Pogoda długoterminowa. Niże śródziemnomorskie zaatakują, potem mróz dwucyfrowy. Nawet 40 cm śniegu w Polsce

Pogoda długoterminowa. Niże śródziemnomorskie zaatakują od południa Polskę. Potem możliwy mróz dwucyfrowy. Nawet 40 cm śniegu i zima termiczna na dłużej.

Pogoda długoterminowa. Grudzień 2022 powinien zapisać się jako chłodny w Polsce

Nieuniknione jest, że grudzień 2022 zapisze się na przeważającym obszarze Polski jako chłodny i wilgotny w wielu regionach. Przed nami dwie większe śnieżyce, które dotrą do naszej części Europy, niosąc dużo wilgoci. Ataki zimy w ostatnim miesiącu roku nie będą rzadkie.

Model CFS pokazuje nam, że grudzień na przeważającym obszarze Polski powinien zapisać się jako chłodny. Jedynie na krańcach południowych pokazuje temperaturę miesięczną w okolicach normy wieloletniej. Najchłodniejszy ostatni miesiąc roku będzie na północnym wschodzie.

Pogoda długoterminowa. Niże śródziemnomorskie zaatakują, potem mróz dwucyfrowy. Nawet 40 cm śniegu w Polsce
Pogoda długoterminowa wskazuje na zimny grudzień 2022 w Polsce, czyli zgodnie z naszymi wcześniejszymi założeniami

Jeśli chodzi o ilość opadów, to model klimatyczny CFS wylicza w południowej, południowo wschodniej części kraju ilość opadów powyżej normy wieloletniej. Dużo wilgoci w kolejnych tygodniach nieść będą okresami niże znad basenu Morza Śródziemnego do południowej połowy kraju. Na pozostałym obszarze Polski, sumy opadowe plasować będą się w przedziale charakterystycznym dla normy wieloletniej.

Wyliczana miesięczna anomalia opadów na grudzień według CFS, zainicjowana warunkami brzegowymi za okres od 28.11.2022 do 7.12.2022

pogoda długoterminowa. wilgotny i chłodny grudzień 2022
Najwięcej opadów na południu, południowym wschodzie i wschodzie według CFS

ECMWF także chłodny i wilgotny dla Polski. Dynamiczna pogoda w kolejnych tygodniach nie będzie rzadkością

Warto również przeanalizować najnowsze prognozy modelu ECMWF. Widzimy, że na przeważającym obszarze Polski, prognozuje on ujemną anomalie temperatury, natomiast na krańcach południowych i południowo wschodnich, średnia miesięczna temperatura oscylować może w okolicach normy klimatologicznej, bądź nieznacznie powyżej.

Prognozowana miesięczna anomalia temperatury na grudzień 2022 według modelu ECMWF dla Europy i obszarów przyległych

pogoda długoterminowa, ujemna anomalia miesięczna
Ujemna anomalia temperatury w Polsce

Model ECMWF prognozuje na przeważającym obszarze Polski miesiąc w normie opadowej. Jedynie na południowym wschodzie i wschodzie, ilość opadów będzie powyżej normy, co może mieć związek z częstszą wędrówką ośrodków niżowych znad basenu Morza Śródziemnego.

Miesięczna anomalia opadów na grudzień 2022 dla Europy i obszarów przyległych według modelu ECMWF

 na grudzień 2022 chłód
ECMWF i opady częste w Polsce

Zimna najnowsza odsłona modelu ECMWF. Pogoda długoterminowa szokuje skalą chłodu w Polsce, mając na uwadze trwający kryzys energetyczny

Warto rzucić okiem również na prognozowaną anomalie średniej temperatury powietrza, pochodzącą z zaktualizowanego modelu ECMWF, które obrazują nam możliwe trendy w pogodzie. Widzimy, że zima termiczna z dużym ujemnym odchyleniem od normy wieloletniej, pozostać może z nami do końca roku. Okresy cieplejsze będą na tyle krótkotrwałe, że tygodniowe anomalie wychodzić mają poniżej normy. Wstępne prognozy z różnych ośrodków meteorologicznych, że święta Bożego Narodzenia mogą być białe i mroźne, ale ze względu na bardzo odległy termin, wyliczenia mogą ulec zmianie w kierunku cieplejszego wzorca. Będziemy to jeszcze weryfikować.

Prognozowana anomalia średniej temperatury powietrza, względem lat 2004-2020 według modelu ECMWF EPS 46 dla Polski

grudzień 2022, zimny miesiąc
Pogoda długoterminowa. Długie okresy chłodu w grudniu 2022

Uwagę zwraca również średnia temperatura minimalna prognozowana wstępnie na kolejne tygodnie. Widzimy, że mróz będzie zjawiskiem powszechny, także całodobowy i może utrzymać się przez wiele dni z rzędu. Zimna ma być szczególnie cała druga dekada grudnia, kiedy to w obszarach przejaśnień i rozpogodzeń, zdarzyć może się mróz dwucyfrowy. Trzecia dekada grudnia według modelu ECMWF z ujemną temperaturą przez większość czasu. Powoli cieplej może zacząć robić na początku stycznia, ale skala możliwego ocieplenia nie jest znana z uwagi na odległy termin.

Wstępna prognoza średniej temperatury minimalnej według modelu ECMWF EPS 46

pogoda długoterminowa wskazuje na zimne tygodnie
pogoda długoterminowa wskazuje na długie fale chłodu, ale może to jeszcze się zmienić

Śnieg prawdopodobnie szybko nie zniknie z nizin i wyżyn w kolejnych tygodniach

Na sam koniec zwróćmy również uwagę na pokrywę śnieżna na okres od 9.12.2022, 00Z do 20.12.2022, 12 UTC według modelu GFS. Widzimy, że śnieg prawdopodobnie leżeć będzie całą 2 dekadę grudnia, ale także może jeszcze zalegać w 3 dekadzie miesiąca.

Wstępna prognoza grubości pokrywy śnieżnej według modelu GFS do 20 grudnia 2022

GFS zimny i wigotny
GFS pokazuje nam dużo opadów zimowych

Bardzo prawdopodobne, że poniższa mapa pokazuje nam przeszacowaną pokrywę śnieżną do 19 grudnia 2022, ale nie zmienia to faktu, że pod koniec 2 dekady miesiąca śnieg utrzyma się, a nawet przybędzie go wraz z nadejściem kolejnych stref frontowych.

Prognoza wstępna i prawdopodobnie przeszacowana, jeśli chodzi o wysokość pokrywy śnieżnej według modelu ECMWF na okres od 9.12.2022, 00Z do 19.12.2022, 00 UTC

pogoda długoterminowa. ECMWF prawdopodobnie przeszacowuje pokrywę śnieżną
Prawdopodobnie przeszacowana grubość pokrywy śnieżnej przez model ECMWF

Prognoza kanadyjskiego modelu GEM jest zbliżona, jeśli chodzi o zasięg i grubość pokrywy śnieżnej w Polsce. Nie można wykluczyć, że wysokość pokrywy śnieżnej w kolejnych dniach będzie pomiędzy modelami GFS i ECMWF oraz GEM.

Prognoza wstępna zasięgu i grubości pokrywy śnieżnej do 19 grudnia 2022 według modelu GEM

pogoda długoterminowa na grudzień 2022
GEM bardziej stonowany i zbliżony do GFS, ale może nieco zaniżać pokrywę zimową

Wkrótce podamy bardziej precyzyjne pogody na kolejne dni. Nie ulega jednak wątpliwości, że w pierwszych dniach 2 dekady grudnia zaznaczą się na przeważającym obszarze Polski, obfite opady zimowe, które mogą doprowadzić do paraliżów komunikacyjnych.

Fanipogody.pl