Pogoda zacznie się zmieniać. Gwałtowny spadek temperatury. Widać mróz i śnieg w prognozach

Pogoda w pierwszy poniedziałek 2023 roku była iście wiosenna. Duży obszar Polski znalazł się dziś na obrzeżach wyżu znad południowej Europy. Na północy naszego kraju zaznaczył się wpływ ośrodka niżowego z centrum nad południowym Bałtykiem. Gradient poziomy ciśnienia pomiędzy niżami na północy a wałem wyżowym był dziś dużo mniejszy, dlatego też wiatr okazał się znacznie słabszy w wielu regionach.

Zmiana pogody przed nami. To ostatnie tak ciepłe chwile w 1 dekadzie stycznia 2023 w Polsce

Wygląda na to, że w najbliższych dniach, w chłodniejszej masie powietrza na moment rozwinie się wędrowny wyż baryczny. Zmniejszy się w jego zasięgu poziomy gradient ciśnienia w naszej części Europy. Dlatego też przełoży się to na zmniejszenie prędkości wiatru. Zaraz po tym wyżu przemieszczać będzie się z zachodu kolejny, głęboki niż baryczny. Skieruje się drogą przez południowy Bałtyk nad Litwę, zdecydowanie więcej zmieni w warunkach pogodowych. Z prognoz numerycznych wynika, że we środę od rana wejdą od zachodu opady deszczu. Po południu obejmą zachodnią i północną część Polski, od zachodu w nocy pogoda pofrontowa, liczne przelotne opady i wietrznie. 

Zobacz także: Pogoda na 5 dni. Temperatury spadną nawet o 20 stopni. Spadnie śnieg. Czeka nas atak zimy

Wygląda więc na to, że czeka nas dynamiczna i niżowa pogoda w rozpoczynającym się tygodniu. Czeka nas powrót zimowej aury. Zwłaszcza w drugiej połowie tygodnia, kiedy to dotrze do nas powietrze pochodzenia arktycznego. Poniedziałek był ostatnim dniem, kiedy to notowano tak wysokie wartości na termometrach. Kolejne dni z coraz niższymi wartościami na termometrach w Polsce.

Bardzo ciepły okazał się 2 dzień 2023 roku, ale nowe rekordy krajowe na stacjach IMGW nie padły

Poniedziałek przyniósł zachmurzenie umiarkowane i duże, na południu lokalnie rozpogodzenia. Natomiast na zachodzie i północy miejscami opady deszczu. W najcieplejszym momencie dnia było od 10°C do 16°C; najcieplej na Dolnym Śląsku i lokalnie Podkarpaciu do około 17°C oraz chłodniej na Suwalszczyźnie i Półwyspie Helskim około 9/10°C. Wiatr okazał się słaby i umiarkowany, nad morzem dość silny i silny od 30 km/h do 40 km/h, okresami porywisty, południowo-zachodni. W rejonach podgórskich porywy wiatru do 60 km/h, nad morzem do 70 km/h i w Sudetach do 90 km/h.

Pogoda. Temperatura maksymalna, 2 stycznia 2023 r. (07:00-19:00 czasu urzędowego) w Polsce na stacjach IMGW-PIB

ciepło w Polsce, 2 stycznia 2023 r.
Wysoka temperatura w Polsce

Noc z poniedziałku na wtorek przyniesie na południowym wschodzie zachmurzenie małe i umiarkowane i tam bez opadów. Jednak pozostałym obszarze kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i słabym przelotnym deszczem. Gdzieniegdzie na południowym wschodzie mgła ograniczająca widzialność do 400 metrów. Noc z 2/3 stycznia 2023 r. będzie znacznie chłodniejsza od ubiegłej. Na termometrach zobaczymy od około 4/7°C w Małopolsce do 8°C miejscami na Śląsku Dolnym i Opolskim. Znacznie chłodniej w rejonach podgórskich Karpat około 0°C. Wiatr na ogół umiarkowany, na wybrzeżu silny i bardzo silny od 40 km/h do 55 km/h, porywisty, południowo-zachodni i zachodni. W Sudetach porywy wiatru do 100 km/h i stopniowo słabnące do 70 km/h, na wybrzeżu do 75 km/h i w Karpatach do 60 km/h.

Zobacz także: Silna śnieżyca uderzy w Polskę. 10-15 cm śniegu. Nowe prognozy potwierdzają atak zimy

Pogoda. Temperatura minimalna, 3 stycznia 2023, 06Z według modelu ICON EU – RUC dla Polski

zmiana pogody w Polsce
Pogoda będzie się zmieniać. Znacznie chłodniejsza noc i poranek od ubiegłych

Fanipogody.pl