Silna ulewa nadciąga do Polski. Deszcz podtopi drogi i domy, wzrośnie poziom wód w rzekach. Załamanie pogody okaże się silne. Nawet 60 mm

Silna ulewa nadciąga znad południowej Europy do Polski. Deszcz podtopi drogi i domy, wzrośnie gwałtownie poziom wód w rzekach. Z prognoz wynika, że będzie to silne załamanie pogody w naszej części Europy.

Silna ulewa coraz bliżej Polski

Zmienne warunki charakterystyczne dla niżowej pogody nie ustępują na przeważającym obszarze Europejskiego Obszaru Synoptycznego pod koniec października. Prawie cały kontynent jest w zasięgu cyklonów wchodzących w skład cyrkulacji strefowej i południkowej. Do Polski zbliża się niż z rodowodem śródziemnomorskim o imieniu Armin, który radykalnie zmieni przebieg pogody w naszej części Europy już w piątek, przynosząc obfite opady deszczu. Towarzyszyć ma mu również wzrost gradientu barycznego, co spowoduje nasilenie prędkości wiatru do skali wichury na niewielkim obszarze. Już w piątek miejscami na południu, południowym – wschodzie i wschodzie może dojść miejscami do podtopień dróg oraz domów.

Od kilku warunki pogodowe w naszej części Starego Kontynentu ulegają dynamicznym zmianom. W czwartek przechodzi z zachodu na wschód płytki niż o imieniu Yusuf, który przynosi opady w centrum, zachodzie, wschodzie i północnym – wschodzie. Są to opady o natężeniu słabym i umiarkowanym. Istnieje niskie ryzyko, że pojawią się też pojedyncze i lokalne burze. Prawdopodobieństwo wystąpienia ich dziś na południu, częściowo centrum i wschodzie Polski nie przekracza 15-30% do końca dnia.

Wilgotny okres synoptyczny trwa w trzeciej dekadzie października. Modele klimatyczne sygnalizowały, że ilość opadów w ostatnich tygodniach mijającego miesiąca będzie powyżej normy wieloletniej. Niż o imieniu Armin znad Europy Południowej radykalnie zmieni pogodę w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin. Niewykluczone, że akumulacja opadów w krótkim czasie sięgnie 30-60 mm, co może spowodować również wzrost poziomu wód w rzekach i potokach, prowadząc nawet do podtopień.

Największa ulewa na południu i południowym – wschodzie w piątek oraz w nocy z piątku na sobotę

Największa akumulacja opadów jest prognozowana w województwach położonych na południu i południowym – wschodzie Polski. W kolejnych godzinach cyklon śródziemnomorski o imieniu Armin ulegnie gwałtownej cyklogenezie nad nad północną częścią Półwyspu Apenińskiego, czyli włoskim obszarem Ligurii, gdy to zaciągnie znaczne zasoby wilgoci znad Morza Śródziemnego oraz Adriatyku, następnie z systemem frontów atmosferycznych obierze trajektorie nad pogranicze polsko-ukraińskie, a potem na wschód Europy.

Znacznie silniejsze opady związane z niżem wędrującego z południa Europy musimy spodziewać się w piątek. Standardowo jak to bywa przy nasunięciu się ośrodka niżowego z rejonu basenu Morza Śródziemnego wyliczenia numeryczne pomiędzy modelami cechują się dużymi rozbieżnościami, mimo że do istotnego pogorszenia pogody zostało już mniej niż dobę.

Sytuacja baryczna na 27 października 2023, 12 UTC dla Europy i terenów przyległych według DWD

silna ulewa związana z niżem znad Europy Południowej
Silna ulewa w Polsce. Dynamiczna niżowa pogoda

Intensywne opady zaczną się umacniać w piątek nad Polską. Na szczęście żaden wyż nie zablokuje na dłużej niżu z południa, dlatego nie dojdzie do dużych szkód

Silna ulewa wkroczy do Polski od południa nad ranem. Intensyfikujące się opady w drugiej połowie jutrzejszego są prognozowane głównie w pasie dzielnic południowych, tj. Dolnego Śląska, Śląska Opolskiego, Górnego Śląska, Małopolskę, Podkarpacie, sięgając również nad przeważający obszar woj. świętokrzyskiego i lubelskiego. Do ostatniej chwili nie można być pewnym dokładnej trajektorii cyklonów z południa Europy, dlatego kolejne prognozy mogą przynieść zmiany w zasięgu opadów wielkoskalowych, przesuwając je nieco bardziej do centrum Polski. Najnowsze prognozy operacyjne i prognozy wiązek modeli globalnych i regionalnych pokazują, że najsilniejsza ulewa jest prognozowana na południowym – wschodzie i częściowo południu.

Zobacz też: Siarczysty mróz w Europie. Temperatura spadła poniżej -22°C. Wiemy, gdzie wkrótce zaatakuje silna zima i spadnie dużo śniegu

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 27 października 2023, 09 UT według modelu ECMWF dla Polski

silna ulewa w Polsce
Silne opady nad Polską. Możliwe podtopienia we wschodniej Małopolsce, Podkarpaciu i południu woj. lubelskiego

Duże sumy opadowe w prognozach. Przekroczona zostanie w wielu miejscach wyraźnie miesięczna norma opadowa. Silna ulewa spowoduje szkody

Wygląda więc na to, że przed samym weekendem najwięcej deszczu spadnie w woj. małopolskim, podkarpackim i częściowo południową Lubelszczyzną. Największe natężenie opadów na tym obszarze prognozujemy w drugiej części dnia. Niewykluczone, że w strefę opadów wielkoskalowych wbudowane będą chmury Cumulonimbus, podnosząc miejscami wyraźnie sumy opadowe. Wysokość opadów na omawianym obszarze może sięgnąć do 20-60 mm. Znaczna część opadów deszczu nie wsiąknie w glebę, gdyż po ostatnich opadach atmosferycznych wilgotność 80-95% w warstwie 0-7 cm. Susza glebowa została zażegnana, natomiast synoptycy IMGW odwołali wiele alertów przed suszą hydrologiczną, lecz nie w całym kraju.

