Siarczysty mróz w Europie. Temperatura spadła poniżej -22°C. Wiemy, gdzie wkrótce zaatakuje silna zima i spadnie dużo śniegu

Siarczysty mróz pojawił się na obszarze Skandynawii. W minionych dniach nocami i o poranku temperatura spadła poniżej -22°C. Wskazujemy, w których rejonach Starego Kontynentu spadnie dużo śniegu.

Siarczysty mróz na północy Europy

W kolejnych tygodniach coraz częściej na obszarze Starego Kontynentu zdarzać będą się opady o charakterze zimowym. Ponadto coraz niższe mają być również temperatury dobowe. Obszar opadów śniegu i deszczu ze śniegiem ma się powiększać. Na szczęście na obszarze Polski nie przewiduje się rychłego ataku zimy. Inaczej będzie w krajach położonych na wschód i północ od naszego kraju.

Na półkuli północnej przybywa regionów, gdzie utrzymuje się całodobowy mróz i zalega spora pokrywa śnieżna. Już w kolejnych dniach solidnie popada o charakterze stałym i okresowo mieszanym na północy i wschodzie Europy, doprowadzając nawet do przyrostu pokrywy śnieżnej do 10-35 cm. Temperatura na wysokości pomiarowej 2 metrów w minionych dniach spadła na obszarze północnej Skandynawii do -23°C. Na obszarze Starego Kontynentu jest to jak do tej pory najniższa temperatura tej jesieni.

Najniższą temperaturę zmierzono na stacji meteorologicznej Nattavaara w północnej Szwecji, gdzie w depeszach synoptycznych widniała temperatura na poziomie -23°C w okresie 22-23 października 2023 r. Istnieje duże ryzyko, że przy gruncie temperatura spadła do nawet -30°C/-27°C. W Europie więc zima umacnia się jedynie na północy Starego Kontynentu, natomiast pozostały obszar jest w łagodnych masach polarnomorskich, które są zaciągane przez cyklony atlantyckie wchodzące w skład cyrkulacji strefowej atmosfery.

Poniższa tabela obrazuje najniższe temperatury zanotowane do 25 października 2023, 6 UTC na stacjach meteorologicznych w północnej części Europy. Źródło: ogimet.com

siarczysty mróz w Skandynawii
Siarczysty mróz w Skandynawii

Przebieg warunków pogodowych na stacji Nattavaara w Szwecji od początku października 2023 r.

Siarczysty mróz w trzeciej dekadzie października na północy Skandynawii

Cyrkulacja atlantycka chronić ma Polskę przed głębszym ochłodzeniem pod koniec października. Siarczysty mróz nieprędko w naszym kraju

Aktywna cyrkulacja strefowa i wchodzące w jej skład cyklony spowodują dynamiczny przebieg warunków pogodowych pod koniec października. Numeryczne prognozy pogody wskazują, że cyklony atlantyckie przemieszczać mają się nad północną i wschodnią Europą, przynosząc więcej wilgoci w zasięgu stref frontowych, co w połączeniu z adwekcją zimnych mas powietrza z północy przyczyni się do wystąpienia opadów śniegu i deszczu ze śniegiem. Już dziś, tj. 26 października 2023 r. zimowe opady występować będą na obszarze państw bałtyckich, szczególnie na Litwie i Estonii, ale także w północnej części Białorusi, sięgając rownież po Federacje Rosyjską.

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 26 października 2023, 06 UTC według modelu ECMWF dla Europy

opady zimowe w kraju
Opady śniegu dziś na wschód od Polski

Śnieg poza Polską

Zima w kolejnych tygodniach będzie umacniać się na obszarze Skandynawii, ale także miejscami i okresami w europejskiej części Federacji Rosyjskiej. Siarczysty mróz zdarzać ma się głównie w północnej części Półwyspu Fennoskandzkiego, gdzie zima utrzymywać będzie się przez około 5-6 miesięcy.

Prognozowana anomalia temperatury na wysokości 2 metrów, 29 października 2023, 18 UTC według modelu ECMWF dla Europy

silny mróz na północ od Polski
Ujemna anomalia na północy Europy, natomiast Polska w zasięgu ciepłych mas i dodatniego odchylenia od średniej wieloletniej pod koniec października 2023 r.

