Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa. Rozczarowanie w prognozach na sierpień 2023 r., ale okresami upał i silne burze możliwePogoda długoterminowa na sierpień 2023 r. Najnowsze prognozy niepokoją na sierpień 2023 r. Spodziewane chłodne okresy synoptyczne, które mogą pokrzyżować niektórym plany na ostatni miesiąc wakacji.

Najnowsze prognozy pochodzące z modelu ECMWF zakładają, że sierpień 2023 r. może nie być tak ciepły jak to wiele osób może pragnąć. Dominować mogą często umiarkowane i chłodne masy powietrza

Prognozowana anomalia temperatury na kolejne tygodnie wstępnie według modelu ECMWF EPS dla Polski, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r.

Prognozowana średnia temperatura powietrza na kolejne tygodnie wstępnie według modelu ECMWF, uwzględniając normę z lat 1991-2020 r. dla Polski

Wyliczana anomalia sumy opadu, wyrażona w %, odnosząc się do okresu referencyjnego 1991-2020 r. dla Polski

pogoda długoterminowa. wstępne prognozy opadów na kolejne tygodnie
Pogoda długoterminowa. Wstępny rozkład opadów na kolejne tygodnie

Pogoda długoterminowa. Wilgotny i okresowo bardzo chłodny sierpień. Dni gorące i pojedyncze upalne jednak się zdarzą

Wiele wskazuje, że w sierpniu 2023 r. zaobserwujemy większą aktywność burzową niż w lipcu. Miejscami zjawiska burzowe okażą się tyle intensywne, że mogą spowodować szkody. Bardzo prawdopodobne są podtopienia, punktowo powodzie błyskawiczne, szkody wiatrowe oraz pożary od wyładowań. Jest możliwość wystąpienia kilku incydentów z opadami większego gradu w Polsce. Nie zabraknie jednak dni ze stabilnymi warunkami pogodowymi, kiedy to znajdziemy się w polu wyżowym, które może dominować czasem przez wiele dni. Nie unikniemy jednak przejścia dynamicznych zatok niżowych oraz frontów atmosferycznych, które związane będą z cyrkulacją strefową.

Zobacz też: Potężny cyklon na koniec lipca 2023 r. Wiatr do 200 km/h. Do tego koszmarne ulewy.

Prognozowana średnia anomalia opadów na sierpień 2023 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

pogoda długoterminowa na sierpień 2023 r.
Pogoda długoterminowa sugeruje wilgotny sierpień 2023 r.

Częste okresy chłodu

Najnowsze wyliczenia na sierpień 2023 pokazują, że czekają nas dłuższe okresy z niską i umiarkowaną temperaturą, a fale upałów mogą być rzadkie. Sporadyczne dni gorące i upalne mogą mieć jednak miejsce. Dni z bardzo wysoką temperaturą i nocami tropikalnymi będzie jednak mniej niż w lipcu. Aczkolwiek często znajdziemy się spływie chłodnych mas powietrza, charakteryzujących się ujemnym odchyleniem temperatury od średniej wieloletniej. Natomiast, jeśli chodzi o prognozy opadów, to modele przedstawiają różne scenariusze na ostatni miesiąc meteorologiczne lata. Ilość opadów na przeważającym obszarze Polski będzie najprawdopodobniej powyżej średniej wieloletniej. Wilgotny miesiąc sugeruje nam coraz więcej modeli klimatyczny z Europy oraz Ameryki Północnej.

Prawdopodobnie sierpień 2023 r. zapisze się w normie klimatycznej, bądź miejscami nieznacznie poniżej. Niewykluczone, że na niewielkim obszarze Polski będzie to miesiąc powyżej średniej wieloletniej, jeśli chodzi o temperaturę miesięczną.

Prognozowana średnia anomalia na sierpień 2023 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

pogoda długoterminowa na sierpień 2023 r.
Pogoda długoterminowa. Chłodne okresy możliwe, sierpień 2023 r. może zapisać się w normie, bądź w okolicach normy wieloletniej na obszarze Polski

Prognoza długoterminowa ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz