Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa na maj 2023 r. Przymrozki nie będą rzadkością, wystąpią gwałtowne burze z gradem w Polsce

Pogoda długoterminowa na maj 2023 r. Przymrozki wystąpią w Polsce, spodziewane gwałtowne burze. Sprawdzamy najnowsze prognozy modeli na ostatni miesiąc meteorologicznej wiosny.

Pogoda długoterminowa od IMGW sugeruje miesiąc w normie klimatycznej

Według IMGW-PIB w całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całym kraju najprawdopodobniej będzie kształtować się w normie wieloletniej, za wyjątkiem północy, gdzie możliwa suma powyżej normy oraz południowo-wschodnich krańców kraju, gdzie możliwa suma poniżej normy.

Pogoda długoterminowa na maj 2023 r. Prognoza średniej temperatury powietrza i sumy opadów według CMM IMGW-PIB w Polsce

pogoda długoterminowa na maj 2023 r. i miesiąc w normie termicznej
Pogoda długoterminowa na maj 2023 r.

Norma średniej temperatury powietrza i sumy opadów atmosferycznych dla maja z lat 1991-2020 dla wybranych miast w Polsce wraz z prognozą na maj 2023 r.

pogoda długoterminowa na maj 2023 r.
Pogoda długoterminowa sugeruje miesiąc w normie i powyżej normy

Pogoda długoterminowa. Miesiąc ten może być w normie klimatycznej, jeśli weźmiemy pod uwagę prognozy IMGW-PIB

Od kilku tygodni obserwujemy uważnie orientacyjne prognozy modeli klimatycznych na maj 2023. Sygnalizują one w większości, że miesiąc ten zapisze się prawdopodobnie w normie wieloletniej, jeśli chodzi o temperaturę. Prawdopodobne są opady atmosferyczne o zróżnicowanym natężeniu. Prawdopodobne są krótkotrwałe opady śniegu i deszczu ze śniegiem na nizinach. Nie przewiduje się jednak trwałej pokrywy śnieżnej poza obszarami górskimi. Możliwe są przymrozki przygruntowe, jak i też na wysokości 2 metrów. Poszczególne tygodnie mogą wyjść poniżej normy.

Zobacz też: Mróz trzyma bardzo mocno. -27 stopni na koniec kwietnia. 60-70 stopni różnicy temperatury w dobę

Pogoda długoterminowa z modelu ECMWF wskazuje, że maj 2023 zapisze się najprawdopodobniej w normie klimatycznej. Natomiast na południu i południowym-wschodzie lekko powyżej normy klimatycznej. Jest więc to prognoza cieplejsza od CFS, natomiast zbliżona do prognozy np. modelu CanSIPS. Są to jednak prognozy, które swoje warunki początkowe czerpały z przełomu marca i kwietnia. Pierwsza dekada maja może zapisać się jako chłodna w naszych szerokościach geograficznych.

Pogoda długoterminowa. Prognoza miesięcznej anomalii temperatury na maj 2023 r. w oparciu o model ECMWF dla Europy i obszarów przyległych. Możliwa duża korekta prognozy na początku kwietnia 2023 r.

pogoda na maj 2023 r.
Miesiąc powyżej normy według ECMWF, ale temperatura może być bliżej normy, a nawet w normie miesięcznej

CFS ciepły, ale tak korzystna prognoza może się nie sprawdzić

Z ostatnich prognoz modelu klimatycznego CFS wynika, że na przeważającym obszarze Polski temperatura w maju powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej. Zdecydowana większość aktualizacji modelu amerykańskiego sugeruje miesiąc powyżej normy. Spodziewamy się jednak większej korekty w kolejnych aktualizacjach modelu. Najprawdopodobniej w kierunku temperatury w normie, bądź poniżej normy termicznej w skali miesięcznej. Sporadyczne dni gorące, a nawet krótki upał jest możliwy. Zwłaszcza przy napływie z południa.

Prognoza średniej anomalii miesięcznej wstępnie na maj 2023 r. w oparciu o model CFS

pogoda długoterminowa sugeruje zimny kwiecień 2023 r.
Orientacyjna prognoza miesięcznej anomalii, która nie wyklucza zimnych poszczególnych tygodni

Miesięczną prognozę opadów na maj 2023 traktujmy z przymróżeniem oka, gdyż jest to jeden z najsłabszych elementów prognoz klimatycznych. Dostrzegamy jednak na mapie opady w wielu regionach w normie, natomiast na północy i południu poniżej normy. Jednak będziemy zmuszeni w kolejnych dniach zweryfikować prognozy tego modelu w oparciu o najnowsze dane brzegowe. Dlatego, że spodziewamy się wyraźnej korekty. Oczekujemy okresami jednak dużej aktywności burzowej. Zjawiska konwekcyjne mogą powodować szkody. Niewykluczone są dobrze zorganizowane układy burzowe, jak i też superkomórki burzowe. W maju powinniśmy doświadczyć więcej niebezpiecznych zjawisk burzowych. Pojawić mogą się też burze adwekcyjne spowodowane spływem masy arktycznej morskie i polarno morskiej o chwiejnej równowadze termodynamicznej, ale tych zjawisk powinno być mniej niż w kwietniu.

Pogoda długoterminowa. Prognoza miesięcznej anomalii opadów na maj 2023 r. w oparciu o model CFSv2 dla Europy

 na kwiecień 2023 r. w normie wieloletniej
Kwiecień 2023 r. w normie termicznej

Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski. Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz