Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa na sierpień 2022. Fale upałów uderzą nagle. Noce tropikalne, groźne burze i pogłębiająca się susza w Polsce

cieply

Pogoda długoterminowa na sierpień 2022. Fale upałów uderzą nagle. Będą noce tropikalne, wystąpią groźne burze, ale nie załagodzą suszy.

Pogoda długoterminowa. Sierpień powinien zapisać się jako miesiąc powyżej normy klimatycznej

Z prognoz liczonych w IMGW-PIB wynika, że w sierpniu średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Najwyższe temperatury wystąpić powinny być na południu i zachodzie. Natomiast suma opadów atmosferycznych w całym kraju najprawdopodobniej będzie mieścić się w zakresie normy wieloletniej, a miejscami powyżej normy w zasięgu najsilniejszych i najliczniejszych burz.

Pogoda długoterminowa. Prognoza miesięcznej anomalii temperatury na sierpień 2022 według CFSv2

Pogoda długoterminowa na sierpień 2022. Fale upałów uderzą nagle. Noce tropikalne, groźne burze i pogłębiająca się susza w Polsce
Anomalia miesięczna według CFS na sierpień 2022

Najnowsze wyliczenia na sierpień 2022, pokazują, że czekają nas dłuższe okresy gorąca, a nawet fale upałów. Modele prognostyczne sygnalizują, że tych dni powinno być więcej niż w lipcu. Jednak czasem i tak będziemy w spływie chłodnych mas powietrza, charakteryzujących się ujemnym odchyleniem temperatury od średniej wieloletniej. Mamy duże szanse na wystąpienie nieprzyjemnych nocy tropikalnych. Natomiast, jeśli chodzi o prognozy opadów, to modele przedstawiają różne scenariusze na ostatni miesiąc meteorologiczne lata. Prawdopodobnie opady będą w normie wieloletniej w wielu regionach, bądź nieznacznie powyżej normy wieloletniej, ale tylko lokalnie. W wielu regionach jednak widzimy deficyt opadów według modelu CFS. Musimy jednak spodziewać się korekty prognoz numerycznych, zatem pogoda długoterminowa może się zmienić.

Prognozowana miesięczna anomalia ciśnienia wstępnie według modelu CFS

pogoda długoterminowa według cfs na sierpień 2022
Prognoza średniej wartości ciśnienia według modelu CFS

W sierpniu zdarzą się gwałtowne burze, lecz o ograniczonym zasięgu

Niewykluczone, że w sierpniu doświadczymy większej aktywności burzowej niż w lipcu. Gdzieniegdzie zjawiska burzowe okażą się tyle intensywne, że mogą spowodować szkody. Realne są podtopienia, punktowo powodzie błyskawiczne, szkody wiatrowe oraz pożary od wyładowań. Istnieje ryzyko kilku incydentów z opadami większego gradu w Polsce. Nie zabraknie jednak dni ze stabilnymi warunkami pogodowymi, kiedy to znajdziemy się w polu wyżowym, które może dominować przez większość czasu. Nie unikniemy jednak przejścia dynamicznych zatok niżowych oraz frontów atmosferycznych.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana średnia anomalia temperatury na sierpień 2022 według modelu CFS względem okresu bazowego 1984-2009

pogoda długoterminowa. duża anomalia temperatury
Miesięczna anomalia temperatury na sierpień 2022 według CFS

Co więcej warto prześledzić bieżące prognozy modelu ECMWF, z których wynika, że w sierpniu temperatura powinna być wyższa o średnio 1-2 stopnie w skali miesięcznej. Sugeruje nam to, że dominować mają dni gorące z temperaturą w przedziale od 25°C do 29°C. Niejednokrotnie możliwe dni upalne, a nawet fale upałów z temperaturą powyżej 30°C. Możliwe są również noce tropikalne. To może być dobry okres na wypoczynek nad morzem. Na ogół nie zabraknie chwil ze Słońcem, czasem jednak przejdą groźne letnie burze, których intensywność powinna być wyższa niż w lipcu. Aczkolwiek za sprawą wysokiej temperatury i silnego promieniowania słonecznego występować ma silne parowanie wody z gleby. Na rzekach w wielu miejscach powszechna ma być niżówka hydrologiczna. Sytuacji nie zmienią nawet gwałtowne opady burzowe, które na ogół nie wsiąkają w glebę a spływają. Opadów wielkoskalowych ma być mniej. Będziemy jednak weryfikować pogodę długoterminową na podstawie najświeższych prognoz.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana miesięczna anomalia temperatury na sierpień 2022 według modelu ECMWF

sierpien wedlug ecmwf
Pogoda długoterminowa na sierpień 2022 i wyliczane odchylenie temperatury

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz