Pogoda długoterminowa na luty 2021. Będzie mróz, okresami większy śnieg i burze śnieżne w Polsce

Pogoda długoterminowa na luty 2021 dla Polski. Sprawdźmy prawdopodobny trend w pogodzie na drugi miesiąc roku według poszczególnych modeli klimatycznych.

Według modelu ECMWF w skali miesięcznej luty będzie w normie, bądź nieznacznie powyżej normy wieloletniej. Taka prognoza wskazuje tylko ogólny trend miesięczny, nie wykluczając okresów wyjątkowo chłodnych, jak i ciepłych.

Prognozy na poszczególne tygodnie lutego traktujmy orientacyjnie. Wyznaczają one tylko pewne trendy, które nie muszą się wcale sprawdzić. Pogoda długoterminowa charakteryzuje się pewną dozą niepewności i prognozy mogą ulec drastycznym zmianom.

Według modelu ECMWF na północy kraju temperatura będzie poniżej normy wieloletniej w pierwszej dekadzie lutego. Natomiast na pozostałym obszarze Polski w normie termicznej.

Prawdopodobnie w tym okresie znajdziemy się pod wpływem rozległej zatoki niżowej i ośrodków niskiego ciśnienia przynoszących opady atmosferyczne. W chłodniejszych masach powietrza również śniegu. Niże mogą pojawić się zarówno znad Atlantyku, jak i też m.in znad Morza Śródziemnego, prowadząc do dużej zmienności pogody.

Najprawdopodobniej na przełomie 1 i 2 dekady lutego temperatura będzie w normie, jak i też miejscami poniżej normy wieloletniej, co zwiększa szanse na zimowe ochłodzenia w naszej części Europy.

Niewykluczone, że pozostaniemy w tym okresie pod wpływem rozległej zatoki niżowej, dlatego może nie zabraknąć opadów atmosferycznych. Dni z wyżową pogodą może nie być wiele, a główny wpływ na pogodę mogą mieć niże baryczne, przynoszące okresami opady zimowe.

Nie tylko model ECMWF sugeruje w tym okresie niskie temperatury, a nawet dwucyfrowe mrozy miejscami. Podobne prognozy ukazuje nam model CFS. Jest to prawdopodobne, lecz wyliczenia na tak odległy okres są obarczone bardzo dużym błędem prognostycznym, dlatego zweryfikujemy je w kolejnych dniach.

Ujemna anomalia temperatury na przełomie 2 i 3 dekady lutego utrzyma się najprawdopodobniej w naszej części Europy, co zwiększa szanse na większe mrozy, a nawet opady śniegu. Istnieje pewne prawdopodobieństwo burz śnieżnych. Zwłaszcza, gdy spłynie do nas powietrze arktyczne-morskie o chwiejnej równowadze termodynamicznej.

Zmianę w prognozach widać dopiero w trzeciej dekadzie lutego. Jednak trend ten może ulec zmianie. Model ECMWF wskazuje, że temperatura w tym okresie będzie przeważnie w normie, a amerykański model klimatyczny ukazuje nam wyliczenia wskazujące na odchylenie temperatury lekko powyżej normy wieloletniej, jak i też temperaturę w normie wieloletniej.

Prognoza modelu CFS na przełom lutego i marca. Wyliczenia mają charakter orientacyjny.

Temperaturę w normie wieloletniej sugeruje model ECMWF na obszarze Polski.

Spójrzmy jeszcze na prognozy IMGW-PIB na luty 2021. Są one na ogół zbliżone do prognoz poszczególnych modeli klimatycznych, wskazując na temperaturę w normie. Jeśli chodzi o opady, to prognozowane są sumy miesięczne w normie, a miejscami powyżej normy wieloletniej. Duże opady spowodowane mogą być dominacją pogody niżowej i częstą wędrówką frontów, a rzadziej wpływem ośrodków wysokiego ciśnienia.

Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Ukazuje tylko możliwe trendy w pogodzie, nie wykluczając wysokich, jak i też niskich temperatur oraz silnych ataków zimy. Precyzyjne przewidzenie pogody z tak dużym wyprzedzeniem czasowym nie jest możliwe pomimo coraz większej wiedzy o zjawiskach wpływających na pogodę.

Aktualna temperatura

Położenie opadów