Pogoda długoterminowa na styczeń 2022 r. Zdarzy się mróz całodobowy na nizinach. Zdarzą się silne spadki temperatury. Opady śniegu zdarzą się, ale ich natężenie nie będzie duże. Możliwe są nawet burze. Szczególnie w warunkach spływu zimnego powietrza z północy o cechach arktycznych morskich.
Pogoda długoterminowa. Czeka nas dominacja chłodnych mas powietrza
Po bardzo ciepłym przełomie 2021/22 roku. W połowie mijającego tygodnia nadeszło ochłodzenie, które potrwa w pierwszych dniach drugiej dekady stycznia 2022 r. Temperatura będzie przeważnie poniżej normy wieloletniej. Większe, ale krótkie ocieplenie jest prawdopodobne dopiero w okolicach przyszłego weekendu, chociaż z uwagi na odległy termin prognozy mogą ulec zmianie.
Opadów będzie mniej za sprawą dominacji układów wysokiego ciśnienia
Prognozy wskazują, że w najbliższych 10 dniach rzadziej na warunki pogodowe będzie wpływała cyrkulacja strefowa. Opadów będzie mniej niż na początku stycznia. Możliwa jest rozbudowa wyżu kontynentalnego w najbliższych dniach, który ściągnie chłodne powietrze polarno kontynentalne ze wschodu, północnego-wschodu. Okresami wyż w nie każdej sytuacji przyniesie pogodną aurę. Czasem przez kraj przejdą fronty z opadami śniegu, deszczu ze śniegiem, mogą zdarzyć się do połowy stycznia opady konwekcyjne, a nawet burze śnieżne w masie arktycznej, morskiej.
Kolejne tygodnie stycznia przyniosą w Polsce na ogół aurę bez opadów przez wiele dni. Według ECMWF najwięcej padać może okresami na północy i południu. Zmianie ulegnie rozkład pola ciśnienia nad Europejskim Obszarem Synoptycznym. Warunki pogodowe będą bardziej stabilne. Nie zabraknie jednak mrozu, także dwucyfrowego. Sumy opadowe będą poniżej normy wieloletniej w okresie od 7.01.2022 r. do 17.01.2022 r.
Pogoda długoterminowa. Temperatura poniżej normy nie będzie rzadkością
GEFS prognozuje szczególnie zimny okres synoptyczny na okres od 10.01.2022 r. do 15.01.2022 r. Według amerykańskiego modelu temperatura w tym okresie będzie poniżej normy wieloletniej. Mogą zdarzyć się w wielu regionach większe spadki temperatury, które mogą potrwać nawet do czwartku/piątku. Najdłużej chłód utrzyma się na wschodzie, najszybciej ustąpi na zachodzie. Spadki temperatury będą jednak uzależnione od skali rozpogodzeń, siły wiatru i skali adwekcji zimnego powietrza. Może powrócić problem smogu.
Ocieplenie w okolicach połowy miesiąca może być tylko krótkotrwałe. GEFS pokazuje nam, że chłodne masy powietrza dadzą się we znaki na przełomie 2 i 3 dekady stycznia. Wtedy to ponownie zdarzyć mogą się dwucyfrowe mrozy, czasem opady śniegu. Warunki mogą być częściej charakterystyczne dla termicznej zimy.
Pogoda długoterminowa. GFS i GEM pokazują nam dominacje chłodnych mas powietrza
W zbliżony sposób sytuacje widzi amerykański GFS oraz kanadyjski GEM. Prognozy ukazują nam prognozy wiązek na 16 dni. Widzimy, że obecne ochłodzenie ulegnie przedłużeniu i potrwa do około 14-15 stycznia 2022 r. Następnie w okolicach połowy miesiąca na krótko powinno nadejść ocieplenie. Następnie w okolicach 17-18 dnia miesiąca widzimy szanse na duże ochłodzenie. Ponownie temperatura ma obniżyć się do wartości poniżej normy wieloletniej. Początek trzeciej dekady stycznia może przynieść częste mrozy. Jednak z uwagi na odległy termin, prognozy mogą ulec korekcie.
Przewaga chłodnych okresów może być wyraźna w najbliższych tygodniach, co potwierdzają nam nie tylko prognozy wiązek z modelu GFS, ale także kanadyjskiego GEM.
Według GEM ryzyko największych spadków temperatury obejmie przełom 1 i 2 dekady stycznia. Często w najbliższych tygodniach temperatura może być typowa dla termicznej zimy z całodobowym mrozem. Okresy ocieplenia nawet, jeśli się zdarzą, to będą krótkotrwałe. Mróz czasem nocami będzie dwucyfrowy.
Istnieje spore prawdopodobieństwo, że prognoza z grudnia na styczeń 2022 r. sprawdzi się. Model ECMWF sugerował wtedy temperaturę w skali miesięcznej poniżej normy. Jeśli okresy ochłodzenia zdarzą się, a kolejne tygodnie nie przyniosą tak wysokiej temperatury, to pierwszy miesiąc nowego roku może zapisać się z temperaturą w normie, bądź na przeważającym obszarze Polski poniżej normy wieloletniej. W kolejnych dniach powinna pojawić się zaktualizowana prognoza miesięczna według ECMWF.
Prognoza ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC