Pogoda długoterminowa na zimę 2023/24. Nowe prognozy zaskakują. Będzie duży mróz i śnieg w Polsce?

Pogoda długoterminowa na zimę 2023/24. Mamy nowe prognozy z IMGW oraz europejskich i amerykańskich modeli.

Pogoda długoterminowa. Jest nowa prognoza na miesiące zimowe od IMGW-PIB

Wczoraj specjaliści z IMGW-PIB zaktualizowali prognozy na kolejne miesiące. Sprawdzimy, jaki trend w pogodzie prognozują synoptycy IMGW dla Polski oraz co prognozują modele europejskie i amerykańskie.

Według najnowszej prognozy grudzień 2023 r. przyniesie w całej Polsce średnią miesięczną temperaturę powietrza w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Natomiast miesięczna suma opadów atmosferycznych w całym kraju najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej. Sugeruje to możliwą przewagę ośrodków niskiego ciśnienia w naszej części Europy.

Prognoza miesięcznej średniej temperatury powietrza i sumy opadu na grudzień 2023 r. według IMGW-PIB

Wilgotny miesiąc
Pogoda długoterminowa. Grudzień w normie termicznej według IMGW i sumą opadów powyżej normy

Norma średniej temperatury powietrza i sumy opadów atmosferycznych dla grudnia z lat 1991-2020 dla wybranych miast w Polsce wraz z prognozą na grudzień 2023 r.

Prognoza długoterminowa temperatury i opadu na grudzień 2023 r. według CMM IMGW

pogoda długoterminowa. Temperatura w normie i opady powyżej normy
Grudzień 2023 r. temperatura w normie i opady powyżej normy

W pierwszym miesiącu 2024 r. najprawdopodobniej w całym kraju średnia miesięczna temperatura powietrza powinna być zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Co więcej miesięczna suma opadów atmosferycznych ma być powyżej normy wieloletniej.

Prognoza średniej miesięcznej temperatury powietrza i miesięcznej sumy opadów atmosferycznych na styczeń 2024 r. dla wybranych miast w Polsce według modeli liczonych w IMGW-PIB

Temperatura w normie i opady powyżej normy
Temperatura w normie wieloletniej, opady powyżej normy

Norma średniej temperatury powietrza i sumy opadów atmosferycznych dla stycznia z lat 1991-2020 dla wybranych miast w Polsce wraz z prognozą na styczeń 2024 r.

zimowa pogoda
Pogoda na styczeń 2024 r.

Pogoda długoterminowa. Wilgotny luty 2024 r. według prognoz IMGW

W ostatnim miesiącu meteorologicznej na obszarze całej Polski średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie w normy wieloletniej. Ponadto miesięczna suma opadów atmosferycznych może się kształtować powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020.

Prognoza średniej miesięcznej temperatury powietrza i miesięcznej sumy opadów atmosferycznych na luty 2024 r. dla wybranych miast w Polsce

pogoda na miesiące zimowe od imgw
Prognoza od IMGW-PIB

Norma średniej temperatury powietrza i sumy opadów atmosferycznych dla lutego z lat 1991-2020 dla wybranych miast w Polsce wraz z prognozą na luty 2024 r.

pogoda długoterminowa. IMGW
Pogoda długoterminowa na luty 2024 r. od IMGW

Z prognoz modelu CFS wynika, że w okresie od grudnia do lutego przeważać ma niżowy wzór pogody. Oznacza to, że pogoda ulegać ma częstym i dynamicznym zmianom. Niewykluczone są nawet większe śnieżyce, wichury i burze. Warunki pogodowe kształtować mają często niże wchodzące w skład cyrkulacji atlantyckiej. Jednak okresami również podejdą niże śródziemnomorskie z południa, niosąc dużo wilgoci.

Prognoza miesięcznej anomalii ciśnienia w okresie od grudnia 2023 do lutego 2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

niżowa pogoda w Polsce
Niżowy wzór pogody w miesiącach zimowych. Pogoda długoterminowa na miesiące zimowe 2023/24

Jeśli chodzi o opady, to model CFSv2 pokazuje, że za okres od grudnia do lutego ilość opadów będzie w normie wieloletniej na przeważającym obszarze Polski. Więcej padać ma gdzieniegdzie na północnym – zachodzie i południu Polski.

Prognoza miesięcznej anomalii opadów na okres od grudnia 2023 r. do lutego 2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

pogoda długoterminowa. duze sumy opadowe
Pogoda długoterminowa. Ilość opadów w normie i lekko powyżej normy

Ciepła zima według modeli amerykańskich w Polsce

Model CFS pokazuje, że może być to kolejna ciepła zima, lecz jeden z miesięcy może zapisać się w okolicach normy wieloletniej. Generalnie okresy ochłodzenia i opady śniegu oraz dwucyfrowy mróz na nizinach będą mieć miejsce, lecz nie okażą się to okresy szczególnie długie. Przewaga cyrkulacji atlantyckiej ma być wyraźna, dlatego częściej do Polski docierać mają wilgotne i ciepłe masy powietrza.

Prognoza średniej anomalii temperatury powietrza na okres od grudnia 2023 r. do lutego 2024 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

na miesiące zimowe 2023/24
Pogoda długoterminowa na miesiące zimowe z CFS

Nieco chłodniejszy jest CanSIPS, który zakłada, że styczeń i luty okażą się w wielu regionach w normie i lekko poniżej normy. Grudzień 2023 r. natomiast pokazują jako ciepły. Zima według tego drugiego modelu okaże się nieco chłodniejsza niż w przypadku CFS, pokazując możliwe dłuższe okresy ochłodzenia.

Prognoza anomalii temperatury na okres od grudnia 2023 r. do lutego 2024 r. według modelu CanSIPS dla Europy i obszarów przyległych

pogoda długoterminowa na miesiące zimowe
Może być to kolejna ciepła zima w Polsce, co ma związek m.in z postępującymi zmianami klimatu

CanSIPS zakłada, że okres od grudnia do lutego przyniesie opady w normie wieloletniej, ale w centrum, południu, wschodzie i północnym – zachodzie padać ma więcej niż zazwyczaj o tej porze roku. Największe sumy opadowe są możliwe w pasie dzielnic południowych. Związane może być z wędrówką niżów z południ Europy, które nieść mogą silne ataki zimy.

Prognoza średniej anomalii opadów na okres od grudnia 2023 r. do lutego 2024 r. według modelu CanSIPS dla Europy i obszarów przyległych

pogoda długoterminowa. miesięczna ilość opadów powyżej normy
Pogoda długoterminowa. Ilość opadów powyżej normy.

Niżowa pogoda częsta zimą

Kolejny model pokazuje, że miesiące zimowe przyniosą przewagę niżowej pogody i częste wędrówki stref frontowych. Duży wpływ na pogodę może mieć cyrkulacja strefowa i południkowa. Okresy z blokadami antycyklonalnymi będą mieć miejsce, lecz nie okażą się długotrwałe.

Niżowy wzór pogody
Przewaga niżowej pogody w miesiącach zimowych i przewagę cyrkulacji atlantyckiej

Po pierwsze, patrząc na średni obraz dla Europy, widzimy bardzo małą ilość opadów śniegu według ECMWF. Przewiduje się, że większość kontynentu będzie miała mniej opadów śniegu niż zwykle, z wyjątkiem Alp i wyższych części północnej Europy. Nie oznacza to jednak, że śnieg w Polsce nie spadnie w miesiącach zimowych.

Zobacz też: Mróz na dalekim wschodzie poniżej -40 stopni. Silne ochłodzenie dotrze do Polski z północy

pogoda długoterminowa
Prognoza na kolejne miesiące zimowe od ECMWF

Widzimy, że najnowsza prognoza ECMWF pokazuje znacznie mniej opadów śniegu w najnowszym przebiegu wyliczeń, z wyjątkiem wyższych wysokości.

na zimę 2023/24
Pogoda długoterminowa z ECMWF

Generalnie wiele będzie też zależeć od rozwijającego się wiru polarnego. Jeśli dojdzie do wystąpienia SSW w okolicach drugiej połowy grudnia 2023 r./stycznia 2024 r. Wówczas to okresy z głębszymi epizodami ze spływem zimnych mas powietrza z wysokich szerokości są możliwe w Polsce. Będzie to jednak prawdopodobnie kolejna ciepła zima. Dlatego okresy z większym śniegiem oraz mrozem nie okażą się dłuższe na nizinach i wyżynach niż 1-2 tygodnie. Więcej śniegu może być górach, który leżeć może przez wiele tygodni. Przyjęliśmy ramy czasowe od 1 grudnia 2023 r. do 29 lutego 2024 r., co wyznacza zimę meteorologiczną. Już 1 marca 2023 r. rozpocznie się meteorologiczna wiosna. Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie.

Fanipogody.pl