Mróz uderzy w Polsce i poczyni szkody w rolnictwie i sadownictwie oraz ogrodach. Możliwe spadki temperatury poniżej -10°C

Mróz pojawi się na przeważającym obszarze Polski. Poczyni on dlatego szkody w rolnictwie i sadownictwie. Prawdopodobne są miejscami przy gruncie i na wysokości 2 metrów w obszarach rozpogodzeń spadki temperatury poniżej -10°C.

Ujemne odchylenie temperatury od normy wieloletniej

Od kilku dni wskazujemy, że w drugiej połowie mijającego tygodnia czeka nas chłodniejszy okres synoptyczny. Powszechne staną się wówczas przymrozki, a nawet okresami większy mróz nocami. Sprawcą silnego ochłodzenia będzie antycyklon o imieniu Jasper z centrum nad Skandynawią. Masa powietrza docierająca do naszego kraju okaże się coraz suchsza, co ma sprzyjać radiacyjnemu wypromieniowaniu ciepła do wyższych warstw. Miniony miesiąc zapisał się jako najcieplejszy w historii pomiarów meteorologicznych na ziemiach polskich. Odnotowano ekstremalne odchylenie temperatury od normy wieloletniej i skrajnie wilgotny miesiąc. Na północy kraju norma opadowa dla lutego została przekroczona nawet 3-krotnie.

Prognozowana anomalia temperatury na 7 marca 2024, 06Z według modelu ECMWF dla Europy i obszarów przyległych

mróz w wielu regionach
Mróz spowoduje ujemne odchylenie od normy wieloletniej

Mróz i przymrozki pojawią się nocami i o świcie w Polsce

Wysokie temperatury i rzadkie przymrozki oraz duża wilgotność gleby, zaczęły sprzyjać szybkiej wegetacji roślin w drugiej połowie lutego 2024 r. W marcu jednak okresów z mrozem i epizodów ze śniegiem może pojawić się więcej niż w ostatnim miesiącu meteorologicznej wiosny. Niskie temperatury wyrządzić mogą szkody w rolnictwie, sadownictwie oraz ogrodach. Warto więc zabezpieczyć w ogrodach rośliny, które mogą być zagrożone przemarznięciem na skutek występowania ujemnych wartości.

Prognozowana anomalia temperatury na 8 marca 2024, 06Z według modelu ECMWF dla Europy i obszarów przyległych

ujemna temperatura w wielu regionach
Mróz w Polsce spowoduje ujemne odchylenie temperatury od normy

Wspominałem Wam na łamach portalu, że po ekstremalnie ciepłym lutym może nadejść nieco chłodniejszy marzec, w którym to zdarzą się częstsze epizody z niskimi temperaturami oraz akcentami ze śniegiem. W drugiej połowie tygodnia, ze szczególnym uwzględnieniem okresu od 6.03.2024 r. do 9.03.2024 r. znajdziemy się pod wpływem antycyklonu Jasper, który zacznie przynosić w zasięgu napływającej masy polarno kontynentalnej rozpogodzenia, jaka sprzyjać będzie silnemu wypromieniowania ciepła z podłoża po zachodzie słońca podczas pogodnej aury. Zatem w okresie od czwartku do niedzieli spodziewamy się powszechnych spadków temperatury poniżej zera na przeważającym obszarze Polski. Temperatura może spaść w okolice -11°C/-3°C. Największych spadków temperatury oczekujemy w pasie dzielnic wschodnich, południowych i północnym wschodzie. Dwucyfrowy mróz może pojawić się nie tylko przy gruncie, ale także na standardowej wysokości pomiarowej w klatkach meteorologicznych.

Mróz w Polsce w wielu regionach możliwy i ujemna anomalia na moment

Prognozowana wstępnie temperatura powietrza na 7 marca 2024, 06 UTC według modelu ECMWF dla Polski

mróz w kraju
Mróz w Polsce

Prognozowana temperatura powietrza na 7 marca 2024, 06 UTC według modelu GEM dla Polski

mróz w kraju
Mróz w Polsce większy z 6/7 marca 2024 r.

Wyżowa pogoda sprzyjać ma dużym amplitudom dobowym temperatury

Kilka czynników nałoży się jednocześnie, sprzyjając silnej radiacji ciepła w godzinach wieczornych nocnych. Pierwszy z nich to czynnik adwekcyjny, czyli napływ znacznie chłodniejszego i suchszego powietrza z północnego wschodu o cechach polarno kontynentalnych. Na przeważającym obszarze Polski w kolejnych dniach nie zabraknie rozpogodzeń i przejaśnień. Pojawi się duża dobowa amplituda temperatury, sprzyjając silnym spadkom temperatury w porze nocnej. Najniższe wartości będą mierzone nad ranem, zwłaszcza poza aglomeracjami miejskimi oraz w obniżeniach terenu, gdzie zimne i ciężkie powietrze ma swobodnie osiadać. Kilkudniowy okres z ujemnymi temperaturami w Polsce zakłócić może postępującą wegetacje roślin, powodując poważne szkody w sadach i na polach. Niektóre drzewa w naszym kraju rozpoczęły się wegetacje i pojawiły się kwiaty. Drzewa owocowe mogą więc zostać poważnie dotknięte falą niskich temperatur, mimo że za dnia temperatura ma być na plusie na nizinach i wyżynach.

Prognozowana temperatura powietrza na 8 marca 2024, 06 UTC według modelu GEM dla Polski

większy mróz w Polsce
Mróz większy w Polsce

Chłodny okres synoptyczny w prognozach numerycznych. Mróz dwucyfrowy miejscami nocami i o świcie możliwy, szczególnie przy gruncie

Średnia dobowa temperatura w okresie od 7-8 marca 2024 r. oscylować ma w okolicach normy wieloletniej, ale na południu i miejscami północy kraju lekko poniżej normy termicznej. W drugiej dekadzie marca 2024 r. nie zabraknie okresów z akcentami zimowymi i przymrozkami oraz mrozem. W kolejnych dniach temperatura zacznie wzrastać powyżej wartości charakterystycznych dla analogicznego okresu lat ubiegłych. Przymrozki i mróz mogą wyrządzić okresami spore szkody na polach, sadach i ogrodach w kolejnych tygodniach.

Zobacz też: Wichura na zachodzie Europy będzie niszcząca. 

Prognozowana temperatura powietrza na wysokości 2 m – 9 marca 2024, 06 UTC według modelu GEM dla Polski

zimno w Polsce
Mroz dwucyfrowy w prognozach nocami na moment i to nie tylko przy gruncie

Wstępne prognozy pokazują, że na początku drugiej dekady marca 2024 r. powróci niżowy wzór pogody i zacznie pojawiać się więcej opadów atmosferycznych, wzrośnie też temperatura powietrza i rzadsze staną się spadki temperatury do wartości ujemnych. Szczególnie w okolicach 12-14 marca 2024 r. widać szanse na krótkotrwale zabielenie krajobrazów na nizinach, lecz zimy termicznej z tego nie będzie. Z uwagi na odległy termin prognozy mogą dużym zmianom. Dlatego prognozy stale monitorujemy i podamy wkrótce szczegóły.

Źródło: Fanipogody.pl