Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Atak zimy coraz bliżej. Mróz do -8 i 10 cm śniegu. Najnowsza prognoza pogody dla Polski

Atak zimy w regionie. Mróz i śnieg wrócą do Polski

Na wstępie należy wyjaśnić, że atak zimy, który widać w modelach numerycznych dotyczy północy i wschodu Polski. Nie oznacza to jednak, że mieszkańcy pozostałych regionów kraju powinni w tym momencie wcisnąć X na karcie przeglądarki. Poniżej opiszę pogodę na najbliższe dni dla całego kraju. Najnowsze wyliczenia modeli pokazują, że mróz i śnieżyca mogą nie być tak silne jak w prognozach sprzed kilku dni. Jednak nie oznacza to, że zima nie wróci do kraju za kilka dni.

Atak zimy blisko Polski

Wyże, które jeszcze wczoraj i dziś blokowały wędrówkę niżów w regiony południowe, w środę nieco odpuszczą. Od razu spowoduje do wędrówkę niżów z północnego zachodu na południowy wschód. Zjawisko to opisywałem wczoraj w naszym słowniku meteorologicznym.

Atak zimy w środę blisko Polski
Atak zimy w środę blisko Polski

Taki właśnie nurkujący niż pojawi się w regionie w nocy z środy na czwartek, a w czwartek jego centrum znajdowało będzie się na północny wschód od Polski. W naszym kraju niż przyniesie opady deszczu. Nie można wykluczyć konwekcji, a nawet słabych burz. Tymczasem na wschód i północny wschód od Polski już w czwartek spodziewany jest pierwszy od kilkunastu dni atak zimy. Lokalnie śnieżyca może przynieść 10-15 cm śniegu w pasie od Estonii, przez Łotwę, Litwę po Białoruś. Ten atak zimy raczej nie dotyczy jeszcze Polski.

Kolejny niż. Atak zimy w części kraju

Na kolejny, aktywny niż, który jeszcze mocniej namiesza w pogodzie poczekamy kolejną dobę. W piątek centrum kolejnego układu niżowego znajdzie się prawdopodobnie nad Morzem Północnym.

Atak zimy w Polsce bliżej weekendu
Bliżej weekendu atak zimy w Polsce

Po wschodniej stronie niżu prognozowane są intensywne opady śniegu. Śnieżyca ta dotknie Polski, a przynajmniej części regionów w kraju. Wydaj mi się, że najlepiej przedstawić scenariusz przejścia strefy opadów na animacji. Z zastrzeżeniem, pomimo, że modele zaczynają być zgodne co do trajektorii przejścia śnieżycy, to nadal jest do termin w prognozach odległy o kilka dób. Nie jest do końca możliwe zaprognozowanie dokładnej trasy przejścia strefy opadów śniegu. Zobaczmy jednak jak widzą to obecnie modele dla Polski.

Możliwy atak zimy w Polsce

Według najnowszych wyliczeń modeli numerycznych atak zimy rozpocznie się w piątek około południa na północnym zachodzie Polski. Z każdą godziną piątku śnieżyca obejmować będzie kolejne regiony północne, a następnie centralne i wschodnie Polski. W piątek wieczorem intensywnie padać będzie już na całym wschodzie Polski. Opady śniegu utrzymają się na wschodzie również w sobotę. Dalej w prognozach śniegu już nie widać.

Mróz w Polsce. Modele nie są jeszcze stabilne w wyliczeniach

Ciekawa sytuacja widoczna jest w prognozach jeśli chodzi o mróz we wschodniej połowie kraju. Przez wiele aktualizacji modele widziały na wschodzie Polski spadki temperatury nocami nawet poniżej -10 stopni Celsjusza. Najświeższe aktualizacje wszystkich modeli odsunęły adwekcję chłodu nieco na wschód od Polski.

Mróz na wschodzie Polski wciąż obecny w prognozach
Mróz na wschodzie Polski wciąż obecny w prognozach

Nie oznacza jednak, że atak zimy nie przyniesie ujemnych temperatur w kraju. Wręcz przeciwnie. Na wschodzie nocami z piątku na sobotę i z niedzieli na poniedziałek wciąż lokalnie może być siarczysty. Prognozy pogody widzą spadki temperatury nocami w okolice -10 stopni Celsjusza. Spływ chłodu na wschód kraju nie potrwa jednak długo. Kolejny tydzień stycznia przyniesie ocieplenie. Może nie będzie to uderzenie wiosny tak silne jak na przełomie roku, jednak atak zimy prawdopodobnie potrwa w kraju jedną dobę.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk