Pogoda długoterminowa na luty 2020 dla Polski. Groźne wichury, epizody ze śniegiem i burze. Anomalia nawet 4 stopnie powyżej normy. Sprawdźmy, jaki trend w pogodzie czeka nas w drugim miesiącu 2020 roku.
Rozpoczął się luty 2020. Sprawdźmy zatem najnowszy trend modeli pogodowych do końca miesiąca.
Przebieg temperatury w okresie od 1.02.2020 do 3.02.2020 na obszarze Polski względem okresu referencyjnego 1981-2010. Źródło meteomodel.pl
Za ostatnie 3 dni notowana jest ekstremalnie duża anomalia temperatury w całym kraju, co doskonale obrazuje rycina poniżej. Dane meteomodel.pl
meteomodel.pl
Średnia temperatura powietrza w okresie od 1.02.2020 do 3.02.2020 na obszarze Polski jest nadzwyczaj wysoka. Dane meteomodel.pl
meteomodel.pl
Początek roku przynosi zazwyczaj wysoką temperaturę, co obrazuje rycina poniżej. Dane meteomodel.pl
meteomodel.pl
Obecnie rozpoczyna się kilkudniowe ochłodzenie, które potrwa do 8 lutego. We wschodniej połowie kraju wystąpi całodobowy mróz. W polskich górach już sypie śnieg. Do piątku spadnie w Tatrach ponad 90 cm śniegu. Szczególnie zimna może być noc z piątku na sobotę. Potem czeka nas powrót cyrkulacji strefowej, która charakteryzować ma się dużą dynamiką w pogodzie. Dane meteomodel.pl
Prognozowana anomalia temperatury według modelu DWD-ICON w okresie od 4.02.2020 do 10.02.2020. Zauważalny chłodniejszy okres synoptyczny w okresie od 7.02.2020 do 8.02.2020, gdy temperatura obniżyć ma się w wielu miejscach Polski lekko poniżej normy. Źródło, meteomodel.pl.
meteomodel.pl
Co prognozuje model ECMWF na kolejne tygodnie dla Polski?
Temperatura będzie przeważnie powyżej normy. Wiele wskazuje, że wysoką aktywnością charakteryzować ma się cyrkulacja strefowa. Układy niżowe prowadzić będą w swoich ciepłych wycinkach niżów nadzwyczaj ciepłe masy powietrza z południowego-zachodu, okresami z południa Europy.
Prognozowana anomalia temperatury według modelu ECMWF w okresie od 3.02.2020 do 1.03.2020. Jak widać przekreśla, to szanse na śnieżną i wielotygodniową zimę w lutym.
Model CanSipis podobnie jak ECMWF wskazuje, że temperatura w lutym będzie kilka stopni powyżej termicznej normy.
Podobnie jak CFS wskazują on, że ilość opadów ma być powyżej normy wieloletniej. Jest to dobra wiadomość, mając na uwadze panującą suszę od dłuższego czasu w różnych postaciach na obszarze Polski.
Dla porównania prognoza modelu CFS na analogiczny okres jak wyżej pod kątem ilości opadów.
Duże dodatnia NAO przekreśla szanse na śnieżną i mroźną zimę w Polsce w najbliższych kilkunastu dniach. Wskazuje to na dużą dynamikę w pogodzie i wędrówkę atlantyckich niżów wraz z frontami z zachodu na wschód Europy. Niewykluczone są również wichury.
Wysokie i rzadko spotykane wartości przyjmie również AO (Oscylacja Arktyczna)
10 lutego 2020, czyli w poniedziałek prawdopodobne jest temperatura powyżej 10 stopni w wielu miejscach Polski. Te wyliczenia mogą ulec jeszcze zmianie.
Modele w dalszym ciągu podtrzymują w tym okresie wichurę
Kolejne dni to kontynuacja wietrznej, dynamicznej aury. Nie zabraknie również opadów atmosferycznych. Prognozy te jeszcze będą ulegać zmianom.
Prognozy amerykańskiego modelu GFS są zbieżne z europejskim modelem ECMWF na przyszły tydzień.
Ukazane powyżej ryciny mają charakter orientacyjny i nie są wiążące, ale zagrożenie silnymi wichurami w przyszłym tygodniu będzie podwyższone. Możliwe są nawet burze, zwłaszcza na aktywnych frontach chłodnych. Nie da się jednak obecnie określić obszarów szczególnie zagrożonych i dokładnych dat. Obecnie ECMWF, jak i GFS prognozuje silny wiatr na 10 lutego, ale prognozy na tak odległy okres mogą ulec jeszcze zmianie, mając na uwadze dużą dynamikę nad Europejskim Obszarem Synoptycznym.
Średnie odchylenie temperatury w najbliższych 10 dniach wyniesie w Polsce 3 stopnie powyżej normy.
Przeważnie pogodę kształtować będą układy niżowe wędrujące znad Atlantyku. Duże zagrożenie wiatrowe przynieść mogą tzw. niże wtórne. Okresami jednak zaznaczą swój wpływ przejściowe układy wysokiego ciśnienia.
Okresami w lutym występować będą opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Jednak mało prawdopodobne jest utworzenie się stałej pokrywy śnieżnej w kolejnych tygodniach lutego. Wymieniony wcześniej amerykański model sezonowy CFS prognozuje odchylenie temperatury od normy o nawet 4 stopnie. Warto zwrócić również uwagę na dużą anomalię na terenie Federacji Rosyjskiej, która wskazuje na małe prawdopodobieństwo spływu zimnych mas ze wschodu.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
1 komentarz do “Pogoda długoterminowa na luty 2020 dla Polski. Groźne wichury, epizody ze śniegiem i burze. Anomalia nawet 4 stopnie powyżej normy”