Silna śnieżyca uderzy w Polskę. 10-15 cm śniegu. Nowe prognozy potwierdzają atak zimy

Na wstępie zaznaczam, poniższa prognoza nadal nie jest oficjalną. Dane modeli numerycznych nie są jeszcze stabilne. Jednak prognozy zaczynają być zgodne. W drugiej połowie tygodnia w Polsce pojawić może się śnieżyca. Lokalnie śnieg może padać bardzo intensywnie.

Śnieżyca w Polsce. Czym będzie spowodowana?

W tym wpisie przejdę od razu do drugiej połówki tygodnia. Pogoda w pierwszej części tygodnia również będzie dynamiczna, lecz tutaj interesuje nas śnieżyca nad Polską. Sprawdźmy, jaki scenariusz na drugą połowę tygodnia mają dla nas modele numeryczne.

Śnieżyca nad Polską. Czym będzie spowodowana
Śnieżyca nad Polską. Czym spowodowana

Powyżej sytuacja baryczna na piątkowy poranek. Widzimy tu bardzo aktywny niż, który pod koniec tygodnia będzie wędrował z północnego zachodu na południowy wschód Europy. Ciśnienie w centrum niżu spadnie w okolice 985 hPa. Wedle GFS niż będzie jeszcze głębszy, a ciśnienie w jego centrum spadnie nawet w okolice 980 hPa. Będzie to niż głęboki, zasilony chłodnym powietrzem arktycznym. Dlatego też po jego północno wschodniej oraz północnej niż niósł będzie opady śniegu. Lokalnie śnieżyca będzie dość intensywna. Przeczytaj: Mróz pojawi się w Polsce z początkiem stycznia

Śnieżyca nad Polską. Gdzie i kiedy spadnie najwięcej śniegu

Powtórzę. Dane wyliczane przez modele numeryczne wyglądają bardzo ciekawie, stąd pomysł na ten wpis. Dodatkowo wyliczenia modeli GFS i ECMWF obecnie już pokrywają się. Wstępnie sprawdźmy animację, prognozy opadów na kolejne dni. Doskonale będzie widać tu trajektorię przejścia niżu.

Śnieżyca przejdzie nad Polską?

Aktywny, głęboki niż znajdzie się nad Bałtykiem już w środę. Jednak w skutek silnego napływu ciepłych mas powietrza strefa opadów związana z tym niżem przyniesie opady wyłącznie deszczu. Lokalnie będą to opady intensywne. Nas jednak interesują kolejne sekundy powyższej animacji. W piątek od godzin porannych modele widzą „nurkując” z okolic Skandynawii i Danii ośrodek niskiego ciśnienia. Ten niż, według aktualnych wyliczeń modeli przyniesie intensywne opady śniegu na północy i wschodzie Polski.

Śnieżyca w piątek nad Polską
Śnieżyca w piątek nad Polską

W powyższej animacji posługiwałem się wyliczeniami modelu GFS. Powyższa grafika opracowana została natomiast na podstawie wyliczeń europejskiego modelu ECMWF. Widać więc, że wyliczenia modeli pokrywają się. W dalszym ciągu nie oznacza to, że śnieżyca jest już pewna. Napiszę to ponownie, ostatnie oraz aktualne wyliczenia modeli wskazują taki scenariusz. Czy on się sprawdzi? Potwierdzę to w okolicach wtorku – środy. Wtedy to prognoza pogody dla Polski na końcówkę tygodnia będzie bardziej dokładna.

Dynamiczna pogoda w Polsce

Jeśli wyliczany przez modele scenariusz sprawdzi się, w pierwszej połowie piątku śnieg padał będzie na zachodzie kraju. Po południu i pod wieczór śnieżyca przeniesie się na północ i wschód Polski. Na tą chwilę modele najbardziej intensywne opady śniegu widzą nad północnymi regionami kraju.

Grubość pokrywy śnieżnej pod koniec tygodnia
Grubość pokrywy śnieżnej na koniec tygodnia

W wielu regionach w północnej połowie Polski przed weekendem leżeć będzie kilkanaście centymetrów białego puchu. Lokalnie na północy Polski pokrywa śnieżna może przekroczyć 20 cm. Na chwilę obecną w końcówce pierwszej dekady stycznia modele widzą mróz w wielu regionach kraju. To jednak, podobnie jak to czy śnieżyca rzeczywiście wystąpi potwierdzał będę w kolejnych wpisach pogodowych.