Wybuch ciepła w Polsce. Letnie temperatury nawet do 22-23 stopni w kolejnych dniach w kraju

Straszę zimą, ale to wszystko w naszym regionie, a nie w naszym kraju. Pogoda w Europie Centralnej i Wschodniej jest bardzo dynamiczna. Na odcinku kilkuset kilometrów temperatury są zarówno ujemne, jak i przypominające bardziej późne lato. Polska zaliczała będzie się w najbliższych dniach do tej drugiej części regionu.

Wysokie temperatury w Polsce. Czym będą spowodowane?

Na wstępie sprawdźmy dlaczego w najbliższym czasie w kraju temperatury będą bardzo wysokie. Poniżej mapa baryczna na poniedziałek 30 listopada.

Wysokie temperatury w Polsce. Sytuacja synoptyczna
Wybuch ciepła. Wysokie temperatury w kraju. Sytuacja synoptyczna

Widzimy, że podobnie jak w weekend, w przyszłym tygodniu w nasz region nadal docierały będą niże baryczne z zachodu i południa Europy. Powietrze na naszej półkuli wiruje wokół niżu ruchem przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Oznacza to, że do Polski zaciągane są bardzo ciepłe (jak na październik) masy powietrza z południa kontynentu. Dlatego też anomalia temperatury są bardzo dodatnie, a same wartości na termometrach zaskakują.

Bardzo dodatnia anomalia temperatury w naszym regionie

Powyżej mapa prognozy anomalii temperatury dla Europy. Widzimy tu, że w naszym regionie anomalia jest bardzo dodatnia. W samej Polsce i na wschód od naszego kraju będzie w najbliższych dniach cieplej nawet o 8-10 stopni niż norma wieloletnia dla analogicznego okresu. Teraz sprawdźmy gdzie końcówka października zaskoczy nas ciepłem najbardziej.

Wybuch ciepła w kraju. Kiedy najwyższe temperatury?

Poniżej animacja z prognozą temperatury na najbliższy tydzień, włączając w to nadchodzący weekend. Spójrzmy.

Prognoza temperatury dla Polski

Piątek będzie dość chłodnym dniem. Na południe od naszego kraju przemieszczał będzie się aktywny niż przynosząc załamanie pogody (o tym, że silna ulewa sunie do Polski pisał dziś Arek). Kilka słów na temat silnych opadów napiszę dla Was również w ostatniej części wpisu. Wracając do prognoz temperatury. Bardzo ciepło zrobi się w Polsce w niedzielę. Tego dnia, w południowych regionach kraju termometry wskazywały będą do 20 stopni Celsjusza. Jeszcze cieplej zrobi się wraz z nadejściem nowego tygodnia. Dwa ostatnie dni października zapowiadają się bardzo ciepło.

Wysokie temperatury na koniec miesiąca w Polsce
Wysokie, letnie temperatury na koniec października

Powyżej prognoza temperatury na poniedziałek 30 października. Widzimy, że bardzo ciepło zrobi się praktycznie w całym kraju. Termometry wskazywały będą do 20, lokalnie 22 stopni Celsjusza. Jeszcze cieplej ma być we wtorek, kiedy to na termometrach ujrzymy lokalnie nawet 23 stopnie powyżej zera. Od środy czeka nas ochłodzenie, jednak to za daleki termin, by o tym teraz pisać.

Niże przynoszą nie tylko ciepło, ale i dynamiczną pogodę

Mam nadzieję, że prognozę temperatury dla Polski na najbliższe dni wyczerpałem dość dokładnie. Teraz spójrzmy na moment na inne czynniki pogodowe jakie wynikać będą ze strefowej, zachodniej cyrkulacji powietrza w naszym regionie. Jak już wspominałem, do Polski docierają kolejne niże z zachodu i południa kontynentu. Ośrodki te są dość aktywne przez co niosą dynamiczne warunki pogodowe.

Ulewy w piątek nad Polską
Ulewy w piątek niesione przez niż

Już w piątek na południu i południowym wschodzie czeka nas silne załamanie pogody. Z niżem związana będzie strefa wielkoskalowych, intensywnych opadów deszczu. Do tego na Podkarpaciu, zwłaszcza w Bieszczadach prognozowany jest silniejszy wiatr. W najwyższych partiach gór siła wiatru sięgać może nawet 100 km/h. Kolejna strefa silnych opadów (choć tym razem o charakterze przelotnym) czeka nas w niedzielę. Tym razem największe szanse na opady będą mieli mieszkańcy północy kraju. Przyszły tydzień przyniesie nam kontynuację dynamicznej aury. Co za tym idzie czekają nas kolejne opady i dni z silniejszym wiatrem.