Pogoda długoterminowa. Możliwe znaczne ocieplenie i powrót do termicznego przedzimia na dłuższy czas. Czasem jednak spadnie śnieg, wystąpi też okresami mróz. Szczególnie nocami. Duże i dłuższe ochłodzenie prawdopodobnie dopiero pod koniec roku.
Pogoda długoterminowa. Zimna pierwsza dekada grudnia, następnie czeka nas wyraźne ocieplenie
Potwierdziły się nasze przypuszczenia, które wskazywały, że pierwsza dekada grudnia zapisze się z temperaturą w Polsce poniżej normy wieloletniej. Szczególnie chłodno było w okresie od 7.12.2021 do 9.12.2021, gdy występował dwucyfrowy mróz. Na mapie poniżej, która ukazuje nam odchylenie temperatury w okresie od 1.12.2021 do 9.12.2021, uwzględniając okres referencyjny 1991-2020. Widzimy, że dominowały chłodne masy powietrza, które przyniosły termiczną zimę. Okresami najcieplej było na południu oraz południowym-wschodzie. W całym kraju przez dłuższy okres utrzymywała się całodobowa ujemna temperatura, zalegała również pokrywa śnieżna.
Temperatura w drugiej dekadzie będzie rosnąć. Wrócimy do termicznego przedzimia
Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że z biegiem czasu w drugiej dekadzie grudnia temperatura zacznie rosnąć, chociaż koniec tygodnia i początek przyszłego przyniesie w wielu regionach wartości w normie i poniżej normy. Stopniowo jednak zacznie robić się coraz cieplej. Szczególnie w okolicach połowy miesiąca. Coraz częściej temperatura ma być dodatnia, ale czasem niewykluczone są nocne przymrozki. Częściej też zamiast śniegu padać ma deszcz, co ma być zasługą napływu coraz cieplejszych mas powietrza.
Z prognoz numerycznych wynika, że druga dekada grudnia powinna być zdecydowanie cieplejsza niż pierwsza. Wyraźne ocieplenie ma być najbardziej odczuwalne w przyszłym tygodniu. Poniższa mapa obrazuje nam średnie wartości anomalii temperatury na 10 dni, biorąc pod uwagę stary okres referencyjny 1979-2000.
Z termicznej zimy powrócimy na przeważającym obszarze Polski do przedzimia. Śnieg w wielu regionach Polski stopi się, co będzie zasługą wzrostu temperatury. Poniższa grafika ukazuje nam prognozowane średnie wartości temperatury na 10 dni. Szczególnie wysokie jak na grudzień wartości mogą wystąpić na zachodzie, natomiast najniższe na wschodzie i północnym-wschodzie.
Na dwucyfrowe dodatnie wartości raczej nam się nie zanosi. Najchłodniej będzie na Podlasiu i Suwalszczyźnie, wyraźnie cieplej w centrum oraz na południu, a najcieplej na zachodzie, gdzie najczęściej będą docierać łagodne masy polarno morskie.
Mróz nocami nie będzie tak dokuczliwy jak w pierwszej dekadzie grudnia. Częściej przez całą dobę ma być dodatnia temperatura
Poniższa rycina pokazuje nam bardziej obszar możliwych spadków temperatury do wartości ujemnych. Mogą być to jednak wartości niedoszacowane. Widzimy, że okresami jednak lekki mróz zdarzy się w całym kraju. Nic nie wskazuje jednak, aby wystąpiły tak silne dwucyfrowe mrozy jak pod koniec pierwszej dekady grudnia. Częściej też temperatura ma być dodatnia przez całą dobę.
Na początku grudnia nie brakowało opadów, czeka nas jednak wyraźna zmiana sytuacji pogodowej. Nad Europejskim Obszarem Synoptycznym i przyległościami coraz częściej wpływ na pogodę będzie mieć rozległy wyż, który przyjąć może nawet formę wału wysokiego ciśnienia. Opady, jeśli nawet się zdarzą, to przeważnie o niskim natężeniu i najczęściej będzie to na przeważającym obszarze Polski deszcz, bądź mżawka. Fronty atmosferyczne, nawet jeśli dostaną się do Polski, to przyniosą niezbyt intensywne opady deszczu. Musimy mieć jednak na uwadze, że obszar podwyższonego ciśnienia nie zawsze przyniesie pogodną aurę. Zdarzać mogą się mgły, jak i też niskie chmury Stratus oraz Stratocumulus utrzymujące się pod warstwą inwersji.
W warunkach słabego przepływu mas powietrze, obecności silnej inwersji radiacyjnej może występować w większych aglomeracjach miejskich problem ze smogiem. Wyż utrzymywać może zanieczyszczenia blisko ziemi nawet przez wiele dni. Zależne będzie to jednak od prędkości wiatru w najniższej warstwie troposfery.
Pogoda długoterminowa. Trend w kierunku znacznego ocieplenia jest wyraźny. Jednak na koniec grudnia czekać może nas większe ochłodzenie
Pojawiła się nowa aktualizacja ECMWF na okres od 13.12.2021 do 19.12.2021. Dostrzegamy, że w tym okresie temperatura będzie powyżej normy. Także modele amerykańskie sygnalizują nam ocieplenie w tym okresie. Będzie wyraźnie cieplej w tym okresie bez całodobowego mrozu.
Szansa na zmianę warunków pogodowych pojawia się dopiero wraz z początkiem trzeciej dekady grudnia. Wtedy to model ECMWF sygnalizuje na przeważającym obszarze Polski wartości w normie wieloletniej, a na południu poniżej normy. Jednak z uwagi na odległy termin, prognozy trendu mogą ulec zmianie. Prawdopodobnie w kierunku chłodnego wzorca na koniec roku.
Coraz więcej wskazuje, że na przełomie 2021/22 czeka nas duże ochłodzenie. W tym okresie zarówno modele amerykańskie, jak i też europejskie sugerują wartości poniżej normy klimatycznej. Może to oznaczać powrót zimy termicznej, częstszego mrozu całodobowego i większych opadów śniegu.
Prognoza CFS na zbliżony okres jest niemalże analogiczna do ECMWF. Trend do nadejścia na dłużej zimowych warunków i całodobowego mrozu jest wyraźny od kilku aktualizacji modeli z Ameryki Północnej oraz Europy.
Wkrótce podamy więcej informacji, czy trendy w kierunku silnego ochłodzenia pod koniec grudnia zostaną utrzymane. Na ten moment traktujmy je jako ciekawostkę.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC