Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa na sierpień 2023 r. dla Polski. Fatalne prognozy. Upał będzie rzadkością. Silne opady powyżej 100 mm i burze okresamiPogoda długoterminowa na sierpień 2023 r. Upał okaże się rzadkością i nie widać częstych fal upałów. Miesiąc ten może zapisać się w najlepszym wypadku w normie, a gdzieniegdzie nawet poniżej normy wieloletniej pod względem temperatury miesięcznej.

Pogoda długoterminowa na sierpień 2023 r.

1 sierpnia 2023 r. rozpoczął się ostatni miesiąc meteorologiczna lata. Dlatego specjalnie dla naszych Czytelników przeanalizujemy najnowsze dane pochodzące z modeli europejskich oraz amerykańskich. Wiele osób oczekuje, że ostatni miesiąc wakacji przyniesie długie fale upałów. Najprawdopodobniej taki scenariusz nie sprawdzi się i temperatury będą na niskim oraz umiarkowanym poziomie. Sporadyczne okażą się także dni gorące i upalne.

Prognozowana miesięczna anomalia temperatury na sierpień 2023 r. w oparciu o model CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

chłodny sierpień 2023 r.
Pogoda długoterminowa sugeruje możliwy chłodny sierpień 2023 r.

Ulewy i niskie oraz umiarkowane temperatury nie będą rzadkością. Pojawią się nie tylko niże z zachodu, ale też z południa Europy, niosąc dużo wilgoci

Cieszyć za to może prognozowana na rozpoczynający się miesiąc ilość opadów, która na przeważającym obszarze Polski oscylować ma górnym zakresie normy wieloletniej, ale nie zabraknie regionów z sumami miesięcznymi powyżej normy. Wiele wskazuje, że już w pierwszej dekadzie sierpnia nie zabraknie miejsc, gdzie przekroczona zostanie miesięczna norma opadowa. Okresami pogoda ma być charakterystyczna dla jesieni niż dla lata kalendarzowego.

Zobacz też: Aura na wschodzie Europy zaszokuje. Silny upał będzie omijał Polskę

Prognozowana miesięczna anomalia opadów na sierpień 2023 r. w oparciu o model CFSv2 dla Europy i terenów przyległych

pogoda niżowa w Polsce
Wilgotna i niżowa pogoda w Polsce

Najnowsze prognozy europejskie i amerykańskie zakładają, że najwięcej opadów deszczu zdarzy się w sierpniu na południu, południowym wschodzie i wschodzie naszego kraju. Pierwsza połowa miesiąca może być bardzo wilgotna, co w konsekwencji może doprowadzić do wzrostu poziomu wód rzekach i ciekach wodnych. Lokalnie niewykluczone są podtopienia, a nawet miejscowe zalania, jak i też lokalnych powodzi błyskawicznych. Temperatury w zasięgu grubego zachmurzenia warstwowego i jednostajnych opadów atmosferycznych mogą być niskie oraz bardziej charakterystyczne dla jesieni niż dla drugiej połowy lata. Warunki pogodowe w ósmym miesiącu roku okażą się zmienne, często dominować ma niżowa pogoda, dlatego prognozy pogody na okres powyżej 3-4 dni mogą ulegać sporym zmianom. Tylko pojedyncze dni będą upalne do 15 sierpnia 2023 r., lecz nie w całym kraju. Najchłodniej zapowiada się nad morzem oraz w rejonach górskich, gdzie aura może utrudnić wypoczynek urlopowiczom.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana miesięczna anomalia ciśnienia na sierpień 2023 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

silne burze i niżowa pogoda.
Niżowa aura w kraju ma przeważać w sierpniu 2023 r.

Cyrkulacja strefowa i okresowo południkowa ma dyktować przebieg pogody w Polsce

Niżowy wzór pogody w kolejnych tygodniach sierpnia ma być wyraźny. Nasza część Europy będzie pod wpływem rozległej zatoki niżowej. Docierające masy powietrza mają być chłodne i umiarkowanie ciepłe. Przeważać mają kierunku adwekcji z zachodu, północnego zachodu, okresami również z północy, natomiast znacznie rzadziej z południa i południowego zachodu. Nie zabraknie częstej wędrówki stref frontowych, niżów i opadów atmosferycznych, jak i też okresowo burz, które mogą być miejscami oraz czasem gwałtowne. Najwięcej opadów spodziewamy się w pierwszej połowie miesiąca, potem oscylować mają one przeważnie w okolicach normy wieloletniej. Niewykluczone, że wyższe temperatury i upały pojawią się częściej w drugiej połowie sierpnia, co sygnalizują niektóre modele numeryczne. Z uwagi jednak na odległy termin musimy poczekać na kolejne prognozy.

Pogoda długoterminowa sugeruje bardzo wilgotną pierwszą połowę sierpnia

Pogoda długoterminowa. Prognozowana wstępnie średnia anomalia temperatury powietrza na kolejne tygodnie, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. według modelu ECMWF EPS

pogoda długoterminowa na sierpień 2023 r.
Pogoda długoterminowa na kolejne tygodnie sierpnia 2023 r.

Pogoda długoterminowa. Prognoza średniej temperatury powietrza w poszczególnych tygodniach sierpnia i na początku września 2023 według modelu ECMWF EPS, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r.

pogoda długoterminowa na sierpień 2023 r. może rozczarować
Pogoda długoterminowa. Temperatura poniżej normy często, opady powyżej

Pogoda długoterminowa. Prognozowana wstępnie temperatura maksymalna na okres od 1.08.2023 r. do 10.08.2023 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

silne burze i ulewy okresami w Polsce
Pogoda długoterminowa. Fali upałów nie będzie nawet do połowy sierpnia 2023 r.

Pogoda długoterminowa. Prognoza anomalii tygodniowej opadów na kolejne tygodnie według modelu ECMWF EPS dla Polski, uwzględniając okres referencyjny 1991-2020 r.

silne ulewy w kraju
Niżowa pogoda w kraju

Pogoda długoterminowa. Prognoza wstępna sumy opadu na kolejne tygodnie według modelu ECMWF EPS, uwzględniając okres referencyjny 1991-2020 r.

pogoda długoterminowa na sierpień 2023 r.
Wilgotne poszczególne tygodnie sierpnia 2023 r.

Śledź na bieżąco najnowsze prognozy pogody dla Polski.

Prognoza długoterminowa ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz