogody.pl, wxcharts.com
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC