Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa na listopad 2021. Będzie dynamiczna aura. Duże odchylenie temperatury, okresami znaczny wpływ Atlantyku i burze oraz mróz w Polsce

niżowa aura


Pogoda długoterminowa na listopad 2021 Temperatura przeważnie powyżej normy. Czasem mgły, stratusy, a nawet burze i silny wiatr. Przymrozki i mróz głównie w epizodach. Sprawdzimy, co prognozują najnowsze aktualizacje modeli europejskich oraz amerykańskich na 11 miesiąc roku.

Prognoza IMGW-PIB na listopad 2021

Według IMGW-PIB. Średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020* lub nieznacznie powyżej. Miesięczna suma opadów atmosferycznych na przeważającym obszarze kraju najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy. Na południowym wschodzie możliwa suma opadów w normie.

Pogoda długoterminowa na listopad 2021. Będziemy dynamiczna aura. Duże odchylenie temperatury, okresami duży wpływ Atlantyku i burze oraz mróz w Polsce

Norma średniej temperatury powietrza i sumy opadów atmosferycznych dla listopada z lat 1991-2020 dla wybranych miast w Polsce wraz z prognozą na listopad 2021 r.

Pogoda długoterminowa na listopad 2021. Będziemy dynamiczna aura. Duże odchylenie temperatury, okresami duży wpływ Atlantyku i burze oraz mróz w Polsce

Niżowa pogoda może dominować w listopadzie. Zdarzą się również zgniłe wyże

Model klimatu CFS sygnalizuje, że w listopadzie 2021 będą zróżnicowane warunki pogodowe. Na pogodę wpływać mają przeważnie układy niskiego ciśnienia. Zatem należy spodziewać się okresami dużej zmienności aury. Częstych opadów, okresami silnego wiatru a nawet jesiennych burz. Szczególnie w warunkach aktywnych niżów barycznych. Mogą zdarzyć się okresy ze stabilnymi warunkami pogodowymi. Za sprawą oddziaływania wyżów barycznych, które w nie każdej sytuacji przyniosą pogodną aurę.

Pogoda długoterminowa na listopad 2021. Będziemy dynamiczna aura.

Nieprzyjemne podinwersyjne zachmurzenie może utrzymywać się przez wiele dni

Niejednokrotnie mają być to układy niżowe związane z cyrkulacją strefową. Aczkolwiek okresami możliwa jest wędrówka układów niżowych znad Morza Śródziemnego i Czarnego. Może się zdarzyć, że wyże będą lokować się nad zachodnią Europą, sprowadzając chłodniejsze masy powietrza. Na ogół jednak temperatura będzie powyżej normy wieloletniej. Epizody Babiego Lata będą rzadsze niż w październiku, częściej wystąpią zgniłe wyże z mgłami, podinwersyjnym zachmurzeniem i opadami mżawki.

Nieprzyjemna szaruga może utrzymywać się nawet przez kilka dni bez przerwy. Przy krótkim dniu i braku operacji słonecznej, zmuszać będzie to nas do palenia światła w mieszkaniach również w ciągu dnia. Najwięcej pogodnych dni możliwych jest w szczytowych partiach gór.

na listopad 2021. Będziemy dynamiczna aura.

Należy wspomnieć, że jest to cecha półrocza chłodnego, a listopad i grudzień są miesiącami z najmniejszą ilością dni ze słońcem, zatem w tym roku może być podobnie, patrząc na to z punktu klimatologicznego. Najwięcej pogodnych dni może zdarzyć się w górach, gdzie zachmurzenie utrzymywać będzie się pod warstwą inwersji.

Najwięcej opadów jedna z ostatnich prognoz modelu CFS prognozuje na północy i zachodzie kraju, gdzie częściej mogą pojawiać się fronty atlantyckich niżów. Na pozostałym obszarze Polski opady mają być w normie wieloletniej. Najmniej padać ma na południu, częściowo centrum i wschodzie, gdzie model amerykański zakłada ilość opadów w normie. Jednak należy mieć na uwadze, że prognozy opadów, to słaby element prognoz długoterminowych, dlatego trend może ulec zmianie w kolejnych aktualizacjach modelu, zwiększając prawdopodobnie sumy opadowe do wartości nawet powyżej normy na przeważającym obszarze RP.

Pogoda długoterminowa na listopad 2021.

Pogoda długoterminowa. Temperatura przeważnie powyżej normy wieloletniej w skali miesięcznej według CFS, możliwe burze

https://youtu.be/bfUMx1hi0iU

Istnieje spore prawdopodobieństwo, że sprzyjających warunkach pojawią się burze w naszych szerokościach geograficznych. Taka sytuacja może mieć miejsce zarówno w cieplejszych masa powietrza (np. docierających z południa Europy), jak i też chłodniejszych z północy oraz północnego-zachodu. Mogą zdarzyć się na nizinach pierwsze przelotne opady śniegu o charakterze konwekcyjnym i wielkoskalowym. Częściej jednak będzie to krupa i opady deszczu. Duża dynamika w pogodzie występować może zwłaszcza w momencie przechodzenia frontów chłodnych, za które odpowiedzialne będą tzw. niże wtórne. Dlatego też nie można wykluczyć burzowych linii szkwału, a nawet wichur. Dużo zależeć będzie jednak od rozkładu prądu strumieniowego, który napędzać może cyklogeneze niżów. Zwłaszcza tych wędrujących znad Oceanu Atlantyckiego na wschód Europy.

Prognozowana miesięczna anomalia temperatury na listopad 2021 dla Polski (temperatura powyżej normy może utrzymać się przez 40-70% czasu).

Pogoda długoterminowa na listopad 2021. Będziemy dynamiczna aura w Polsce

Pogoda długoterminowa. ECMWF sugeruje w miesiąc powyżej normy, jeśli chodzi o temperaturę

Natomiast europejski model ECMWF prognozuje temperaturę powyżej normy klimatologicznej w skali miesięcznej, co może sugerować ciepły miesiąc w naszej części Europy. Najcieplej może być w dzielnicach południowych, gdy w ciepłych wycinkach niżów może napływać strumień bardzo ciepłej masy powietrza. Nie można jednak wykluczyć przymrozków, ale takich okresów nie powinno być dużo. W przypadku występowania wiatru fenowego, niejednokrotnie na południu temperatura może być o kilka, a nawet kilkanaście stopni wyższa, niż jest zwykle w tym okresie. Poniższa prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie i ukazuje ogólnie trend miesięczny.

listopad 2021 pogoda w polsce

ECMWF wyliczana opady w normie wieloletniej, co sugeruje możliwy duży wpływ Atlantyku na przebieg warunków pogodowych. Wilgotne fronty atmosferyczne i zatoki niżowe przynosić będą czasami większe opady deszczu. Na ogół ma być to deszcz. W polskich górach oraz na obszarach podgórskich najczęściej deszcz ze śniegiem i śnieg. Na nizinach jednak niewykluczone są epizody zimowe. Podkreślamy jednak, że prawdopodobieństwo utworzenia się stałej pokrywy śnieżnej poza obszarami górskimi jest niskie. Ponadto prognozy długoterminowe opadów, charakteryzują się niską sprawdzalnością, dlatego trend może ulec zmianie w kolejnych aktualizacjach modelu.

opady w normie

Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Wkrótce na łamach portalu szczegółowa prognozy pogody na listopad 2021

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz