Pogoda długoterminowa na styczeń 2023 r. Będzie mróz i śnieg, częsty wpływ Atlantyku i burze. Aura ma być dynamiczna

Pogoda długoterminowa na styczeń 2023 r. Spodziewany mróz i śnieg oraz częsty wpływ Atlantyku, okresami możliwe burze. Aura ma być dynamiczna w pierwszym miesiącu nowego roku.

Pogoda długoterminowa 2023 r. Styczeń powinien zapisać się jako ciepły w Polsce

Z prognoz amerykańskich modelu wynika, że styczeń 2023 powinien zapisać się jako ciepły. Temperatura w skali miesięcznej na 2 metrach powinna być powyżej normy wieloletniej. Model klimatyczny CFS ukazuje m.in w naszej części Europy odchylenie temperatury o około 3°C powyżej normy. Aczkolwiek poniższa prognoza została zainicjowana warunkami brzegowymi z ostatnich dni grudnia i początku stycznia, dlatego też spodziewamy się redukcji dodatniej anomalii temperatury w kolejnych aktualizacjach tego modelu z Ameryki Północnej. Aczkolwiek prawdopodobne, że nowy miesiąc zapisze się jako ciepły za sprawą napływu przeważnie cieplejszych mas powietrza z południa, południowego zachodu i zachodu i rzadkich oraz krótkich okresów chłodu, które będą mieć miejsce.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia miesięczna na styczeń 2023 r. według modelu CFS, uwzględniając warunki brzegowe z okresu 23.12.2022 r. do 1.01.2023 r.

ciepły styczeń 2023 r.
Pogoda długoterminowa na styczeń 2023 r. sugeruje miesiąc ciepły

Model CFS pokazuje nam dominacje rozległego obszaru wyżowego przez większą część nowego miesiąca. Wydaje się jednak to mało prawdopodobne i kolejne aktualizacje powinny wskazać nam niżowy wzór pogody w pierwszym miesiącu 2023 roku. Dlatego też częściej warunki pogodowe okażą się zmienne. Niejednokrotnie znad Atlantyku na wschód, północny wschód wędrować mają ośrodki niżowe z systemami frontów atmosferycznych. Okresowe napływy bardzo ciepłego powietrza z południa i południowego zachodu mają się zdarzać, co może zaowocować temperaturami znacznie powyżej średniej wieloletniej przez wiele tygodni.

Możliwe dwucyfrowe dodatnie wartości na plusie w kolejnych tygodniach

Na termometrach możliwe wartości ponad 10°C. Szczególnie na południu i zachodzie oraz w centrum. Wyraźnie chłodniej ma być w pasie północnym. Wiele wskazuje, że rozkład pola ciśnienia, nie będzie sprzyjał długim okresom chłodu, które w styczniu się zdarzą nawet kilkukrotnie, powodując mróz całodobowy. Jednak ścieranie się cieplejszych i chłodniejszych mas, może doprowadzić do częstszych opadów atmosferycznych. Częściej wartości będą typowe przez wiele dni z rzędu dla termicznego przedzimia na przeważającym obszarze Polski, niż termicznej zimy która miała miejsce w minionych tygodniach w naszych szerokościach geograficznych.

Pogoda długoterminowa. Prognoza anomalii miesięcznej opadów na styczeń 2023, uwzględniając warunki brzegowe z okresu od 23.12.2022 r. do 1.01.2023 r. według CFS

pogoda długoterminowa. opady w styczniu 2023 r.
Pogoda długoterminowa. CFS pokazuje nam więcej opadów na północy

Pogoda długoterminowa. Kolejne tygodnie mogą być okresami z większymi opadami w Polsce

Model CFS sygnalizuje, że miesiąc styczeń 2023 r. ma być suchy na przeważającym obszarze Polski. Opady w normie widzimy i lekko powyżej normy widzimy na północy. Odmienne są prognozy europejskiego modelu ECMWF, który zakłada miesiąc w normie opadowej. Niewykluczone, że miejscami przekroczona zostanie miesięczna norma opadowa. Szczególnie na północy i zachodzie naszego kraju. Oczekujemy w najbliższych dniach istotnej korekty prognoz amerykańskiego modelu CFS w kierunku wzorca wilgotniejszego, który pokazuje nam model ECMWF.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana orientacyjnie wysokość i zasięg opadów do 13 stycznia 2023 r., 00 UTC dla Polski według ECMWF

Wstępny zasięg i wysokość opadów do 13 stycznia 2023 r.

Pogoda długoterminowa. Możliwe burze w Polsce, styczeń 2023 r. przyniesie zmienne warunki pogodowe

Niewykluczone są okresami spływy chłodnej masy pochodzenia arktycznego, co skutkować może nawet rozwojem burz adwekcyjnych z pojedynczymi wyładowaniami atmosferycznymi. Pierwsze mogą wystąpić lokalnie na zachodzie i północy 5 stycznia 2023 r. w czasie adwekcji chłodu i zaostrzenia pionowego gradientu temperatury. Burze w cieplejszych masach powietrza są również możliwe. Poszczególne tygodnie mogą być chłodniejsze niż norma wieloletnia, bądź oscylować w normie wieloletniej. Jednak nie przewidujemy tak głębokich i długich ochłodzeń, których doświadczyliśmy w ostatnim miesiącu 2022 roku. Nie zabraknie dużej ilości chmur, opadów. W poszczególnych tygodniach pojawić mogą się przejściowe układy wysokiego ciśnienia, przynosząc stabilizacje w pogodzie. Istnieje duże prawdopodobieństwo pojawienia się zgniłych wyżów barycznych. Czasem mogą być sprzyjające warunki do większych spadków temperatury, nawet do wartości dwucyfrowych.

Zobacz także: Atak zimy coraz bliżej. Mróz do -8 i 10 cm śniegu. Najnowsza prognoza pogody dla Polski

Ataki zimy zdarzą się, ale trwałej wielotygodniowej zimy raczej nie będzie za sprawą dużej aktywności cyrkulacji atlantyckiej

Czasem jednak mogą pojawić się ośrodki niżowe nurkujące z północy Starego Kontynentu, przynosząc opady zimowe. Od południa mogą podejść nieliczne aktywniejsze niże śródziemnomorskie, lecz ich aktywność powinna być dużo mniejsza niż w listopadzie i grudniu ubiegłego roku. Częściej dominować ma cyrkulacja strefowa o różnych składowych. Niejednokrotnie jednak na nizinach padać ma deszcz, rzadziej śnieg, ale ataki zimy o lokalnym charakterze mogą mieć miejsce. Warunki zimowe panować będą głównie w szczytowych partiach gór, ale i tu okresami da się we znaki silna odwilż, powodując wyraźny ubytek pokrywy śnieżnej, a miejscami nawet i zanik. W sprzyjających warunkach niewykluczone są wichury, lecz generalnie nie powinno być ich dużo.

Przeczytaj również: Pogoda na 5 dni. Temperatury spadną nawet o 20 stopni. Spadnie śnieg. Czeka nas atak zimy

Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Nie jest możliwy bardziej precyzyjny opis warunków pogodowych z tak dużym wyprzedzeniem czasowym. Niewykluczone są zjawiska o charakterze ekstremalnym. W najbliższych dniach przedstawimy kolejne rozwiązania modeli numerycznych na styczeń 2023 r., biorąc pod uwagę zasilenie modeli świeżymi danymi brzegowymi, co może wnieść istotne zmiany w prognozach.

Fanipogody.pl