Pogoda długoterminowa na lato 2020 dla Polski według Amerykanów. Gwałtowne burze, pogłębiająca się susza i upały

Niedawno amerykański portal AccuWeather opublikował prognozę sezonową dla Europy, w jakiej przewidują gorące lato dla Polski. Suche na wschodzie, a burzowe na zachodzie.

Prognoza na lato 2020 według Amerykanów dla Starego Kontynentu.

Amerykańska agencja zajmująca się prognozowaniem pogody na całym świecie przewiduje, że latem w pasie od środkowej i północnej Francji aż po Danię dochodzić będzie do ścierania się chłodnych mas z północnego-zachodu, co prowadzić ma do występowania gwałtownych burz – tłumaczy synoptyk Roys z AccuWeather.

Według amerykańskiego meteorologa szczególnie gwałtowne zjawiska burzowe występować będą w pasie od Paryża, Brukseli, Berlina aż po Warszawę.

Zjawiska burzowe przynosić mają okresami opady dużego gradu, silny, niszczący wiatr, a miejscami w sprzyjających warunkach niewykluczone są trąby powietrzne. Niewykluczone są także powodzie błyskawiczne i podtopienia mniejszych miejscowości oraz dużych miast.

Pierwsze tygodnie lata według Amerykanów będą suche w naszej części Europy. Dopiero z biegiem czasu pojawią się korzystne warunki do rozwoju gwałtownych burz. Główna aktywność burzowa powinna zostać osiągnięta w lipcu i na początku sierpnia na obszarze Polski.

W pewnym stopniu lokalne opady burzowe mogą ograniczyć miejscami suszę hydrologiczną. Jednak gwałtowne komórki burzowe powstające w gorących masach powietrza, zwłaszcza pochodzenia zwrotnikowego doprowadzić mogą do wystąpienia powodzi błyskawicznych i dużych, punktowych szkód materialnych. Możliwe są superkomórki burzowe i mezoskalowe układy konwekcyjne, nawet w formie liniowej.

Według amerykańskiej agencji mniejsza aktywność burzowa jest prognozowana na wschodzie i południu Polski. Nie oznacza to jednak, że lokalne burze nie wystąpią w tej części kraju. Wysokie temperatury i dużo słonecznych dni powodować może pogłębianie się suszy. Z tego powodu podwyższone ma być ryzyko pożarów.

Czy prognozy te sprawdzą się, okaże się w najbliższych miesiącach. Niewykluczone, że tegoroczne lato będzie chłodniejsze od ubiegłego, ale lokalne, gwałtowne burze z pewnością pojawią się w kolejnych tygodniach lata na obszarze Polski. Możliwe są również fale upałów, ale temperatura okresami obniżać ma się poniżej 20 stopni w ciągu dnia i tych dni według różnych modeli może być najwięcej.

(fot. AccuWeather)