Pogoda na maj 2024 r. Dni gorące, przymrozki i silne burze. Możliwe okresowe upały w Polsce

Pogoda długoterminowa na maj 2024 r. Prognozowane gwałtowne burze, jak i też wysokie temperatury oraz dynamiczna pogoda. Sprawdzamy wstępne odsłony modeli z różnych ośrodków meteorologicznych.

Pogoda długoterminowa. Miesiąc prawdopodobnie ciepły w skali miesięcznej

Od kilku tygodni śledzimy orientacyjne prognozy modeli klimatycznych na maj 2024. Wskazują one w większości, że miesiąc ten zapisze się prawdopodobnie powyżej normy wieloletniej, jeśli chodzi o temperaturę, gdzieniegdzie być może w normie. Możliwe są opady atmosferyczne głównie o konwekcyjnym charakterze, które powinny być powyżej normy. Mimo że ostatni miesiąc meteorologicznej wiosny powinien zapisać się jako ciepły, to okresowe epizody ze wtargnięciem chłodu i przymrozkami są możliwe na nizinach i wyżynach w porze nocnej i porannej. Szczególnie w okolicach Zimnych Ogrodników.

Prognozowana anomalia temperatury na maj 2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

pogoda długoterminowa w Polsce
Prognoza długoterminowa i anomalia nieco powyżej normy

Pogoda długoterminowa z modelu ECMWF wskazuje, że maj 2024 zapisze się najprawdopodobniej w powyżej normy klimatycznej, jeśli chodzi o temperaturę w wielu regionach Polski.

Pogoda długoterminowa na maj 2024 r. według modelu ECMWF dla Europy i obszarów przyległych

prognoza anomalii opadów powyzej normy
Prognoza długoterminowa anomalia powyżej normy

Zróżnicowany zasięg największych opadów według modeli europejskich i amerykańskich

Pogoda długoterminowa na maj 2024 r. na podstawie model ECMWF dla Europy. Prognoza miesięcznej anomalii temperatury, wyliczenia zainicjowane warunkami brzegowymi z końcówki marca i początku kwietnia. Dlatego mogą ulec jeszcze istotnym zmianom.

Pogoda długoterminowa anomalii opadów na maj 2024 r. według modelu ECMWF dla Europy i obszarów przyległych

pogoda długoterminowa na 2024 r.
Anomalia opadów powyżej normy na północy i zachodzie, na pozostałym obszarze w okolicach normy

Jednak z ostatnich prognoz modelu klimatycznego CFS wynika, że na przeważającym obszarze Polski temperatura w maju powinna kształtować się nieco powyżej normy wieloletniej. Zdecydowana większość aktualizacji modeli amerykańskich sugeruje miesiąc powyżej normy. Okresami dni gorące, a nawet krótki upał jest możliwy. Zwłaszcza przy napływie z południa o cechach zwrotnikowych i polarnomorskich ciepłych.

Zobacz też: Kopuła ciepła i pył saharyjski ustąpią z Polski. Wiemy, kiedy nadejdzie ochłodzenie i burze do kraju. Temperatury przekraczające 29°C runą w dół o kilkanaście stopni

Prognozowana anomalia opadów na maj 2024 r. według modelu CanSIPS na maj 2024 r. dla Europy i obszarów przyległych

pogoda długoterminowa i anomalia opadów powyżej normy
Pogoda długoterminowa na maj 2024 r. według modelu CanSIPS

Miesięczną prognozę opadów na maj 2024 traktujmy z przymrużeniem oka, gdyż jest to jeden z najsłabszych elementów prognoz klimatycznych. Dostrzegamy jednak na mapie opady w wielu regionach w normie i powyżej normy. Zwłaszcza na północy mają być to opady powyżej normy. Jednak będziemy zmuszeni w kolejnych dniach zweryfikować prognozy tego modelu na podstawie najnowszych danych brzegowych. Dlatego, że spodziewamy się wyraźnej korekty. Oczekujemy okresami jednak dużej aktywności burzowej. Zjawiska konwekcyjne mogą powodować szkody. Niewykluczone są dobrze zorganizowane układy burzowe, jak i też superkomórki burzowe. W maju powinniśmy doświadczyć więcej niebezpiecznych zjawisk burzowych niż w kwietniu. Pojawić mogą się też burze adwekcyjne spowodowane spływem chłodniejszych mas powietrza chwiejnej równowadze termodynamicznej.

Prognoza długoterminowa ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie.

Źródło: Fanipogody.pl, tropicaltidbits.com, copernicus.eu