Kopuła ciepła i pył saharyjski ustąpią z Polski. Wiemy, kiedy nadejdzie ochłodzenie i burze do kraju. Temperatury przekraczające 29°C runą w dół o kilkanaście stopni

Kopuła ciepła odsunie się z Polski. Dodatkowo na początkowo drugiej dekady kwietnia wyparty zostanie za naszą wschodnią granicę pył saharyjski. Czeka nas gwałtowne ochłodzenie po wyjątkowo ciepłym, a nawet można rzecz iście letnim okresie w pogodzie.

Dzień gorący ubiegłej doby w Polsce. Kopuła ciepła daje się we znaki

Zapowiadaliśmy, że pod koniec ubiegłego tygodnia czeka nas silne ocieplenie spowodowane napływem powietrza zwrotnikowego wraz z pyłem saharyjskim z południowego zachodu. Najcieplejszą stacją synoptyczną ubiegłej doby okazała się stacja synoptyczna w Jeleniej Górze, gdzie zmierzono w klatce Stevensona 29.2°C. Jeszcze cieplej było na stacjach telemetrycznych na południowym zachodzie, gdzie w Dobrogoszczy temperatura wzrosła do 29.8°C. Niewykluczone, że lokalnie na Dolnym Śląsku ubiegłej doby wystąpił upał. Do wtorku czeka nas bardzo ciepły okres synoptyczny, ale już z początkiem drugiej dekady miesiąca temperatury spadną o nawet 12-15°C w całym kraju. Dodatkowo wystąpią miejscami opady i wiosenne burze. Diametralna zmiana warunków pogodowych będzie spowodowana przechodzeniem frontu chłodnego. Do 9 kwietnia 2024 r. utrzymają się na przeważającym obszarze Polski temperatury powyżej normy wieloletniej.

Temperatura maksymalna w ciągu ostatnich 24 godzin na obszarze Polski

kopuła ciepła w kraju
Kopuła ciepła przynosi iście letnie temperatury

Nie wystąpił jeszcze dzień upalny w tym roku na obszarze Polski

IMGW-PIB poinformowało wczoraj, że nie potwierdza, aby wystąpił ubiegłej doby najwcześniejszy w historii pomiarów meteorologicznych na ziemiach polskich dzień upalny. Jak czytamy na CMM IMGW, to nie wszystkie stacje PSHM są wyposażone w system telemetrycznego przesyłu danych do zbiornicy danych z przyrządów pomiarowych na stacjach niższego rzędu. Dziś ponownie niewiele zabrakło do wystąpienia pierwszego dnia upalnego w 2024 roku na obszarze Polski. Poczekajmy jednak na wieczorne odczyty z termometrów maksymalnych umieszczonych w klatkach meteorologicznych na wysokości 2 m.

Bardzo ciepły okres synoptyczny spowodowany adwekcją masy powietrza zwrotnikowego szybko dobiegnie końca. Wtorek będzie ostatnim tak ciepłym w mijającym tygodniu. W środę za frontem powinien znaleźć się już przeważający obszar Polski i napłynie znacznie chłodniejszy strumień powietrza polarnomorskiego z północnego zachodu. Szczególnie w zachodniej połowie kraju oraz miejscami na północy przejście frontu objawi się wzrostem zachmurzenia, nasileniem prędkości wiatru, aż do wystąpienia opadów deszczu i lokalnych burz. Strefa frontowa, migrując dalej na wschód tracić ma wyraźnie na intensywności. Dlatego przejście frontu objawi się głównie nasileniem prędkości wiatru, zmianą jego kierunku, wzrostem zachmurzenia, ale prawdopodobnie bez wystąpienia opadów atmosferycznych, bądź okażą się one symboliczne. Nie będzie to więc do końca bezobjawowe przejście frontu atmosferycznego, bo dokona się istotna wymiana masy powietrza na znacznie chłodniejszą o kilkanaście stopni w krótkim czasie.

Kopuła ciepła odsunie się z Polski

O skali ochłodzenia więc przekonamy się szczególnie w okresie od 9-10 kwietnia 2024 r. W kulminacyjnym momencie trwającego ocieplenia temperatura przekracza 25-29°C na przeważającym obszarze Polski. Chłodniej jest tylko miejscami w obszarach górskich i podgórskich, ale także wzdłuż gmin nadmorskich, gdzie oddziałuje bryza morska od morza. W ciągu kilkudziesięciu godzin temperatura spadnie o ponad 15-17°C. Pomimo prognozowanego ochłodzenia od środy, temperatury i tak będą powyżej normy dla tego konkretnego okresu roku.

Zobacz też: Pogoda na 5 dni dla Polski. Z 28 na 15 stopni w dobę. Czy załamanie pogody będzie silne?

Prognozowana temperatura powietrza na 9 kwietnia 2024, 13 UTC według modelu ICON-EU dla Polski

letnie temperatury jeszcze we wtorek
Kopuła ciepła jeszcze we wtorek

Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 10 kwietnia 2024, 03 UTC według modelu ECMWF dla Polski

kopuła ciepla ustąpi
front chłodny zmieni pogodę, ale zacznie tracić na intensywności, przesuwając się na wschód

Czeka nas istotne ochłodzenie

Dni gorące ustąpią szybko, ale powinny okresami wracać w kwietniu na obszar Polski. Najcieplej okresami będzie na południu i zachodzie, ze szczególnym uwzględnieniem okresu od 13.04.2024 r. do 15.04.2024 r. Potem najprawdopodobniej czeka nas głębsze ochłodzenie, jednak o jego skali i długości więcej będzie wiadomo w kolejnych dniach.

Prognozowana temperatura powietrza na 10 kwietnia 2024, 12 UTC według modelu ICON dla Polski

zmiana pogody w Polsce
istotna zmiana pogody od początku 2 dekady kwietnia 2024 r. w całej Polsce

Pierwsza połowa mijającego miesiąca zapisze się więc jako ekstremalnie ciepła w Polsce. Do 15 kwietnia 2024 r. średnia obszarowa anomalia temperatury wyniesie ponad 6.6°C, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. Na południu i zachodzie nie zabraknie jednak regionów z temperaturą wyższą o ponad 7°C od normy klimatycznej za pierwszą połowę kwietnia. Nieco chłodniejsza może być druga część miesiąca, ale dramatu na ogół nie będzie i potrwa przynajmniej 3-6 dni z możliwymi epizodami ze śniegiem i przymrozkami. Na szczęście trwałej nawrotu zimy już nie przewidujemy na obszar nizin i wyżyn. Prognozy stale monitorujemy i wkrótce podamy kolejne informacje.

Kopuła ciepła ustąpi z kraju

Prognozowana temperatura powietrza na 11 kwietnia 2024, 12 UTC według modelu ICON dla Polski

ochłodzenie w kraju
Istotne ochłodzenie w kraju na 11 kwietnia 2024 r.

Źródło: Fanipogody.pl, ogimet.com, wxcharts.com