Pogoda długoterminowa na marzec 2021. Silny mróz ustąpi, częstsze dodatnie temperatury w Polsce

Pogoda długoterminowa na marzec 2021 dla Polski. Sprawdźmy najnowszy trend w pogodzie według CFS, ECMWF i GFS.

Pogoda długoterminowa. Podział w pogodzie według amerykańskiego modelu klimatu

Według amerykańskiego modelu klimatycznego w całym kraju temperatura będzie powyżej normy wieloletniej. Poszczególne tygodnie mogą być jednak chłodniejsze niż norma wieloletnia.

Pogoda długoterminowa. Prognoza pogody, CFS, marzec 2021 dla Polski

Pogoda. CFS sugeruje dominacje pogody wyżowej, lecz wydaje się to mało prawdopodobne

Amerykański model wskazuje, że decydujący wpływ na pogodę będą mieć wyże baryczne. Na przełomie pór roku wydaje się to jednak mało prawdopodobne. Częściej niż w ubiegłych miesiącach pojawią się niże związane z cyrkulacją strefową, przynosząc dużą dynamikę w pogodzie, a nawet silniejszy wiatr i burze. Istnieje prawdopodobieństwo nadejścia wydajnych opadowo niżów śródziemnomorskich. Opady zimowe w marcu będą się zdarzać, co miejscami będzie prowadziło do utrudnień komunikacyjnych.

CFS, model klimatu. Prognoza pola ciśnienia. Pogoda, marzec 2021

Teraz prześledzimy możliwe trendy w pogodzie na poszczególne tygodnie marca. Na wstępie zaznaczamy, że ukazują one tylko możliwe anomalie temperatury wyliczane przez model ECMWF. Nie są to prognozy wiążące i mogą ulec dużym zmianom w kolejnych aktualizacjach modelu.

Pogoda długoterminowa. Trend w pogodzie na kolejne tygodnie marca 2021 według ECMWF

Europejski model klimatu wskazuje, że w okresie od 1.03.2021 do 8.03.2021 temperatura będzie w normie, a na południowym-zachodzie powyżej normy wieloletniej. Może wystąpić wyraźny podział w pogodzie na chłodniejszy wschód i cieplejszy zachód.

Możliwy trend w pogodzie na początku marca

W okresie od 8.03.2021 do 15.03.2021 model ECMWF sugeruje temperaturę w normie, a w wielu regionach powyżej normy. Szczególnie na północy i w centrum.

ECMWF, trend w pogodzie

Według ECMWF w okresie od 15.03.2021 do 22.03.2021 temperatura w całym kraju będzie znacznie powyżej normy. Dlatego w tym okresie możliwe są dwucyfrowe dodatnie wartości na termometrach. Podkreślamy jednak, że prognoza ta może ulec zmianie.

Pogoda w połowie marca 2021 Polska i Europa

Końcówka marca według ECMWF może przynieść temperatury w normie, a miejscami również powyżej normy wieloletniej. Niestety, ale prognozy na tak odległy okres są obarczone dużym błędem i mogą ulec zmianie. Zarówno w kierunku większego ocieplenia, jak i też ochłodzenia.

Trend w pogodzie na końcówkę marca 2021.

Według ECMWF, marzec 2021 w skali miesięcznej będzie miesiącem w normie wieloletniej, a na krańcach południowych lekko powyżej normy. Taka prognoza sugeruje, że zarówno zdarzą się okresy chłodniejsze, jak i też epizody z napływem bardzo ciepłych mas powietrza. Na przykład z południa i południowego-zachodu, skutkując wzrostem temperatury powyżej 15 stopni. Najwyższe temperatury najbardziej prawdopodobne będą na zachodzie i południu, a nieco niższe na wschodzie, północnym-wschodzie.

Pogoda. ECMWF, prognoza anomalii temperatury na poszczególne tygodnie.

Jeśli chodzi o opady, to model ECMWF sugeruje, że w skali miesięcznej będzie to miesiąc w normie wieloletniej. Poszczególne tygodnie mogą przynieść duże ilości opadów. Szczególnie, gdy aktywna okaże się cyrkulacja strefowa o różnych składowych.

Opady w marcu 2021 według ECMWF

Pogoda. Trend w prognozach według GFS na przełom miesięcy

Teraz przyjrzyjmy się możliwym trendom na przełom lutego i marca według. To, że praktycznie cała trzecia dekada lutego przyniesie temperaturę powyżej normy jest pewne. Wyraźne ochłodzenie w okolice normy, bądź poniżej normy wieloletniej względem starego okresu referencyjnego 1981-2010 jest prawdopodobne na przełomie miesięcy. Według GFS na początku nowego miesiąca temperatura ma być w okolicach normy wieloletniej, ale chłodniejsze okresy spowodowane spływami mas powietrza z północy są prawdopodobne, nawet z większymi ujemnymi temperaturami. Epizody te nie będą jednak tak długie jak w lutym.

GFS, prognoza wiązek
Model GFS, prognoza wiązek na 16 dni.

Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. W kolejnych dniach opublikujemy najnowsze prognozy w oparciu o zaktualizowane dane modeli.

Aktualna temperatura

Położenie opadów

Trend w prognozach na kolejne tygodnie można zobaczyć tutaj