Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa. Sprawdź, czy śnieg i mróz zaatakują Polskę


Trzecia dekada listopada przynosi zdecydowanie niższe temperatury. Pojawił się nawet chłodniejszy okres synoptyczny, gdy do naszej części Europy wkroczyło powietrze arktyczne znad Grenlandii na przełomie 2 i 3 dekady miesiąca i spadł miejscami śnieg na nizinach. Prognozy numeryczne wskazują, że w najbliższych dniach pojawią się wartości poniżej normy wieloletniej. Jednak na atak zimy nie mamy co liczyć.

Przebieg temperatury powietrza okres od 1.11.2020 do 23.11.2020 względem okresu referencyjnego 1981-2010. Dane: meteomodel.pl

Prognoza anomalii temperatury powietrza na okres do końca miesiąca wskazuje, że czeka nas wyraźne ochłodzenie na przełomie miesięcy. Nocami niczym nadzwyczajnym nie będą przymrozki.

Wszystko wskazuje, że pomimo prognozowanego ochłodzenia listopad będzie miesiącem ciepłym z dużą dodatnią anomalią temperatury. Dane: meteomodel.pl

Sprawdźmy, jak wyglądają prognozy modeli na 10 dni i więcej. Średnia dobowa temperatura powietrza wyniesie od 0°C do 2°C na nizinach. W polskich górach może panować całodobowy mróz.

Anomalia temperatury powietrza względem lat ubiegłych oscylować ma w okolicach normy wieloletniej na obszarze Polski, więc nie będzie to bardzo zimny okres synoptyczny.

Na termometrach nie zobaczymy prawdopodobnie w najbliższych 10 dniach wartości dwucyfrowych w naszej części Europy. Częściej będzie nawet chłodniej niż na grafice ukazanej.

Nocami w całym kraju na przełomie listopada i grudnia spodziewane są przymrozki. W polskich górach prawdopodobne są dwucyfrowe mrozy. W ciągu dnia przeważnie będą to wartości dodatnie, ale noce mogą być chłodne.

Opadów na przełomie miesięcy będzie niewiele, ponieważ pozostaniemy pod wpływem wyżu, który nie w każdej sytuacji przyniesie pogodną aurę.

W ostatniej dekadzie miesiąca padać ma mniej niż w analogicznym okresie lat ubiegłych. Na większym obszarze Polski popadać może na froncie chłodnym w piątek. Natomiast w sobotę na krańcach południowo-wschodnich i południowych możliwe są słabe opady śniegu.

Prognoza wysokość opadów do końca listopada 2020 według ECMWF i GFS.

Model GFS wskazuje, że do końca miesiąca śnieg zalegać będzie tylko w górach i na obszarach podgórskich Polski południowej. Nieco inaczej wygląda prognoza europejskiego modelu ECMWF wskazująca na zaleganie pokrywy śnieżnej nie tylko na południu. Wiele jednak wskazuje, że najbliżej prawdy jest model GFS i żadnego silnego powiewu zimy pod koniec miesiąca nie będzie. Niż znad Morza Czarnego przemieści się w pewnej odległości od województw wschodnich, przynosząc opady śniegu tylko na Ukrainie i Białorusi.

Prognozy modeli GFS i ECMWF dla Polski. Wiele wskazuje, że najbliżej prawdy będzie amerykański model GFS.

Początek grudnia również bez zimy, ale kto wie, czy miejscami nie spadnie śnieg w naszej części Europy nie tylko w górach. Na atak zimy jednak się nie zanosi i ponownie najbliżej prawdy może być amerykański model GFS. Prognoza zasięgu i wysokości pokrywy śnieżnej ECMWF nie powinna się sprawdzić i zima nie nadejdzie wraz z początkiem nowego miesiąca.

Na przełomie miesięcy temperatura okresami będzie poniżej normy wieloletniej, ale w 1 dekadzie grudnia może nadejść stopniowe ocieplenie. D