Pogoda długoterminowa na styczeń 2020 dla Polski. Wysokie temperatury, okresami chłód i mróz oraz burze

Pogoda długoterminowa na grudzień 2019. Ciepłe okresy, więcej deszczu niż śniegu oraz burze. Sprawdźmy możliwy trend w pogodzie na pierwszy miesiąc nowego roku.

Amerykański model CFS prognozuje możliwy przebieg warunków pogodowych na kilka miesięcy do przodu. Sprawdźmy zatem, co może wydarzyć się w pogodzie na początku nowego roku.

Najnowsze wyliczenia wskazują, że temperatura w całym miesiącu będzie nawet 2 stopnie powyżej normy wieloletniej. Okresami jednak należy spodziewać się mrozów, nawet dwucyfrowych.

Niewykluczone są napływy ciepłych mas powietrza z południa i znad Oceanu Atlantyckiego. Temperatura może przekroczyć nawet 10 stopni. Oczekiwane są dni z całodobową dodatnią temperaturą powietrza.

Oprócz tego należy spodziewać się opadów deszczu, ale także deszczu ze śniegiem. Okresami możliwe epizody z opadami śniegu na obszarze Polski związane z niżami wędrującymi zwłaszcza znad południowej Europy.

Uciążliwy w styczniu będzie okresami smog. Szczególnie w okresie wyżowej pogody, gdy pod warstwą inwersyjną gromadzić mogą się zanieczyszczenia.

Zwiększona dynamika w pogodzie, może być spowodowana na początku roku dużą aktywnością Oceanu Atlantyckiego. Wskazuje na to wiele prognoz różnych ośrodków na świecie. Dlatego w naszych szerokościach geograficznych możliwe są nawet wichury.

W sprzyjających warunkach możliwe są także burze. Szczególnie w obrębie aktywnych układów niżowych, na frontach chłodnych, ale oprócz tego w dużo chłodniejszych masach powietrza pochodzenia arktycznego, morskiego.

Początek roku może być wilgotny z powodu dużej aktywności Oceanu Atlantyckiego i wędrujących układów niżowych z zachodu na wschód Europy. Fronty niżów z rodowodem atlantyckim mogą psuć aurę w Polsce, przynosząc dużo chmur i opadów.

Temperatura w styczniu 2020 będzie prawdopodobnie powyżej normy wieloletniej. Okresami jednak należy spodziewać się dwucyfrowych mrozów oraz opadów śniegu o większym natężeniu

Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Nie jest możliwe podanie dokładnego przebiegu pogody w styczniu z tak dużym wyprzedzeniem.