Pogoda długoterminowa na listopad 2023 r. Cyklony zawładną Europą. Będą wichury, burze, mróz i śnieżyce w Polsce

Pogoda długoterminowa na listopad 203 r. Cyklony będą często dyktować przebieg pogody w ostatnim miesiącu meteorologicznej jesieni.

Pogoda długoterminowa. Przed nami ostatni miesiąc meteorologicznej jesieni

Wielkimi krokami zbliżą się listopad 2023 r., czyli przedostatni miesiąc tego roku. Przejrzymy jak prezentują się najnowsze prognozy wiodących modeli europejskich i amerykańskich po ostatnich aktualizacjach. Zobaczymy również co prognozują specjaliści z CMM IMGW.

Najnowsze prognozy modelu klimatycznego (CFS) listopad 2023 wskazują, że w 11 miesiącu roku znajdziemy się przeważnie po wschodniej stronie niżów znad Europy Zachodniej. Niewykluczone, że okresami zaznaczy się wpływ ośrodków niżowych wędrujących z rejonu Morza Śródziemnego, niosąc dużo wilgoci. Zatem oczekujemy czasem dużej zmienności pogody. Ilość opadów będzie w normie wieloletniej, bądź miejscami powyżej normy w skali miesięcznej. Szczególnie na południu i północy kraju. Z uwagi na okresową dużą aktywność cyrkulacji strefowej, możliwe są fale silnego wiatru, nawet w formie jesiennych wichur i silnych sztormów na Bałtyku. Nie można wykluczyć pojedynczych dni z burzami, zarówno w chłodnych masach okresami płynących z północy, ale też na aktywnych frontach głębokich niżów w cieplejszych masach.

Prognoza anomalii w polu ciśnienia wstępnie na listopad 2023 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

pogoda długoterminowa sugeruje niżowy wzór pogody na listopad 2023 r.
Pogoda długoterminowa na listopad 2023 r. i sygnalizowany niżowy wzór pogody

Pogoda długoterminowa. Temperatura powyżej normy w skali miesięcznej na obszarze Polski

Jednak czasem wyże mogą ulokować się nad zachodnią i północną Europą, skutkując spływem chłodnego powietrza wprost do Polski, nawet o cechach arktycznych morskich. Najprawdopodobniej takie okresy będą tylko kilkudniowe. Modele z Europy i Ameryki Północnej prognozują, że przez większość czasu temperatura będzie powyżej normy wieloletniej z powodu adwekcji cieplejszych mas powietrza. Okresami z południa Starego Kontynentu napłynie bardzo ciepła masa polarnomorska, a nawet i przejściowo zwrotnikowa. Dwucyfrowe dodatnie na wartości na termometrach mogą się jednak zdarzać. Należy mieć na uwadze, że jesień termiczna będzie się umacniać, a w drugiej połowie miesiąca okresowo możliwe okresy z zaawansowanym przedzimiem, a nawet i okresowo zimą termiczną. Trwałej zimy jednak z tego nie będzie z uwagi na prognozowaną dużą aktywność cyrkulacji atlantyckiej i napływ przeważnie łagodnych mas powietrza.

Prognoza miesięcznej anomalii temperatury wstępnie na listopad 2023 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

pogoda długoterminowa. prognoza na listopad 2023 r.
Pogoda długoterminowa. Miesięczna anomalia temperatury według modelu CFS

Jesień termiczna będzie się umacniać w kierunku termicznego przedzimia, a okresami może zapanować zima termiczna. Głównie w drugiej części miesiąca. Co więcej przymrozki w ostatnim miesiącu meteorologicznej jesieni mogą częstsze niż w październiku, a nawet możliwy jest mróz i to dwucyfrowy. Zwłaszcza w obszarach przejaśnień i rozpogodzeń. Niewykluczone są pierwsze w tym sezonie opady marznące na nizinach i wyżynach.

Prognoza miesięcznej anomalii opadów na listopad 2023 r. według CFS

pogoda długoterminowa. Miesiąc z ilością opadów powyżej normy
Opady w normie, a miejscami nawet powyżej normy

IMGW z chłodniejszym wariantem na listopad 2023 r. niż CFS

IMGW sugeruje, że w listopadzie na obszarze całej Polski średnia miesięczna temperatura powietrza ma znajdować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Tak samo wygląda prognoza dotycząca opadów atmosferycznych. Prawdopodobnie ich miesięczna suma również nie powinna odbiegać od normy wieloletniej.

Prognoza orientacyjna średniej temperatury powietrza i sumy opadu według modelu CMM IMGW-PIB na listopad 2023 r.

niżowy wzór pogody możliwy
Prognoza na listopad 2023 r. od iMGW-PIB

Pogoda długoterminowa. Zgniłe wyże częstsze niż w październiku 2023 r.

Ponadto musimy mieć na uwadze fakt, że utworzą się czasami zgniłe wyże baryczne, które przez wiele dni będą psuć pogodę. Należy podkreślić, że wyże nie zawsze przyniosą pogodną aurę. Często przez wiele dni może występować nieprzyjemne zachmurzenie podinwersyjne (stratus, stratocumulus) mgły oraz zamglenia. Jest to charakterystyczne dla półrocza chłodnego. W ostatnim miesiącu meteorologicznej jesieni również jakość powietrza może być znacznie gorsza niż w październiku, co spowodowane będzie występowaniem niższych temperatur i silną inwersją termiczną w zasięgu okresowo panujących zgniłych antycyklonów. Przy niewielkiej prędkości wiatru, problem z jakością powietrza w listopadzie może być wyraźny w wielu regionach. Szczególnie w większych aglomeracjach miejskich i w dolinach, gdzie może dochodzić do silnej akumulacji pyłów zawieszonych, które niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie. Groźne pyły PM2.5 i PM 10 będą zbierać się w najniższej przyziemnej warstwie troposfery przy wyżach barycznych, w warunkach silnych inwersji osiadania i równowagi stałej.

Zobacz też: Wybuch ciepła w Polsce. Letnie temperatury nawet do 22-23 stopni w kolejnych dniach w kraju

Prognoza orientacyjna średniej anomalii temperatury, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. według modelu ECMWF na kolejne tygodnie

na listopad 2023 r. od iMGW-PIB
Pogoda długoterminowa na kolejne tygodnie według ECMWF. Wizualizacja: CMM IMGW

Prognoza średniej temperatury powietrza na kolejne tygodnie wstępnie według modelu ECMWF-EPS dla Polski

pogoda długoterminowa na listopad 2023 r.
Prognoza orientacyjna średniej temperatury powietrza i możliwe nadejście przedzimia. Źródło: CMM IMGW

Prognoza średniej temperatury minimalnej głównie na przedostatni miesiąc roku według modelu ECMWF EPS dla Polski

prognozy na listopad 2023 r.
prognoza na listopad 2023 r. Źródło: CMM IMGW

Fanipogody.pl