Najniższe temperatury są obecnie na obszarze Skandynawii oraz północnej części Rosji. Prognozuje się na tym obszarze nie tylko dwucyfrowe mrozy nocami, ale także możliwość wystąpienia obfitych opadów śniegu. Niewykluczone, że wcześniej niż zazwyczaj pojawią się opady śniegu w Moskwie i okolicach.

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 29 października 2023, 21 UTC według modelu GFS dla północnej części Europy

śnieg i mróz
Obfite opady śniegu możliwe w Skandynawii już w weekend

Dwucyfrowy mróz i duże opady zimowe

Modele europejskie prognozują, że największa pokrywa śnieżna w kolejnych tygodniach utrzyma się w północnych rejonach Norwegii, Szwecji oraz Finlandii, jak i też w rejonie gór skandynawskich, jak i też w północnej części Rosji.

Prognozowany zasięg i wysokość pokrywy śnieżnej do 31 października 2023, 12 UTC według modelu GFS dla Europy i obszarów przyległych

duże opady zimowe
Duże opady zimowe na terenie Skandynawii i Rosji. Siarczysty mróz na północy

Pod koniec października silny atak zimy na szczęście ominie Polskę, ale inaczej może być na północy Starego Kontynentu, gdzie prognozowane są obfite opady zimowe. Atlantyckie niże w kolejnych dniach spowodują obfite opady zimowe, szczególnie po swojej chłodnej północnej i zachodniej stronie. Największy przyrost pokrywy śnieżnej prognozujemy na obszarze północnej Szwecji oraz Finlandii, ale także w głębi Federacji Rosyjskiej. Niewykluczone, że przyrost pokrywy śnieżnej sięgnie nawet 10-35 cm, prowadząc do utrudnień komunikacyjnych, a nawet miejscowych przerw w dostawach prądu. W kolejnych dniach prognozy ustabilizują się dla tych regionów, ale duże opady zimowe jak na październik są tam bardzo prawdopodobne.

Zobacz też: Śnieżyca blisko Polski. Nawet 40 cm śniegu

Prognoza zasięgu pokrywy śnieżnej do 31 października 2023, 18 UTC według modelu europejskiego ECMWF

siarczysty mróz
Śnieg pod koniec miesiąca w Skandynawii, Rosji, Alpach i Islandii

Atlantyk bardzo aktywny na przełomie miesięcy

Warunki charakterystyczne dla strefowej cyrkulacji atmosfery utrzymają się w Polsce na przełomie października i listopada, dlatego czekają nas wysokie temperatury w naszych szerokościach geograficznych. Silne opady zimowe obejmą głównie kraje wchodzące w skład Półwyspu Fennoskandzkiego. Obfite opady śniegu są także prawdopodobne m.in w europejskiej i azjatyckiej części Rosji, ale także na obszarze Islandii i w Alpach.

Siarczysty mróz i zima poza Polską. Wpływ Atlantyku na aurę

Prognoza średniej anomalii temperatury w okresie od 25.10.2023 r. do 1.11.2023 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

silne ocieplenie w Polsce
W Polsce dodatnia anomalia temperatury na przełomie miesięcy. Siarczysty mróz okresami na północy Skandynawii

Zima prędko nie nadejdzie do Polski

Na dzień 26 października 2023 r. nie widać w prognozach modeli numerycznych opadów śniegu przynajmniej do 5-6 listopada 2023 r. Dominować ma przeważnie ciekły charakter opadów na nizinach i wyżynach w Polsce. Niewykluczone jednak, że kolejne tygodnie listopada przyniosą okresowe spływy chłodnych mas powietrza z północy o cechach arktycznych. Przynieść może to nie tylko częstsze przymrozki, ale także ryzyko całodobowego mrozu poza górami przez krótki okres czasu. Istnieje szansa, że pojawią się akcenty zimowe i spadnie pierwszy większy śnieg na nizinach. Pierwsza dekada listopada zapisze się w Polsce jako ciepła i wilgotna, gdyż często pogodę kształtować ma cyrkulacja zachodnia atmosfery. Zdarzyć mogą się też okresowe napływy bardzo ciepłych mas powietrza z południa Starego Kontynentu, przynosząc późne powiewy babiego lata w ciepłych wycinkach niżów.

Prognozy numeryczne stale monitorujemy i wkrótce podamy kolejne informacje.

Fanipogody.pl