Pogoda długoterminowa. Anomalia temperatury zdumiewa na pierwsze tygodnie 2023 roku. Zdarzyć się okresami mróz, silny wiatr i śnieg.
Pogoda długoterminowa. W wielu miejscach będzie to rekordowo ciepły przełom 2022/23 roku w Polsce
Model CFS pokazuje nam bardzo wysokie odchylenie temperatury w okresie od 30.12.2022 do 6.01.2023 r. Według tego modelu odchylenie temperatury na przełomie 2022/23 roku sięgać ma nawet 7°C/9°C powyżej normy wieloletniej. To rzadko spotykane wartości o tej porze roku w Polsce i wielu krajach europejskich.
Pogoda długoterminowa. Prognoza średniej anomalii temperatury na okres od 30 grudnia 2022 r. do 6.01.2023 r. według modelu klimatycznego CFS
Zwróćmy również uwagę na prognozowane wartości anomalii dobowej temperatury powietrza na okres od 31.12.2022 do 6.01.2023 r. Widzimy, że kulminacyjna faza trwającego ocieplenia przypadnie na 1 stycznia 2023 r. Wówczas to dobowe odchylenie temperatury od normy dla okresu bazowego sięgnie nawet 12°C/16°C. To ekstremalna anomalia temperatury. Jeszcze drugiego stycznia widzimy wartości dobowe wyższe o nawet 10°C/14°C. W okolicach 3-4 styczni 2022 r. temperatury spadną w całym kraju, ale dalej będzie cieplej niż jest zwykle o tej porze roku.
Z prognoz wiodących modeli nie wynika, aby do 6-10 stycznia 2022 r. zapanowała w Polsce zima termiczna, mimo że okresami w tym czasie zdarzą się nocne i poranne przymrozki. Aktywna cyrkulacja strefowa przyczyni się do dynamicznych warunków pogodowych w pierwszych tygodniach nowego roku, dlatego też przy dodatniej fazie NAO i AO częściej znajdziemy się w cieplejszych masach powietrza za sprawą częstej wędrówki cyklonów znad Atlantyku w głąb Starego Kontynentu. Nie można wykluczyć, że w pierwszych tygodniach nowego roku, ośrodki niżowe z północy Europy zaczną nurkować do Polski.
Zobacz także: Mróz -51°C na wschodzie w styczniu. Ujemne temperatury pojawią się w Polsce
Wyliczana anomalia dobowa temperatury w okresie od 31.12.2022 do 6.01.2023 r. według modelu ECMWF, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 dla Polski
Średnia dobowa za 10 dni charakterystyczna dla termicznego przedzimia w Polsce
Średnia dobowa temperatura powietrza będzie w perspektywie najbliższych 10 dni charakterystyczna dla termicznego przedzimia. Nie widać powrotu na ten moment trwałej zimy termicznej do Polski, ale okresowe opady śniegu w chłodniejszych masach powietrza i przymrozki oraz mróz w obszarach przejaśnień oraz rozpogodzeń będzie się zdarzał. Za dnia temperatura ma być na przeważającym obszarze naszego kraju dodatnia przez dłuższy czas.
Pogoda długoterminowa. Wyliczana średnia dobowa temperatura na 2 metrach według modelu GFS na 10 dni dla Europy i obszarów przyległych
Warto również sprawdzić średnią anomalie temperatury na 10 dni, uwzględniając stary okres referencyjny 1979-2000. Dostrzegamy, że w południowej części naszego kraju temperatura będzie wyższa o nawet 7°C. Na zachodzie i w centrum w okolicach 5°C/6°C. Chłodniej ma być na północy i północnym wschodzie, gdzie wartości będą wyższe o średnio 3°C/4°C od normy klimatycznej.
Pogoda długoterminowa. Prognozowana średnia anomalia temperatury na 10 dni, uwzględniając stary okres bazowy 1979-2000
Temperatura przekroczy 15°C, zwłaszcza w zasięgu wiatru fenowego
Model GFS zakłada, że perspektywie najbliższych 10 dni dwucyfrowe dodatnie wartości na termometrach obejmą przeważający obszar Polski. Najcieplejszy okaże się sylwester, noc sylwestrowa i pierwszy dzień nowego roku, kiedy to termometry pokażą nawet 15-18°C. Najcieplej będzie w pasie dzielnic południowych, gdzie temperaturę podnosić ma dodatkowo wiatr fenowy.
Zobacz także: Cyklon Lidia namiesza w pogodzie. Wichura ponad 100 km/h. Ekstremalna anomalia temperatury w Polsce
Pogoda długoterminowa. Prognozowana przez model GFS temperatura powietrza, wartości te są jednak nieco zaniżone o nawet 1-3°C dla obszaru Polski, zamiast maksymalnie 14-15°C, spodziewane jest nawet 16-18°C. Bardzo prawdopodobne, że na wielu stacjach IMGW zostaną ustanowione nowe rekordy temperatury dla sylwestra i 1 stycznia.
Model ECMWF EPS zakłada, że wszystkie tygodnie stycznia będą charakteryzować się wartościami wyższymi od normy wieloletniej. Najcieplejszy ma okazać się pierwszy tydzień 2023 roku. Drugi tydzień tego miesiąca ma okazać się nieco chłodniejszy, ale dalej z wartości powyżej normy w skali tygodniowej. Będą jednak zdarzać się dni, kiedy to temperatura oscylować będzie w okolicach normy wieloletniej i poniżej normy. Generalnie jednak nie powinno być ich dużo. Zimowe ochłodzenia, które zdarzą się w styczniu dadzą się we znaki na obszarze Polski. W zasięgu aktywniejszych niżów możliwe są nie tylko wichury, ale także większe śniegu i burze śnieżne. Okresami na nizinach możliwy mróz całodobowy, lecz względem dobiegającego końca miesiąca nie powinny być to długie epizody.
Pogoda długoterminowa. Prognozowana średnia anomalia temperatury powietrza, uwzględniając okres referencyjny 2004-2020 w oparciu o modelu ECMWF EPS 46 dla Polski
W kolejnych dniach opublikujemy bardziej szczegółowe prognozydla Was. Redakcja naszego portalu życzy Wam Szczęśliwego Nowego Roku 2023.
Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC