Mróz -51°C na wschodzie w styczniu. Ujemne temperatury pojawią się w Polsce

Myślę, że dzisiejszy dzień jest doskonały, by sprawdzić co w pogodzie czeka nas w pierwszych dniach nowego roku. Pogodą w Polsce zajmę się w drugiej części wpisu. Na początek zajrzymy na daleki wschód, gdzie silny mróz nie odpuszcza. Sprawdzimy, czy sroga zima na wschodzie trwać będzie również w styczniu. Zapraszam.

Zima na wschodzie. Czy mróz nadal jest tam tak silny?

Na wschodzie bez zmian, można by rzec. Poniżej 10 najchłodniejszych miejsc w Rosji z ostatnią dobę. Wszystkie pochodzą z dalekiego wschodu, z azjatyckiej części Rosji.

Silny mróz w Rosji
Potężny mróz w Rosji

N dwóch stacjach (obie na Syberii) zanotowano poniżej minus 50 stopni. Krążą kawały, że gdy temperatura na Syberii rośnie do -40, mieszkańcy regionu uznają to za znak, że można już się kąpać w przeręblu. To oczywiście tylko dowcipy. Tak silny mróz jest groźny dla zdrowia, a w nieodpowiednich warunkach nawet dla życia ludzkiego. Jednak wschód i północ Rosji nie są obecnie jedynymi, bardzo chłodnymi regionami Azji.

Mróz w wielu regionach Azji
Mróz również w innych regionach Azji

Bardzo silny mróz panuje również na południu Rosji, w Kazachstanie, Mongolii, czy na południowym zachodzie Chin. Temperatury nocami spadają w wielu miejscach wymienionych regionach nawet w okolice -40 stopni Celsjusza. Jako ciekawostkę mogę podać, że tej samej doby, podczas której po północnej stronie Himalajów temperatury spadają w okolice -30 stopni, w Indiach panuje upał do 35 stopni Celsjusza. Ciekawy pogodowo region Świata. Zawsze mnie to fascynowało. Przeczytaj również: Cyklon Lidia namiesza w pogodzie. Wichury i silne ocieplenie

Mróz wypchnięty na krańce Europy

Jak, że dziś dzień i noc zabawy to opowiem Wam kolejny dowcip. Tym razem będzie to suchar, który wymyśliłem przed sekundą. Nauczycielka w szkole sprawdza listę obecności: -Mróz? -Nieobecny. Hahaha. Słabe, wiem. Jednak idealnie odzwierciedla to co obecnie obserwujemy na mapach temperatury na naszym kontynencie.

Mróz w Europie nieobcecny
Mróz w Europie? Nieobecny

Widać, że mróz wypchnięty został przez ciepłe masy powietrza na krańce kontynentu. Ujemne temperatury notujemy oczywiście na północy Skandynawii i na granicy Europy z Azją. Nocami na minusie jest również w północno wschodniej i wschodniej Turcji. Jednak to bardzo mały procent obszaru kontynentu. Większość Europy pozostaje pod wpływem pogodnych wyżów (południe Europy) lub strefowej cyrkulacji zachodniej, za sprawa której bardzo ciepłe masy powietrza docierają choćby do naszego kraju. Czy sytuacja ta zmieni się wraz z nadejściem nowego roku?

Czy mróz wróci do Polski w styczniu 2023
Czy mróz wróci po Nowym Roku?

W modelach widać co prawda silniejszy spływ chłodu w okolicach 8-10 stycznia. Jednak kolejne aktualizacje modeli raz mróz pokazują, by w kolejnej aktualizacji odsunąć go na wschód lub przesunąć o kilka dni. Widać, że są to jeszcze prognozy niestabilne i obarczone dużym błędem. W najbliższych dniach mrozu poza dalekim wschodem i północą Europy raczej się nie spodziewam. A jak pogoda w Polsce? Czy temperatury w kolejnych dniach będą równie anomalne, co podczas rozpoczynającego się weekendu?

Pogoda w Polsce w pierwszych dniach stycznia 2023

To, że mróz w najbliższych dniach występował w regionie nie będzie ustaliliśmy już wyżej. Sprawdźmy zatem animację prognoz temperatury na najbliższe kilka dni. Do tej pory we wpisie pokazywałem wyliczenia modelu GFS. Poniżej animacja oparta o europejski model ECMWF.

Prognoza temperatury dla Polski. Czy mróz pojawi się w styczniu?

Weekend upłynie w większości kraju pod znakiem bardzo wysokich temperatur. O spadkach temperatury poniżej zera poza wyższymi partiami gór nawet nie wspominam. Ciepło, a na zachodzie bardzo ciepło będzie według wyliczeń modelu ECMWF do okolic 6 stycznia. Po tej dacie model widzi mróz na wschodzie kraju. Lokalnie mogłyby to być spadki temperatury nawet poniżej -10 stopni. Pamiętajmy jednak, GFS widzi spływ chłodu dopiero kilka dni później. Te wyliczenia nie są jeszcze na tyle stabilne, bym w sposób wiążący obiecał Wam, że mróz w kraju pojawi się między 5 a 10 stycznia. To prawdopodobne, lecz jeszcze nie pewne.

Możliwa śnieżyca nad Polską
Możliwa śnieżyca nad Polską

Jeśli jesteśmy już przy niepewnych prognozach pogody. Jeśli scenariusz modelu ECMWF potwierdziłby się, to w drugiej części przyszłego tygodnia mielibyśmy do czynienia z całkiem silną śnieżycą. Jednak tak jak pisałem powyżej, nie są to jeszcze wyliczenia stabilne. Z tym poczekajmy jeszcze kilka dni. Na ten moment przed nami silne ocieplenie oraz wiatr wiejący w wielu regionach Polski z prędkością ponad 70 km/h. Niech noc sylwestrowa i pierwszy dzień nowego roku upłyną Wam spokojnie i bezpiecznie. Dużo dobrego, radości i zdrowia w roku 2023 ode mnie dla Was!