Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na dziś, wtorek 3 stycznia 2022. Wyż wpłynie na pogodę w Polsce

Pogoda na dziś, wtorek 3 stycznia 2023


Wczorajszy dzień upłynął pod znakiem zróżnicowanej pogody w Polsce. Północ kraju dostała się pod wpływ frontu atmosferycznego. Padał tam deszcz, zarówno przelotnie jak i występowały opady ciągłe. Pogoda na dziś przyniesie więcej rozpogodzeń. Region chwilo dostanie się pod wpływ wyżu z południa kontynentu.

Pogoda na dziś. Sytuacja synoptyczna
Pogoda na dziś. Sytuacja synoptycna

Na powyższej mapie barycznej widać wał wyżowy rozciągający się od Półwyspu Iberyjskiego po południowy zachód Polski. To właśnie ten obszar podwyższonego ciśnienia zapewni nam lepszą pogodę we wtorek 3 stycznia. Krańce północne Polski znajdowały będą się jeszcze pod wpływem niżów z północy i północnego zachodu kontynentu. Przeczytaj również: Silna śnieżyca uderzy w Polskę?

Pogoda na dziś. Mniej opadów w Polsce

Modele jednoznacznie widzą mniej opadów dziś nad krajem. Przelotny deszcz zdarzyć może się w północnej połowie kraju, przy czym im dalej na północ tym szanse na słabe opady deszczu są większe. Pogoda na dziś nie przyniesie jednak opadów ciągłych. W wielu miejscach kraju spodziewamy się, podobnie jak w dniu wczorajszym rozpogodzeń.

Pogoda na dziś. Prognoza opadów
Pogoda na dziś. Słabe, przelotne opady

W północnej połowie kraju pogoda na dziś przyniesie ponownie silniejszy wiatr. Nad morzem porywy wiatru sięgać dziś mogą 70 km/h. W pasie centralnym kraju porywy wiatru nie powinny przekraczać 50 km/h. Najsłabszych porywów wiatru spodziewamy się dziś na południu. Lokalnie będzie tu praktycznie bezwietrznie.

Chłodniejszy dzień w Polsce

Do kraju wciąż napływa ciepłe powietrze z południowego zachodu. Ponieważ napływ ten nie jest już tak silny, temperatury będą dziś niższe niż wczoraj. W związku z tym termometry dziś w Polsce wskazywały będą do 10 stopni Celsjusza w południowej połowie Polski. Na północy pogoda na dziś przyniesie temperatury w okolicach 5-7 stopni Celsjusza.

Temperatury w Polsce we wtorek 3 stycznia
Temperatury w Polsce we wtorek 3 stycznia

Ze względu na silniejszy wiatr, o którym wspominałem powyżej, temperatury odczuwalne w północnej połowie kraju mogą być dziś jeszcze nieco niższe. Ciśnienie atmosferyczne będzie dziś rosło. Podczas gdy z rana barometry wskazywały będą w okolicach 1020 hPa, tak po południu i wieczorem wartości ciśnienia będą bliskie 1030 hPa. Ma to oczywiście wpływ ze wspomnianym choćby w tytule dzisiejszej prognozy pogody wyżem. Od jutra ciśnienie w regionie zacznie wędrować w dół.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk