Pogoda długoterminowa do końca października 2021. Będzie zmiana. Możliwe przymrozki, potem silne ocieplenie i mało opadów w Polsce

Pogoda długoterminowa do końca miesiąca. Nastąpi zmiana i uspokojenie w pogodzie. Możliwe są krótkie przymrozki w masie arktycznej morskiej. Następnie czeka nas ocieplenie i stosunkowo mało opadów jak na koniec października. Przejrzymy zarówno prognozy modeli europejskich, jak i też amerykańskich.

Pogoda długoterminowa. Adwekcja chłodu będzie krótka, początek przyszłego tygodnia cieplejszy

Pogoda długoterminowa. Najpierw krótki chłód, potem duże ocieplenie

Do Polski napływa już z północnego-zachodu zimna masa pochodzenia arktycznego morskiego. W piątek tylko we wschodniej połowie kraju wartości były powyżej normy. Tak na ogół wartości są w normie wieloletniej. Chłodniejszy weekend z wartościami poniżej normy. Ochłodzenie będzie tylko chwilowe. Już od początku przyszłego tygodnia zacznie wracać wyższa temperatura. W połowie ostatniego tygodnia października będą to wartości powyżej normy.

Pogoda długoterminowa do końca października 2021. Będzie zmiana. Możliwe przymrozki, potem silne ocieplenie i mało opadów w Polsce

Krótka adwekcja chłodu i przymrozki, potem na mapy wracają dodatnie anomalie

Ochłodzenie spowodowane spływem powietrza arktycznego morskiego spowoduje obniżenie temperatury powietrza w ciągu dnia. Nocami pojawią się przymrozki. Nie tylko przy gruncie, ale również na wysokości 2 metrów n.p.g. Szczególnie w weekend i na początku najbliższego tygodnia. Dużo jednak będzie zależeć od skali rozpogodzeń.

napływ chłodu

Przełom miesięcy zaskoczy nas pozytywnie. Temperatura będzie powyżej normy w całej Polsce. Anomalia temperatury na okres od 27.10.2021 do 1.11.2021 jest liczona względem okresu referencyjnego 1981-2010.

Pogoda długoterminowa do końca października 2021. silne ocieplenie i mało opadów w Polsce

Wyż z południa będzie rządzić pogodą w ostatnim tygodniu października

Pod koniec tygodnia dobiegnie końca okres ze zwiększoną dynamiką w pogodzie. Już od soboty nad Europą Zachodnią i Środkową, w chłodnym powietrzu, utworzy się silny i stabilny układ wysokiego ciśnienia. Szczególnie w niedzielę przyniesie wyraźną stabilizację atmosfery z większą ilością przejaśnień i rozpogodzeń. W sytuacji występowania wyżu, wystąpią korzystniejsze warunki do formowania się gęstych mgieł radiacyjnych. Szczególnie w drugiej części nocy i nad ranem. Możemy spodziewać się również przymrozków nocami i w godzinach porannych.

wyże baryczne

temperatura powyżej normy

Pogoda długoterminowa. Suchy okres synoptyczny, ale czasem miejscami pojawią się nieprzyjemne podinwersyjne chmury. Może powrócić problem smogu

Wiele wskazuje, że po krótkim ochłodzeniu na weekend, ostatni tydzień października będzie przynosił temperaturę przeważnie powyżej normy wieloletniej. W wielu regionach Starego Kontynentu ma być to suchy okres synoptyczny. Niewykluczone, że temperatura przekroczy 15°C/17°C w przyszłym tygodniu. Tak wysokie temperatury jak na koniec miesiąca są najbardziej prawdopodobne na południowym zachodzie i zachodzie Polski. Wiele wskazuje, że będzie to tydzień suchy. Jedynie na północy kraju są prognozowane opady w normie. Przez znaczną część czasu znajdziemy się wpływem wyżu barycznego z centrum nad południową Europą. Niewielkie opady zdarzyć mogą się we wtorek na północy. Także będzie to okres ze zmniejszoną dynamiką w pogodzie i umiarkowanymi temperaturami po dynamicznym mijającym tygodniu. Większe opady związane z niżem znad Atlantyku są prawdopodobne w okolicach weekendu.

pogoda długoterminowa. opady poniżej normy w polsce

Po okresie dużej dynamiki w pogodzie, końcówka miesiąca przyniesie dominacje układów wysokiego ciśnienia. Należy mieć jednak na uwadze to, że nie w każdej sytuacji przyniosą one pogodną aurę. Możliwe są tzw. zgniłe wyże, które przyniosą sporo chmur niskich, opady mżawki i mgły. W warunkach bezwietrznej pogody powrócić może problem smogu, co spowodowane będzie nasilająca się inwersją w najniższych warstwach troposfery.

Pogoda długoterminowa. Opady będą poniżej normy. Najwięcej w ostatnich dniach października popada na północy

Sprawdzamy również prognozowane sumy opadów według ECMWF na okres od 22.10.2021 do 1.11.2021, 00 UTC. Dostrzegamy, że najwięcej opadów do końca miesiąca zdarzy się na północy Polski, gdzie swój wpływ zaznaczą najczęściej zatoki niżów znad Skandynawii. W sobotę popada w wielu regionach, ale mają być to opady przelotne, możliwe są nawet opady krupy śnieżnej z chmur kłębiasto-deszczowych w masie arktycznej, morskiej. Niedziela słoneczna i bez opadów. W przyszłym tygodniu w wielu regionach nie spadnie nawet kropla deszczu za sprawą dominacji układów wysokiego ciśnienia.

pogoda długoterminowa. ECMWF i opady w polsce

Potwierdzają to również prognozy modelu GFS, które wskazują na suchy okres w pogodzie. Miejmy jednak na uwadze to, że czasem niebo mogą przysłonić niskie chmury i poranne mgły, które rozpraszać będą się z biegiem godzin. Prognozowanie obszarów wystąpienia mgieł i chmur podinwersyjnych nie jest łatwe dla modeli pogodowych z dużym wyprzedzeniem czasowym.

poniżej normy wieloletniej

Poniżej możemy zobaczyć prognozę wiązek na 16 dni. Chłodniejszy okres synoptyczny już się rozpoczął. Wynika to z adwekcji chłodniejszej masy z północnego-zachodu. Wiele jednak wskazuje, że już około 25-26 dnia miesiąca nastąpi napływ cieplejszego powietrza. Temperatura wzrośnie powyżej normy wieloletniej. Początek listopada przyniesie temperaturę prawdopodobnie powyżej normy. Poniższa mapa ilustruje prognozę wiązek dla wysokości 850 hPa (1500 m.n.p.g), co pozwala nam lepiej charakteryzować właściwości mas powietrza napływających nad dany obszar.

ocieplenie w polsce

BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW

AKTUALNA TEMPERATURA W POLSCE