Pogoda długoterminowa na październik 2023 r. Czy będą okresy babiego lata, dni gorące i wichury oraz burze w Polsce?

Pogoda długoterminowa na październik 2023 r. Sprawdzamy, czy wystąpią okresy babiego lata, dni gorące i wichury oraz burze według prognoz modelu europejskich i amerykańskich.

Według IMGW-PIB w całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całym kraju najprawdopodobniej będzie się zawierać w zakresie normy wieloletniej.

Pogoda długoterminowa. Prognoza średniej temperatury powietrza i sumy opadu na październik 2023 r. według CMM IMGW-PIB

pogoda długoterminowa sugeruje temperaturę powyżej normy
Pogoda długoterminowa. IMGW-PIB prognozuje październik 2023 r. jako miesiąc ciepły, lecz w normie wieloletniej

Pogoda długoterminowa. Prognoza średniej temperatury powietrza i sumy opadów atmosferycznych na październik 2023 r. według IMGW-PIB

pogoda długoterminowa pokazuje nam częstsze opady
Pogoda długoterminowa pokazuje temperaturę powyżej normy w całym kraju wstępnie i opady w normie klimatycznej. Padać będzie prawdopodobnie więcej niż we wrześniu 2023 r.

Pole niżowe zaznaczyć może się często nad Polską

Wstępne, ale wciąż zmieniające się prognozy modelu sezonowego CFS sygnalizują, że w październiku 2023 r. znajdziemy się pomiędzy niżami z zachodu i północy oraz wyżami lokującymi się głównie na wschodzie, południowym wschodzie przez około 40-60% czasu, co powinno zapewnić okresy babiego lata i złotej polskiej jesieni. Zdarzą się okresy, gdy to stery nad pogodą przejmą antycyklony, stabilizując na dłużej warunki pogodowe, mogą jednak pojawić się zgniłe antycyklony, ale także i układy Omega. Czasami pojawić mogą się układy niżowe znad południowej i południowo-wschodniej Europy, przynosząc większe opady atmosferycznego, dlatego też październik w wielu regionach naszego kraju zapisze się w normie wieloletniej, bądź miejscami nieznacznie powyżej normy.

Zobacz też: Potężne anomalie pogodowe we wrześniu 2023 r.

Prognoza anomalii w polu ciśnienia na październik 2023 r., uwzględniając okres bazowy 1984-2009 r. nad Europą i obszarami przyległymi według modelu CFSv2

pogoda długoterminowa i wilgotny miesiąc
Niżowa pogoda dominować może w październiku, dlatego suchy drugi miesiąc jesieni wydaje się mało prawdopodobny

Suchy trend mało prawdopodobny według CFS

Najnowsza prognoza pochodząca z CFS pokazuje, że październik ma być na przeważającym obszarze Polski miesiącem poniżej normy, jeśli chodzi o opady, ale nie można wykluczyć zmiany trendu w kierunku bardziej wilgotnego trendu. Taki scenariusz z częstym przechodzeniem frontów z opadami wielkoskalowymi, a także okresowym przechodzeniem opadów konwekcyjnych wydaje się bardzo prawdopodobny i takich epizodów może być więcej niż we wrześniu. Zmienność pogody w 10 miesiącu roku będzie okresami bardzo duża, dlatego też prognozy pogody należy śledzić codziennie, aby nic nas nie zaskoczyło.

Pogoda długoterminowa. Prognoza anomalii opadów na październik 2023 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

pogoda długoterminowa sugeruje suchy październik 2023 r.
Suchy trend na październik 2023 r. wydaje się mało prawdopodobny

Amerykański model CFS pokazuje, że średnia miesięczna temperatura ma być powyżej normy na obszarze całej Polski. Aczkolwiek poszczególnie tygodnie mogą być chłodniejsze niż norma wieloletnia. Bardzo prawdopodobne są częstsze niż we wrześniu przymrozki na nizinach w porze nocnej i poranne. Aczkolwiek opady śniegu są najbardziej prawdopodobne w górach i na obszarach podgórskich. Dni z pogodną aurą może być mniej niż we wrześniu 2023 r.

Prognoza średniej anomalii temperatury na wysokości 2 metrów, uwzględniając okres bazowy 1984-2009 r. według CFSv2 – październik 2023 r.

prognozy pokazują powyżej normy wartości
Temperaturę powyżej normy wieloletniej za cały miesiąc pokazują wszystkie wiodące modele klimatyczne i taki trend może się sprawdzić

Pogoda długoterminowa. Październik może być miesiącem z większą ilością opadów niż widzi CFS

Niejednokrotnie wpływ na pogodę mogą mieć wyże, które nie zawsze przyniosą pogodną aurę. Zalegać mają podinwersyjne chmury Stratus oraz Stratocumulus oraz mgły o różnej rozciągłości pionowej. Problem smogu może się wyraźnie nasilić względem ubiegłych miesięcy w związku z coraz niższymi temperaturami, które wymuszą rozpoczęcie w pełni sezonu grzewczego i obecności silniejszych warstw inwersyjnych, jakie przyczynią się do kumulacji zanieczyszczeń w warstwie przyziemnej.

Prognoza średniej anomalii temperatury na wysokości 2 metrów – październik 2023 r. według modelu CanSIPS dla Europy i obszarów przyległych

pokazuje temperaturę powyżej normy
Wysokie temperatury w kraju

Ilość dni z burzami będzie mniejsza niż we wrześniu, co wynikać ma z faktu, że przeważnie znajdziemy się w stabilnych masach powietrza, ale zjawiska burzowe możliwe są w warunkach spływu chłodniejszych, chwiejnych mas powietrza i okresami cieplejszych w zasięgu linii zbieżności i frontów atmosferycznych. Generalnie nie powinny być to tak intensywne i liczne zjawiska burzowe jak w miesiącach letnich. Niektóre modele, takie jak np. CanSIPS pokazują opady powyżej normy klimatycznej, co sugeruje przewagę pogody niżowej.

Pogoda długoterminowa. Prognoza anomalii opadów na październik 2023 r. według modelu amerykańskiego CanSIPS

prognoza i niżowy wzór pogody wstępnie
Niżowy wzór pogody sugerowany przez CanSIPS spowodować może częstsze opady w wielu regionach

Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Wkrótce więcej informacji.

Fanipogody.pl

Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC