Pogoda długoterminowa na lipiec 2022. Zaskakują najnowsze prognozy. Upał jednak możliwy i gwałtowne burze w Polsce

Pogoda długoterminowa na lipiec 2022. Szokują najnowsze prognozy modeli pogodowych. Upał zdarzy się, jak i też gwałtowne burze w Polsce.

Pogoda długoterminowa. IMGW i CFS widzą miesiąc powyżej średniej klimatycznej dla Polski

Według IMGW-PIB. Średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020 w lipcu 2022. Suma opadów atmosferycznych w całym kraju najprawdopodobniej będzie mieścić się w zakresie normy wieloletniej.

Pogoda długoterminowa na lipiec 2022. Zaskakują najnowsze prognozy. Upał jednak możliwy i gwałtowne burze w Polsce

Prognoza średniej miesięcznej temperatury powietrza i miesięcznej sumy opadów atmosferycznych na lipiec 2022 r. dla wybranych miast w Polsce.

Pogoda długoterminowa na lipiec 2022. imgw i tabela wstępna

Pogoda długoterminowa. CFS również prognozuje najwięcej dni gorących oraz upalnych na południu i zachodzie Polski

Analizujemy również prognozę amerykańskiego modelu klimatycznego CFS na lipiec 2022. Widzimy, że na przeważającym obszarze Polski temperatura powinna być powyżej normy wieloletniej. Dłuższe okresy gorąca prawdopodobne są zwłaszcza na południu i w centrum oraz okresami na zachodzie kraju. Poniższa grafika wskazuje na prawdopodobny trend w temperaturze przez około 40-70% czasu. Wygląda na to, że najczęściej ciepłe powietrze docierać będzie do południowej i zachodniej części Polski, tam też najwięcej powinno być dni gorących oraz upalnych. Prognoza ta ukazuje nam uśrednione wartości dla całego miesiąca, dlatego poszczególne tygodnie mogą przynosić znaczne odchylenie temperatury od normy wieloletniej. Okresowo niższe temperatury są prawdopodobne w momencie spływu powietrza polarno morskiego znad Atlantyku Północnego.

Wstępna prognoza miesięcznej anomalii temperatury na lipiec 2022 według amerykańskiego modelu CFS

Pogoda długoterminowa na lipiec 2022. bardzo ciepły cfs

Pogoda długoterminowa. Prognozowane słabogradientowe pola w Polsce i Europie na ogół

Niewykluczone, że przez przeważający okres czasu Polska znajdzie się w słabogradientowym polu podwyższonego ciśnienia, dlatego nie zabraknie wielu dni z mniejszą dynamiką w pogodzie. Jednak okresami centra niżowe mogą być ulokowane na zachodzie, północy i południu Starego Kontynentu. Wygląda jednak na to, że na ogół będziemy w słabogradientowych polach obniżonego i podwyższonego ciśnienia. Najczęstsze okażą się burze termiczne w warunkach małego przepływu mas powietrza. Zjawiska te okażą się punktowe i miejscami gwałtowne, co może prowadzić do szkód. Podstawowym zagrożeniem okażą się zalania, co w warunkach słabego przepływu mas powietrza nie będzie niczym nadzwyczajnym. Niejednokrotnie zdarzy się, że też przez 1-2 miejscowości przejdzie silna burza pulsacyjna, gdy w sąsiednich miejscowościach będzie świecić słońce. Burze wewnątrzmasowe mogą być najczęstszym zjawiskiem w lipcu. Burze frontowe i na wewnątrzwycinkowych strefach konwergencji wiatru będą się zdarzać. Szczególnie na frontach atmosferycznych o charakterze chłodnym, nieco rzadziej ciepłych i okluzji.

Pogoda długoterminowa. Wstępna prognoza średniej anomalii ciśnienia na lipiec 2022 według modelu CFS

pole słabogradientowe

Pogoda długoterminowa. Deficyt opadów na lipiec, ale takie prognozy wcale mogą się nie sprawdzić

Musimy mieć jednak na uwadze to, że prognoza anomalii opadów jest jednym najsłabszych elementów prognoz długoterminowych. Można dostrzec, że w wielu regionach opady będą najprawdopodobniej poniżej normy, bądź nieznacznie normie. Najmniej padać ma na południu, najwięcej na północy. Tylko należy mieć jednak na uwadze to, że prognoza ma charakter orientacyjny i ukazuje nam tylko uśrednione wartości dla całego miesiąca. Przeważać mają opady o charakterze konwekcyjnym, rzadziej wielkoskalowe. Modele sezonowe kiepsko radzą sobie z szacowaniem wysokości opadów w skali miesięcznej z dużym wyprzedzeniem czasowym. Dlatego też w kolejnych dniach przeanalizujemy co widzą zaktualizowane modele.

Pogoda długoterminowa na lipiec 2022. Miesięczna anomalia opadów wstępnie

na południu poniżej normy, ale to wstępne prognozy

ECMWF najcieplejszy dla południowej Polski

Analizujemy następnie orientacyjną prognozę anomalii temperatury według ECMWF na lipiec 2022 dla Polski. W wielu regionach Polski prognozuje on skali miesięcznej temperaturę w normie wieloletniej. Najcieplej powinno być w południowej części kraju. Na północy Polski może być znacznie chłodniej w drugim miesiącu lata przez dłuższy okres czasu. Możemy jednak spodziewać się korekty w prognozach numerycznych na ten okres. Zdarzą się dni gorące, a nawet upalne w kraju. Korekty w prognozach są jednak prawdopodobne.

Prognozowana miesięczna anomalia temperatury na lipiec 2022 według ECMWF

pogoda na lipiec 2022 według eCMWF

Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Nie jest możliwy bardziej precyzyjny opis warunków pogodowych z tak dużym wyprzedzeniem czasowym