Silna ulewa w piątek nad Polską. Prognoza ECMWF opadów

Prognozowany zasięg i wysokość opadów do 28 października 2023, 12 UTC według modelu europejskiego ECMWF dla Polski

silna ulewa w piątek nad Polską
Obfite opady wielkoskalowe nad Polską w piątek i w nocy z piątku na sobotę

Prognoza orientacyjna zasięgu i wysokości opadów do 28 października 2023, 12 UTC według modelu GFS dla Polski

silne opady nad Polską
Silna ulewa w Polsce

Wskaźnik wilgotności gleby – warstwa 0-7 cm, 25 października 2023. Dane: Eumetsat, IMGW-PIB

susza glebowa w Polsce i silne ulewy w kolejnych dniach
Duża wilgotność w warstwie 0-7 cm. Problem suszy glebowej zażegnany. Źródło mapy: IMGW-PIB

Może dojść do lokalnych podtopień dróg i domów

Trwający sezon jesienny i mocno rozwinięta w wielu regionach jesień fenologiczna również może przyczynić się do gorszego odprowadzenia wody z dróg. Duże natężenie opadów w krótkim czasie może spowodować podtopienia. Większość wody może nie zostać skutecznie odprowadzona przez kanalizacje deszczową z uwagi na zaleganie opadłych liści, blokujących swobodny spływ opadów związanych z niżem znad Europy Południowej. Wzrośnie poziom wód w rzekach i potokach.

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 27 października 2023, 12 UTC według modelu europejskiego ECMWF

groźne opady nad Polską
Silne opady wielkoskalowe

Prognozy wskazują, że ulewa zacznie słabnąć i oddalać się w kierunku Ukrainy już w nocy z piątku na sobotę. Najdłużej obfite opady utrzymają się na południowym – wschodzie i wschodzie w pierwszej części, słabnąć jednak i ograniczając zasięg w czasie początku weekendu. Nad ranem w sobotę silna ulewa znajdzie się za naszą wschodnią granicą państwową.

Prognozowany zasięg ulewy, 27 października 2023 r., 15 UTC według modelu europejskiego ECMWF dla Polski

silna ulewa nad Polską
Silna ulewa w drugiej części piątkowego dnia na południu i południowym – wschodzie

Niż z południa Europy przyniesie gwałtowne załamanie pogody

Z przejściem cyklonu znad basenu Morza Śródziemnego do naszej części Europy będą nie związane umiarkowane i intensywne opady atmosferyczne, ale także wzrost poziomego gradientu barycznego. Będzie to znacznie głębszy ośrodek niżowy niż ten, z którym mamy do czynienia w czwartek nad Polską. Ciśnienie atmosferyczne w centrum niżu spadnie do około 980 hPa. Gdy znajdzie się on nad woj. podkarpackim, to wyniesie około 983-986 hPa. Niżowa pogoda i wielogodzinne opady atmosferyczne mogą niekorzystnie wpływać na nasze samopoczucie. Szczególnie odczuć mogą to meteopaci.

Model ECMWF i UMPL 4 km sygnalizuje wystąpienie wichury wieczorem i w nocy z piątku na sobotę na terenie woj. podkarpackiego oraz południu Lubelszczyzny. Prędkość wiatru w porywach może sięgnąć nawet 70-85 km/h, punktowo w obszarach górskich do 90 km/h. Wiatr związany z przejściem niżu nasili się zwłaszcza po jego południowej i południowo – zachodniej stronie, gdy przemieści się nad Ukrainę. Zacznie on tracić na sile w drugiej części nocy z piątku na sobotę, a być może na krańcach wschodnich, południowo – wschodnich dopiero nad ranem na początku weekendu.

Prognozowane porywy wiatru na 28 października 2023, 00 UTC według modelu ECMWF dla Polski

niżowa pogoda w Polsce
Silny wiatr z gradientu w nocy z piątku na sobotę.

Dynamiczna i niżowa pogoda w Polsce. Silna ulewa w piątek i w nocy z piątku na sobotę

Pod koniec października dalej pozostaniemy w zasięgu niżów barycznych. Swój wpływ zacznie mieć kolejny cyklon lokujący się w rejonie Europy Zachodniej. Często do końca tygodnia ma padać w wielu regionach i będą to zarówno opady wielkoskalowe, jak i też konwekcyjne. Prognozowana jest wyraźna adwekcja ciepłej masy powietrza z południa w ciepłym wycinku niżu. Już na początku przyszłego tygodnia temperatura może przekroczyć 20°C i poczujemy powiew babiego lata. Przybędzie pod koniec weekendu i w ostatnich dniach października obszarów z przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Dodatkowo na południu możliwy jest wiatr fenowy, osuszając i podnosząc temperaturę powietrza. Najsilniej halny odczuwalny będzie w obszarach górskich i podgórskich.

Fanipogody.pl