Wichura na zachodzie będzie niszcząca. Uderzenie wiatru ponad 140-160 km/h. Kiedy groźna pogoda dotrze do Polski?

Kołodziejczyk na portalu pisze tylko o groźnych zjawiskach pogodowych. Dużo w tym prawdy. Fascynuje mnie niebezpieczna aura. Oczywiście nigdy nie jestem zadowolony, gdy pogoda wyrządza szkody. Jednak w mojej opinii (Waszej również, co potwierdzają statystyki) wolimy czytać (pisać), że silna wichura szaleć będzie na zachodzie Europy, niż że dzień pogodowy w Polsce będzie podobny do poprzedniego.

Silna wichura na zachodzie kontynentu. Przyczyny

Dlatego dziś ponownie zaglądamy na zachód kontynentu, ponieważ pogoda w regionie będzie niebezpieczna. W prognozie sprawdzimy również, kiedy dynamika pogodowa wzrośnie w naszym kraju. Zacznijmy od przyczyn, dlaczego wichura szalała będzie na zachodzie kontynentu.

Wichura na zachodzie Europy. Czym spowodowana?
Wichura szalała będzie na zachodzie Europy

Silny wiatr obecny jest na zachodzie kontynentu już podczas trwającej doby. Wichura spowodowana jest podwyższonym gradientem ciśnienia. Jednak zostawmy to, co za nami. Skupmy się na pogodzie, która przed nami. Wszystko wskazuje na to, że pod koniec tygodnia kolejny głęboki niż dotrze na zachód kontynentu. Ciśnienie w centrum niżu spadnie nawet w okolice 970 hPa. Podczas, gdy niż zbliży się na zachód Europy, na północy i wschodzie kontynentu wciąż królowały będą silne wyże z ciśnieniem ponad 1030 hPa. W związku z tak dużą różnicą ciśnienia na kontynencie dojdzie do podwyższonego gradientu barycznego.

Potężna wichura na zachodzie Europy. Niszczący wiatr
Wichura na zachodzie Europy. Wiatr do 170 km/h

Powyżej prognoza siły wiatru dla Europy na przyszłą sobotę. Widzimy, że obszar na którym pojawi się wichura, doskonale pokryje się z umiejscowieniem niżu, który wtargnie do Europy.

Wichura nawet ponad 160 km/h. Gdzie wiało będzie najmocniej?

Wiemy już, dlaczego w części Europy wiatr wiał będzie bardzo mocno. Teraz sprawdźmy, gdzie dokładnie wichura będzie najsilniejsza.

Wichura w Europie. Przebieg zjawiska

Tak jak wspominałem, bardzo mocno na zachodzie Europy wieje już dziś. Na południu Wysp Brytyjskich oraz na Kanale La Manche porywy wiatru sięgać będą dziś 110-120 km/h. To już jest wiatr o bardzo dużej sile. W czwartek kolejna wichura dotrze tym razem na południowy zachód kontynentu. Porywy wiatru przekraczały będą 100 km/h na Półwyspie Iberyjskim. Jednak to wciąż lekki wiatr w porównaniu z tym co wydarzy się choćby w Hiszpanii w nadchodzący weekend. Poniżej prognoza wiatru dla Półwyspu Iberyjskiego na sobotę 9 marca.

Silna wichura w Hiszpanii w weekend
Potężna wichura na Półwyspie Iberyjskim w weekend

Widzimy, że nad Hiszpanią i Portugalią w sobotę rozkręci się bardzo silne załamanie pogody. Wiatr na otwartym Oceanie oraz w górach osiągał będzie prędkość, uwaga 170 km/h. To już jest wiatr, który powodować może bardzo duże zniszczenia. Weekend na południowym zachodzie Europy z pewnością upłynie pod znakiem silnego załamanie pogody. Nadchodzący głęboki i aktywny niż to nie tylko silny wiatr. Mieszkańcy regionu spodziewać mogą się również silnych ulew oraz burz. Przeczytaj również: Silny mróz. Zima jeszcze wróci do Polski

Bardziej dynamiczna pogoda powróci również do Polski

Trzeba przyznać, że bieżący tydzień rozpoczęliśmy w pogodzie z przytupem. Poniedziałek przyniósł burze, z których niektóre były naprawdę dość aktywne jak na pierwsze dni marca. Kilka razy błysnęło się również w okolicach Lublina, choć obowiązki codzienne nie pozwoliły mi pogonić za burzą z aparatem fotograficznym. W najbliższych dniach kraj dostanie się pod wpływ wyżu z północy Europy. Pogoda uspokoi się. Jednak nie na długo. Już w weekend zbliży się do nas niż z zachodu Europy, ten sam, który przyniesie wichurę na zachodzie.

Wzrost siły wiatru w weekend w Polsce
Silny wiatr w weekend w Polsce

Już w niedzielę na północnym zachodzie kraju siła wiatru przekraczać będzie 80 km/h. W pasie nadmorskim porywy wiatru sięgać mogą 90-95 km/h. Oczywiście nie będzie to wichura tak silna jak na zachodzie Europy, jednak po kilku spokojniejszych dniach dynamiczna pogoda wróci do kraju. Ciekawostką jest, że noc z niedzieli na poniedziałek może przynieść śnieżycę nad Polską. To jednak już temat na oddzielny wpis.